Türkiye'de sağ direksiyon

706143

Kilopat
Makaleler
4
Yer
İstanbul/Beşiktaş-KKTC
Kıbrıs'tan uygun bir fiyata araç aldık. Türkiye'ye getirip burada kullanmak istiyoruz. Trafikte biraz sıkıntı oluşturabilir ama Kıbrıs'ta sıkça sol direksiyon araç kullanıldığını görüyorum. Alışılabileceğini düşünüyorum. Şahsen sağ direksiyonda zorlandığım tek nokta vitesin sol tarafta olmasıydı, aldığımız araç otomatik olduğu için bu sıkıntı da yok. Emniyetin bu konuda bir düzenlemesi var mıdır? Yasak mı sağ direksiyon araç kullanmak? Bilgisi olan biri aydınlatırsa sevinirim 😁

Son düzenleyen: Moderatör:
Kıbrıs'tan uygun bir fiyata araç aldık. Türkiye'ye getirip burada kullanmak istiyoruz. Trafikte biraz sıkıntı oluşturabilir ama Kıbrıs'ta sıkça sol direksiyon araç kullanıldığını görüyorum. Alışılabileceğini düşünüyorum. Şahsen sağ direksiyonda zorlandığım tek nokta vitesin sol tarafta olmasıydı, aldığımız araç otomatik olduğu için bu sıkıntı da yok. Emniyetin bu konuda bir düzenlemesi var mıdır? Yasak mı sağ direksiyon araç kullanmak? Bilgisi olan biri aydınlatırsa sevinirim 😁
Kıbrısdan veya farklı ülkelerden Türkiyeye nasıl araba getiriliyor ki?

Tam olarak kuralları bilmiyorum ancak Doğukan Manço gümrükten aldığı sağ direksiyonlu aracı trafiğe çıkartmak için sol direksiyona çevirtmişti. Sağ direksiyonla kullanan kişi bir ülkenin büyükelçilğinde çalışıyordu. Yani araç yabancı plakalıydı. İlgili videoları doğukan manço'nun YouTube kanalında bulabilirsin.

Bu doğru mu bilmiyorum ama araştırmak lazım. Aslen benim bir bilgim yok.
1619803864265.png

@luanq yük gemisi hocam. 😁
Biraz baktım da bir haber olmuyor diyor, bir haber bir sorun oluşturmuyor diyor. Çevremizde birkaç kişi lüks sayılabilecek araçlar getirmişti, araçta sıkıntı olmuyor onu biliyorum ama direksiyon işi kafamı kurcalıyor. 😁

Bu konuda önemli olan aracın Kıbrıs plakası ile mi kullanılacağı, yoksa Türk plakasına mı geçileceği. (Yeni alınan bir araç olduğuna varsayarsak ikinci yol zaten mümkün değil).
Sizin şartları sağladığınızı varsayarak aracın Kıbrıs plakası ile kullanılacağı durumda sorunsuzca Türkiye, de kullanabilirsiniz.
Araç kesin dönüş ile kişi yanında Türkiye’ ye getirilip, Türk plakası almak istiyorsa sola aldırma projesi çizdirip, direksiyonu sola aldırmak zorundasınız.

Geri
Yukarı