Türkiye'de neden cosplay yaygın değil?

İnsanlar neden cosplay yapıyor anlamıyorum.

Bence benim gibi anlamayan bir sürü insan olduğu için yaygın değil. :)
1613541354764.png

Cosplay gerçekten üst düzey beceri isteyen bir şey. Kıyafet ve aksesuar oluşturmanın çok fazla tekniği var. Bunun için de hem ciddi miktarda para, hem de zaman gerekiyor. Bir kostüm için yarım yıl boyunca saatlerce atölyede kesim, birleştirme ve dikiş gibi işlerle uğraşan büyük cosplayerlardan gördüğüm kadarıyla bu sebeple gerçek anlamda cosplay, büyük emek isteyen bir hobi veya iş. Bence özellikle bu işe heves edecek yaş grubundaki kişilerin ne bütçesi ne de zamanı elveriyor ilgilenmeye.

Benzer şekilde büyük uluslararası toplantılara katılımın zorluğu, uluslararası yarışmalara katılımın zorluğu gibi faktörler de olduğunu düşünüyorum. ODTÜ, Bilkent gibi büyük üniversitelerin ComicCon benzeri etkinliklerine hiç gitme fırsatım olmadı, o yüzden ülkemizdeki toplantı ve yarışmaların durumunu tam bilmiyorum.

Cosplay alınarak değil, yapılarak olur.
Bizde alınan da, yapılan da pek popüler değil sanki. İkisini de cosplay olarak değerlendirmenin bir zararı yok bence. Özellikle de hazır kostümler ile yapılan cosplay yaygınlaşmadan, ülkeye bu kültürün oturup, insanların kostüm üretmeye başlaması zor bence.

Bizde alınan da, yapılan da pek popüler değil sanki. İkisini de cosplay olarak değerlendirmenin bir zararı yok bence. Özellikle de hazır kostümler ile yapılan cosplay yaygınlaşmadan, ülkeye bu kültürün oturup, insanların kostüm üretmeye başlaması zor bence.

İtalya'yı bu konuda çok seviyorum. Cosplay çok yaygın. Tabii ki birkaç parça satın alınır ama Full olarak da hazır setler satın alınıp yerine göre cosplay yaptım denemez bence.

Geri
Yukarı