Türkiye'de neden SFF sistemlerin parçaları bulunmuyor?

• Konuyu başlatan Pxn
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 385

Pxn

Hectopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Şu an güncel sistemimin bazı parçalarını satarak 7-10 litre arasında bir small from factor kasa kurmak istiyorum. Fakat Türkiye geneline baktığımda 2.el dahil olmak üzere AM4 platformunda mini ITX anakartlar bulunmuyor. Hadi anakartı Amazon'dan 30 gün bekleyerek alsam bu sefer de en büyük problem kasa çıkıyor karşıma, ben 7 ile 10 litre arasında kasa arıyorum ama ülkedeki kasalar o kadar eski ve biçimsiz kötü modellerki. Şu an alınabilecek en mantıklılarından biris, A4 H20 fakat fiyatı aman Allah dedirtiyor, 3400TL'ye indirimde Corsair 5000D alırsın.

Türkiye'de neden ITX sistemler için komponentler yok? Varsa da ya çok eski modeller ya da çok pahalılar. Eskiden bol bol anakart bulunuyordu, millet ucuz diye bilmeden ITX kart bile alıyordu. Ne olduda bu kıtlık başladı? Nedeni nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam burası ne Avrupa ne ABD. Buradaki insanlar keyfine göre mini ITX sistem yapayım diye düşünür mü? Bu yüzden distribütörler de getirmez kimse de distribütörlük vermez. Bu sadece mini ITX anakartlardan, kasalardan ibaret değil. Özellikle bileşen ve çevre birimleri konusunda çok sıklıkla karşıma çıkıyor. Bu sorunu tek çözebilecek firma Amazon'dur. O da yurtdışı depolarından Türkiye'ye getireceği ürünlerden vergi, kargo ücreti almayarak olur.

Hocam burası ne Avrupa ne ABD. Buradaki insanlar keyfine göre mini ITX sistem yapayım diye düşünür mü? Bu yüzden distribütörler de getirmez kimse de distribütörlük vermez. Bu sadece mini ITX anakartlardan, kasalardan ibaret değil. Özellikle bileşen ve çevre birimleri konusunda çok sıklıkla karşıma çıkıyor. Bu sorunu tek çözebilecek firma Amazon'dur. O da yurt dışı depolarından Türkiye'ye getireceği ürünlerden vergi, kargo ücreti almayarak olur.

Aslında keyfi değil büyük bir ihtiyaç, Türkiye'de televizyon altına konsol yanında çok ITX toplayan var.
Veya öğrenci olup ev okul arasında sistemini çantada taşıyan. Birçok alanda sff yapılar çeyiz sandığı boyundaki kasalardan daha çok tercih ediliyor. Ama Türkiye'de lüks olarak görünüyor anlamıyorum.
Ona bakarsak notebook parasında 2 kat daha fazla performans veren PC alınması gerekiyor, ama notebook farklı ihtiyaçlar için tasarlanıyor. Sff'de aynı şekilde.

Aslında keyfi değil büyük bir ihtiyaç, Türkiye'de televizyon altına konsol yanında çok ITX toplayan var.
Veya öğrenci olup ev okul arasında sistemini çantada taşıyan. Birçok alanda sff yapılar çeyiz sandığı boyundaki kasalardan daha çok tercih ediliyor. Ama Türkiye'de lüks olarak görünüyor anlamıyorum.
Ona bakarsak notebook parasında 2 kat daha fazla performans veren PC alınması gerekiyor, ama notebook farklı ihtiyaçlar için tasarlanıyor. Sff'de aynı şekilde.
Öyle diyorsunuz da hocam şimdi ben derse/kütüphaneye/sunumlara mini ITX kasa götürüp priz arayacağıma gider laptop taşırım. Eğer kasa toplamak istiyorsam da giderim ATX güzel hava akışı olan bir kasa toplarım.

Talep pek yok. Çoğunluk bebeğe beşik olacak büyüklükte kasaları alıyor.

Biraz tipsiz ama bu var:

Küp kasalar sff sayılmıyorlar, bunlar mff sayılır.

Öyle diyorsunuz da hocam şimdi ben derse/kütüphaneye/sunumlara mini ITX kasa götürüp priz arayacağıma gider laptop taşırım. Eğer kasa toplamak istiyorsam da giderim ATX güzel hava akışı olan bir kasa toplarım.

Zaten derse, kütüphaneye vs. değil, sık sık yolculuk yapan insanlara uygun bu sistemler.
6 Ay'da bir konum değiştiriyorsanız veya dizüstünden çok daha fazla performansı uygun fiyata almak isteyenler tercih ediyor. Fakat Türkiye'de dizüstü bilgisayarlardan bile pahalıya patlıyor.

Küp kasalar sff sayılmıyorlar, bunlar mff sayılır.

Zaten derse, kütüphaneye vs. değil, sık sık yolculuk yapan insanlara uygun bu sistemler.
6 Ay'da bir konum değiştiriyorsanız veya dizüstünden çok daha fazla performansı uygun fiyata almak isteyenler tercih ediyor. Fakat Türkiye'de dizüstü bilgisayarlardan bile pahalıya patlıyor.
Hocam 6 ayda bir ev değiştireceksem ya 6 ayda bir kasamı taşırım ya da zaten aracım olur koyarım koliye süngerleriyle taşırım. Kurulum mevzusuna gelecek olursak zaten ITX de alsan ATX de alsan yine aynı kurulumu yapacaksın. Ekran kartını sök-tak, PSU ve klavye, mouse, monitör kablosunu tak çalıştır.

Hocam 6 ayda bir ev değiştireceksem ya 6 ayda bir kasamı taşırım ya da zaten aracım olur koyarım koliye süngerleriyle taşırım. Kurulum mevzusuna gelecek olursak zaten ITX de alsan ATX de alsan yine aynı kurulumu yapacaksın. Ekran kartını sök-tak, PSU ve klavye, mouse, monitör kablosunu tak çalıştır.

7 litre bir kasada ekran kartını veya PSU'yu sökmeye gerek yok, PS5 konsulun taşır gibi çantaya koyduğunuz gibi taşıabilirsiniz. Klavye, fare, kulaklık zaten kablosuz olduktan sonra kasaya giren tek kablo güç ve görüntü kablosu oluyor. Ayrıca masanın üstünde oldukça ferah bir ortam sunuyor.

UyStH1b.jpg

ca1epvij8tj21.jpg

cn5rjmcjewl41.jpg

c1uk840fytl51.jpg

Aqf8EJW.jpg

Geri
Yukarı