Türkiye'de oyun oynama devri bitiyor

Var. :)

Oyun devri bitiyor sanki. Aslında bu dünyaya bile yansıdı galiba. Eskiden hep yüksek bütçeli oyunlar tutarken artık "Fall Guys", "Among Us" gibi daha çerezlik oyunlar tutuyor. Fiyatları düşük olduğu içinde herkes alıp oynayabilir.

Bu fiyat konusunda CDPR firmasını tebrik ediyorum. Ülkemize en iyi davranan oyun firması.
Ne alaka? Yüksek bütçeli oyunlar zaten hala tutuyor ve oyuncu kitlesinin çok büyük bir kısmı zaten yüksek bütçeli oyunları oynayan insanlar. Fall Guys, Among Us gibi oyunlara "tutuyor" demek yanlış olur çünkü tutmaktan bahsederken büyük bütçeli oyunların Türkiyede oyunlarla ilgisi olmayan insanlar bile bilirken adama Fall Guys desen yüzüne böm böm bakar. Zaten o tarz oyunları alan insanlar da biraz oynayıp yüzüne bakmıyor 1 sene sonra. Ancak yüksek bütçeli oyunlar öyle değil adam bir senede yüksek bütçeli bir oyunu aylarca oynayabildiği gibi sonraki senelerde de 6-7 sene oynayabiliyor.
- Size çoğunlukla katılıyorum. Fakat şunu merak ediyorum. Yurtdışında 500Eu bu kart diyorsunuz. Yani 500birime denk geliyor. Peki yurtdışındaki bir kişinin asgari ücret ve gideri nedir? 1500euro mu 2000 euro mu? 2000birim desek kirası temel ihtiyaçları eğlencesi geçimi çocuğuna harçlığı vs. geriye ne kadar bir birim para kalacak ve bu kartı alabilecek?
- Yurtdışında ucuz diyoruz ama kazanç ve giderlerini bilerek mi böyle söylüyoruz çok merak ediyorum.
- Bu arada ülkemizde ucuz falan demeye getirmiyorum lafı sadece merakımdan yazma ihtiyacı duydum.
Gelişmiş ülkeler genelde 1600 ile 2000 arası değişiyor asgari ücret. Bu tabiki asgari ücret. Yurt dışında asgari ücrete çalışan güruh mülteci güruhu oluyor. Ortalama olarak 3500-4000 euro arası maaş alıyor gelişmiş yurt dışı ülkeleri. Zaten o "500 euroya kart" dediğimiz kart da yurt dışındaki EN İYİ kartlar oluyor. öyle orta seviye falan değil. Orta seviye kartları 250 euro civarında bir parayla alabiliyorsun. Giriş seviyesi kartlar da 125 euro civarında oluyor. Dolayısıyla ÇOK RAHAT bir şekilde asgari maaş alsa bile yani mülteci olsa bile o kartı alabiliyor ve kirasına, faturasına para FAZLASIYLA kalabiliyor.

İkinci soruna gelirsek evet. Yukarıda yazdığım gibi.
Üçüncü yazdığın maddeye gelirsek biz nereye getirmeye çalıştığını çok iyi anladık merak etme. Sanırım malum troller Technopat'a kadar girmiş.

Son düzenleme:
Ama bak yorumlara millet hala ben Steam'den ucuz alıyorum, Epic beleş veriyor kafasında. Birkaç yıl sonra yeni bilgisayar veya yeni ürün alamadıkları zaman işin özünü daha iyi anlayacaklar.
Öyle hocam. Epicten ordan burdan bende beleş oyun kovalıyorum herkes gibi. Ama istediğin oyunu oynayamadıktan sonra beleş oyun almışsın almamışsın ne farkeder ki?
Koleksiyon niyetine duruyor öyle Epic'te. Özellikle Death Stranding oynamayı çok istedim.
Youtube dışında henüz oyunu görmüşlüğüm bile yok. 😂
Kaldıki NFS'nin son oyunlarına bakayım demiştim. Şuan o kadar uçuk ki fiyatlar.
Korsana da karşıyım. İndirim kovalıyoruz işte 0-100 tl arası kaliteli oyun bulmak için.
Zamanla bunlarda kalmayacak. Sistem almakta git gide daha da zorlaşacak.
Daha geçen hafta mı ne ondan önceki hafta bir konu açtım sistem toplama diye yüksek bütçeli.
Şuan ondan vazgeçmek üzereyim. İstediğim parçaların fiyatı biranda fırladı.
Ne alaka? Yüksek bütçeli oyunlar zaten hala tutuyor ve oyuncu kitlesinin çok büyük bir kısmı zaten yüksek bütçeli oyunları oynayan insanlar. Fall Guys, Among Us gibi oyunlara "tutuyor" demek yanlış olur çünkü tutmaktan bahsederken büyük bütçeli oyunların Türkiyede oyunlarla ilgisi olmayan insanlar bile bilirken adama Fall Guys desen yüzüne böm böm bakar. Zaten o tarz oyunları alan insanlar da biraz oynayıp yüzüne bakmıyor 1 sene sonra. Ancak yüksek bütçeli oyunlar öyle değil adam bir senede yüksek bütçeli bir oyunu aylarca oynayabildiği gibi sonraki senelerde de 6-7 sene oynayabiliyor.

Gelişmiş ülkeler genelde 1600 ile 2000 arası değişiyor asgari ücret. Bu tabiki asgari ücret. Yurt dışında asgari ücrete çalışan güruh mülteci güruhu oluyor. Ortalama olarak 3500-4000 euro arası maaş alıyor gelişmiş yurt dışı ülkeleri. Zaten o "500 euroya kart" dediğimiz kart da yurt dışındaki EN İYİ kartlar oluyor. öyle orta seviye falan değil. Orta seviye kartları 250 euro civarında bir parayla alabiliyorsun. Giriş seviyesi kartlar da 125 euro civarında oluyor. Dolayısıyla ÇOK RAHAT bir şekilde asgari maaş alsa bile yani mülteci olsa bile o kartı alabiliyor ve kirasına, faturasına para FAZLASIYLA kalabiliyor.

İkinci soruna gelirsek evet. Yukarıda yazdığım gibi.
Üçüncü yazdığın maddeye gelirsek biz nereye getirmeye çalıştığını çok iyi anladık merak etme. Sanırım malum troller Technopat'a kadar girmiş.
- Gayet güzel açıklamışsınız. Bende zaten Türkiye'den her türlü daha iyi olacağını düşünüyorum yurtdışında yaşayıp birşeyler satın alıp hayatınızı devam ettirebilmenin (Asgari ücret sınırında).
- Son yazdığınız hoşuma gitmedi ama. Trolleme maksatlı sormamıştım. Yurtdışındaki asgari ücret ile neler yapılabileceğini bilmediğim ve merakımdan sorduğumu belirtmiştim.
- Sonuçta hiç yurtdışında yaşamadım. Alınan maaşları ve alınan maaşla nasıl ne kadara geçinilir bilmiyorum. Neyse size iyi forumlar diliyorum hocam.

Zaten çoktan bitmişti. Oynayabilenin de zevkini kuruttular. Bence Türkiyedeki büyük bir kesim eğlenceyi televizyondan ibaret sanıyor ki tv programlarının hali ortada sadece Hekimoğlu izliyorum tvde. Çocukluğumda internetten oyun oynuyordum hayattımda o zaman tek gördüğüm konsol arkadaşlarımın pspsi ve ps3üydü. Sonra crackli Minecraft oynadım tabletten ve diğer saçma mobil oyunlar. Sonra ps4üm oldu. O cihaza hiç 300 400 tlye oyun aldığımı hatırlamıyorum zaten o cihaza ananem dedem hep karşıydı niye aldınız bu zıkkımı diye diyorlar hep. Ayrıca tüm gün derse girip kuzenimle ilgileniyordum 1 saat oyun oynadıktan sonra hemen bırak diyordu. Haftalık 75 tl harçlığımdan yeni pcye 15 tlye Hearts of İron 4 ve 10 tlye Among us (among us aldığımı söylemedim) sana bir daha para vermem sen para nasıl kazanılıyor biliyonmu diye tepki aldım.
Söyleyeceğim şu: ben bu oyun konusunda affedersiniz cünüb doğmuşum ve 300 400 tlye oyun alabilen arkadaşlara şans diliyorum.

- Size çoğunlukla katılıyorum. Fakat şunu merak ediyorum. Yurtdışında 500Eu bu kart diyorsunuz. Yani 500birime denk geliyor. Peki yurtdışındaki bir kişinin asgari ücret ve gideri nedir? 1500euro mu 2000 euro mu? 2000birim desek kirası temel ihtiyaçları eğlencesi geçimi çocuğuna harçlığı vs. geriye ne kadar bir birim para kalacak ve bu kartı alabilecek?
- Yurtdışında ucuz diyoruz ama kazanç ve giderlerini bilerek mi böyle söylüyoruz çok merak ediyorum.
- Bu arada ülkemizde ucuz falan demeye getirmiyorum lafı sadece merakımdan yazma ihtiyacı duydum.
Merhaba. Adamlar her türlü bizden rahat yaşıyor. O uzunca yazıyı yazan arkadaş 1 ayda alıyor dememiş :) Evet yurt dışında yaşayanların da kiraları var ama onların kira ve kalan temel giderler ile 3 ay içerisinde rahatlıkla yeni çıkan konsolu alır. Ama biz 3 ayda hiç yemesek alabiliyoruz. Arada anlatmaya çalıştığımız fark bu.

Konuya gelince, şuan bitmiş diyemeyiz ama 1-2 seneye gerçekten bitmiş diyebiliriz.

Şunu da şuraya ekleyelim Steam'de aynı oyunun fiyatı. Sadece 144 TL 700 TL'lik oyun.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    119,7 KB · Görüntüleme: 40

Geri
Yukarı