Türkiye'de Şehirlerin Diğer Ülkelere Kıyasla Kötü Dizayn Edilmesi

Amerikan tipi suburb'ler oldukça yanlış ve tamamen araba kullanımına dayalı bir tasarım. Yanınızda herhangi bir dükkan yok. 20 dakika araba sürüp uzakta olan kocaman perakende mağazasına gitmek zorundasın.
O zaman Türk tipi kentleşme daha mı iyi? Ben örnek verdim. İnsanların iç içe sıkışmadığı, müstakil evlerle dolu, herkesin kendi bahçesinde piknik yaptığı bir Türkiye tasarlanabilirdi.

Amerikan tipi suburb'ler oldukça yanlış ve tamamen araba kullanımına dayalı bir tasarım. Yanınızda herhangi bir dükkan yok. 20 dakika araba sürüp uzakta olan kocaman perakende mağazasına gitmek zorundasın.
Ev ve iş yerleri farklı yerlerde çünkü kimse Pazar sabahı kahvaltı yaparken kamyon sesi dinlemek zorunda değil.

Amerika'da zaten araba fiyatları oldukça ucuz.

O zaman Türk tipi kentleşme daha mı iyi? Ben örnek verdim. İnsanların iç içe sıkışmadığı, müstakil evlerle dolu, herkesin kendi bahçesinde piknik yaptığı bir Türkiye tasarlanabilirdi.
Bizimkinin bir tipi yok zaten, rastgele. Daha iyi olduğunu savunmuyorum ama ABD tipi şehirleşsek bize bir getirisi olmayacak. Düzgün şehirleşme için Helsinki ve Barcelona'ya bakabilirsiniz

İstanbul'a megakent demeye bin şahit ister. 20 milyon kişinin yığılmasından başka bir özelliği yok ve eminim ki bir tek nüfusu bu kadar fazla olduğu için megakent diyoruz. Megakent dediğin megakent dedirtebilmeli, dışarı çıktığımızda yav ne kadar farklıyız diyemiyorsam ben kent ment demem bu şehre. Tek megakent diyebildiğimiz şehrimizin sokakları, mimarisi, şehir içi yeşillik alanları vs. bakımından yeterli değil. Hindistan'ın bir tık avrupaileşmesinden doğmuş bir şehirdir İstanbul benim için.
Aslında zengine megakent dedirtir. Maçka'da ya da Ulus'ta milyonluk evlerde oturanlar için İstanbul gayet güzel bir şehirdir bence.

Bizimkinin bir tipi yok zaten, rastgele. Daha iyi olduğunu savunmuyorum ama ABD tipi şehirleşsek bize bir getirisi olmayacak. Düzgün şehirleşme için Helsinki ve Barcelona'ya bakabilirsiniz
İnsanlar apartmanda, beton içinde yaşamaya ne kadar meraklı. Tek katlı evinde güzel bir bahçen olması yerine başka insanlarla dip dibe yaşamak bazı insanlara daha cazip geliyor.

Bizim burada düzeltmek için bir şans vardı ama onu da boşa harcadılar. Kentsel dönüşüme giren mahallelerde sokakları ve arsaları yeniden düzenleyip daha yüksek ve büyük apartmanlar yapabilirlerdi. Ama bu işleri yürütenler salak olunca yamuk daracık sokaklara, aynı arsalara apartmanlar yapılmaya çalışıldı. Eskisinin laciverti oldu. Yine sokaklar dar, yine sokaklarda arabalar park halinde, apartmanların parklarına sığmadığı için, yine doğru düzgün kaldırım yok, yine yollar patates tarlası gibi...

Bizim burada düzeltmek için bir şans vardı ama onu da boşa harcadılar. Kentsel dönüşüme giren mahallelerde sokakları ve arsaları yeniden düzenleyip daha yüksek ve büyük apartmanlar yapabilirlerdi. Ama bu işleri yürütenler salak olunca yamuk daracık sokaklara, aynı arsalara apartmanlar yapılmaya çalışıldı. Eskisinin laciverti oldu. Yine sokaklar dar, yine sokaklarda arabalar park halinde, apartmanların parklarına sığmadığı için, yine doğru düzgün kaldırım yok, yine yollar patates tarlası gibi...
İşin kötü tarafı da 4 katlı eski binayı yıkıp aynısının 6-7 katlısını dikmeleri. 😀

İnsanlar apartmanda, beton içinde yaşamaya ne kadar meraklı.
Yahu ABD'deki mahalle evlerinde ne kadar bahçe var? Çoğunda gerçekten dolaşabileceğin, piknik yapabileceğin bir park için uzağa gitmen gerekiyor.

Böyle bir şehir tasarımı istiyorsan sana kalmış:
1664135529104.png

Yahu ABD'deki mahalle evlerinde ne kadar bahçe var? Çoğunda gerçekten dolaşabileceğin, piknik yapabileceğin bir park için uzağa gitmen gerekiyor.

Böyle bir şehir tasarımı istiyorsan sana kalmış:
Eki Görüntüle 1528144
Evet, fotoğraftaki gibi bir şehir tasarımını şu anki hale tercih ederim. Sanki şu an Türkiye'de çoğu insanın evinin bahçesi varmış gibi konuşuyorsun. Türkiye'de her yerde park var mı?

İnsanlar apartmanda, beton içinde yaşamaya ne kadar meraklı. Tek katlı evinde güzel bir bahçen olması yerine başka insanlarla dip dibe yaşamak bazı insanlara daha cazip geliyor.
Kimse beton yığınlarına meraklı değil. Gerçekçi düşünmüyorsunuz. Tek blokta 72 daire olan bir apartmanda yaşıyorum ve konumu iyi olmamasına rağmen 2 milyon lira. Hem suburb tarzı ev yapacak alan, fırsat hem de halkın bu evleri alabilecek ekonomisi yok.

Geri
Yukarı