Türkiye'de Yabancı Silahlar Nasıl Alınır?

ykula

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Los Santos/Sandy Shores
Daha fazla  
Profil Kapağı
1523905101
Selam Sosyal! Bir türlü öğrenemediğim, öğrenmek için de gidip emniyete vs. sormaya üşendiğim bir sorum var ki başlıktan anlayacağınız gibi ithal silahlar sorunu. Türkiye'de üretilen tactical silahlar doğrudan ordumuzda kalıyormuş bildiğim kadarıyla, sivillerin kullanmaya hakkı yokmuş. Çünkü markette yok. Ama ithal silahlarda, mesela bir AR platformunda tactical bir tüfeği, nasıl temin edebiliriz? Av mağazalarında öyle assault tarzı tactical tüfekler yok bildiğim kadarıyla. Sadece yurtdışından temin edebiliyoruz. Ama gümrükten silahı legal bir şekilde nasıl geçireceğiz ki? Yani ithal silah yok mu Türkiye'de? Bal gibi de var. İnternette az dolaşın, tüfek değil de glock19, Desert Eagle 50cal tarzı silahları bulabilirsiniz. Gayet de ruhsatlı, kayıtlı, legal bir şekilde bulunuyor. Bunlar Türkiye'ye nasıl girdi? Ve anlamadığım asıl konu Türkiye'ye ithal silah girebiliyorsa nasıl av marketlerinde vs. bulunamıyor? Askeri tüfek satan ayrı mağazalar var da haberim mi yok? Amerika'da bayağı bayağı av marketlerinde AR, AK vs. bulunabiliyordu.

Dostum, bu tür silahlar Türkiye'ye nasıl getiriliyor hiçbir fikrim yok fakat bu tür silahların av marketlerinde bulunamamasının sebebi; parası olan herkes alsaydı ülkede katliam çıkardı. Burası Amerika değil dostum. Bu ülkenin insanı ufacık bir tartışmada bile hemen silahına sarılırken elinde AK, AR tarzı bir silah varsa hiç durmadan "LaCasaDePapel" e bağlarız.:):)

Kişisel silahlanma haktır. Ve ben av silahı almak istemiyorum :D Home defense için basit bir tabanca alınabilir evet ama işin hobi tarafı var ki zaten benim gibi bu silahları isteyen insanların %98'i heves ettiği için istiyor. Yivsiz tüfek belgesi ve yivli tüfek belgesinin ayrı olduğu gibi, bu tarz silahları almak için de belgelerin ayrı olması bu sorunu rahatça çözebilir. Sicilin temizliğine vs. zaten bakılıyor. Kimsenin silahlı olay çıkartmaması silahları olmadığından değil :D Aslında asıl sorum bu silahların içeri nasıl sokulduğuydu :D

Kanunda üç tür silahtan bahsediliyor. Bildiğimiz ateşli silahlar, havalı silahlar ve taklit silahlar (Airsoft.). Havalı silah getirmek için Emniyet'e başvurup izin alabilirsiniz. Ateşli silahları getirmek sorun.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı