Türkiye'de yapay zeka ve bilim kurgu temalı filmlerin çekilmesi için neler yapılmalıdır?

serdar1986

Decapat
Daha fazla  
Yapay zeka, insanlar da dahil olmak üzere hayvanlar tarafından, doğal zekânın aksine makineler tarafından görüntülenen zekâ çeşididir. Bilim kurgu ise yakın ya da uzak gelecek ile ilgili öykülerin bugün olası olmayan bilim ve teknoloji unsurlarını da kullanarak oluşturulmasıdır. Bunların ise yakın gelecek de filmlere uyarlanması yaygınlaştı ben de özellikle yapay zeka ve bilim kurgu temalı filmlere oldukça ilgi duymaktayım dünya da ise özellikle batılı ülkeler, başta ABD olmak üzere birçok gelişmiş ülkeler sinema da ve dizi sektörün de yapay zekayı ve bilim ön plana sokmaya başladılar bilim kurgu filmlerine özellikle son yıllar da yapay zeka öğeleri çokca eklenmeye başladı ne yazık ki ülkemiz de yapay zeka ve bilim kurgu temalı filmler çok nadir çekilmektedir. Türkiye de günümüz de bilim kurgu ve yapay zeka temalı filmler pek çekilmiyor izleyicilerimizin çoğu ABD filmlerin de ve dizilerin de bu türleri izliyor ülkemiz de bilim kurgu ve yapay zeka temalı filmlerin çekilmesi için neler yapılmalı?

yapay-zekalc4b1-filmler.jpg

ülkemiz de bilim kurgu ve yapay zeka temalı filmlerin çekilmesi için neler yapılmalı?
Senarist ve yapımcıları kovup, zibilyon tane animatör yetiştireceksin.

Yalılarda yaşayan ana karaktere sahip dizilerde fuhuş, pezevenklik, çarpıp ilişkileri pazarlamak dâhâ kolay iken dünya çapına pazarlanacak bilim kurgu filmi yapımına kalkışmak her yiğidin harcı değil.

Senarist ve yapımcıları kovup, zibilyon tane animatör yetiştireceksin.

Yalılarda yaşayan ana karaktere sahip dizilerde fuhuş, pezevenklik, çarpıp ilişkileri pazarlamak dâhâ kolay iken dünya çapına pazarlanacak bilim kurgu filmi yapımına kalkışmak her yiğidin harcı değil.

Sonuna kadar haklısın, özellikle ülkemiz de en çok izlenen dizilere baktığımız da misal kızılcık şerbeti, yasak elma veya benzer temalı diziler ülkemiz de çok izleniyor bu da eğitim seviyemizi gösteriyor elbet de benim gibi yapay zeka ve bilim kurgu temasına önem veren bir kitle var ama kaynaklarımız hep yabancı biz de çok isteriz ki Türkiye'de de böyle dizi ve filmler çekilsin ama öncelikle eğitim seviysi çok önemli ustam.

Ya türklere ben öyle öyle filmler pek yakıştıramıyorum bir garip geliyor. Benim gibi düşünenler çok olduğu için izlenmiyor bu yüzden çoğunluk sevmediği için yapılmıyor zarar etmemek için zaten bu tarz konulu birkaç film yapıldı yukarıda yazdığım sebeplerden dolayı beğenilmedi ve bir daha çekilmedi.

Sonuna kadar haklısın, özellikle ülkemiz de en çok izlenen dizilere baktığımız da misal kızılcık şerbeti, yasak elma veya benzer temalı diziler ülkemiz de çok izleniyor bu da eğitim seviyemizi gösteriyor elbet de benim gibi yapay zeka ve bilim kurgu temasına önem veren bir kitle var ama kaynaklarımız hep yabancı biz de çok isteriz ki Türkiye'de de böyle dizi ve filmler çekilsin ama öncelikle eğitim seviysi çok önemli ustam.
Alıcısı var pazarlanıyor.
Akşam vakti çıkan dizilerden değil gündüz kuşağından korkacaksın, alayının fuhuş, aile yapısını bozmaktan yasaklanması gerekiyor ama nafile.

Ya türklere ben öyle öyle filmler pek yakıştıramıyorum bir garip geliyor. Benim gibi düşünenler çok olduğu için izlenmiyor bu yüzden çoğunluk sevmediği için yapılmıyor zarar etmemek için zaten bu tarz konulu birkaç film yapıldı yukarıda yazdığım sebeplerden dolayı beğenilmedi ve bir daha çekilmedi.

Elbet de denenmek için çekilmiş ilgi görmedikleri için çekilmiş olabilirler, tabii ki de izlenme çok önemli lakin dediğim gibi Türkiye eğitim seviyesi bakımından ab ülkeleri ve dünya ortalamasının altında batılı ülkeler ABD, İngiltere, gibi ülkelerin izlenme kitleleri ile Türk kitleleri denk saymam sonuçta ABD'deki izleyici kitlesi ile Türk izleyici kitlesi bir değil.

Alıcısı var pazarlanıyor.
Akşam vakti çıkan dizilerden değil gündüz kuşağından korkacaksın, alayının fuhuş, aile yapısını bozmaktan yasaklanması gerekiyor ama nafile.

Gündüz kuşakları ülkemiz de resmen bir derin yara RTÜK bile bir yaptırım yapamadı aksine birçok ulusal kanal (TRT hariç) kayıpları bulan, cinayetleri çözen, aile kavgalarını reyting yapmaya çalışan programları yayınlamaya başladı ne yazık ki Türk izleyici kitlesi tarafından da ilgi ile izleniyor RTÜK ise sessiz.

Elbet de denenmek için çekilmiş ilgi görmedikleri için çekilmiş olabilirler, tabii ki de izlenme çok önemli lakin dediğim gibi Türkiye eğitim seviyesi bakımından ab ülkeleri ve dünya ortalamasının altında batılı ülkeler ABD, İngiltere, gibi ülkelerin izlenme kitleleri ile Türk kitleleri denk saymam sonuçta ABD'deki izleyici kitlesi ile Türk izleyici kitlesi bir değil.

Batı ülkelerinde yaşlın adamlardan bile bu tarz filmleri çok seven var bizde geçtim yaşlıları 30-40 yaş bile izleyen çok az var doğal olarak ilgi görmediği için çekilmiyorlar çekse bile hemen diziyi filmi bitiriyorlar. Çoğunluk izleseydi zaten yapımcılar çekerdi sonuçta para var işin içinde genellikle komedi izleniyor Türk sinema sektöründe.

Talep olsaydı herkes çekerdi ama doğru düzgün bir talep yok. Talep edenler de ortaya çıkan film ve dizilere yeterince sahip çıkmıyor. Yapılan şeyi gömen 1 kişi olduğu anda arkasından 100 kişi de onu takip ediyor.

Genel olarak insanlarda hep bir batı özentisi olduğu için yapılan şey de izlenmiyor.

Batı ülkelerinde yaşlın adamlardan bile bu tarz filmleri çok seven var bizde geçtim yaşlıları 30-40 yaş bile izleyen çok az var doğal olarak ilgi görmediği için çekilmiyorlar çekse bile hemen diziyi filmi bitiriyorlar. Çoğunluk izleseydi zaten yapımcılar çekerdi sonuçta para var işin içinde genellikle komedi izleniyor Türk sinema sektöründe.

Talep olması için kitlenin de eğitimli ve duyarlı toplum olması lazım o yüzden bu Türk izleyici kültürünün evrimleşmesi için 50 yıl daha geçmesi lazım.

CGI, animasyon işini falan büyük şirketler (Netflix, Disney+, Amazon Prime gibi) aracılığıyla dış ülkedeki yapımcılara yaptırtabilirsin fakat çekeceğin dizide rol alacak kişilerin oyunculuk yeteneğinin iyi olması, filmde kurgu ve senaryonun tutarlı olması lazım. Bunların yanında basit, alıntı senaryo da olmaması lazım. Yani batı özentisinden kaçıp orijinal senaryo oluşturman lazım.

Bana kalırsa bizim bu işte başarısız olmamızın en büyük sebebi iyi kurgu ve senaryo yapamıyor olmamız. Hikayeyi baştan sona allak bullak ediyorlar. Kurgulama çok yanlış yapılıyor. Hikayenin giriş, gelişme, sonucu birbirine karışıyor. Düzgün bir anlatım biçimi sunamıyor izleyiciye. Senaryo desen izleyici ekranda tutmak için birbirinden tutarsız replikler, sahneler ile dolu.
Oyunculuklar çok göze batıyor. 😀 Bana kalırsa ya tamamiyle Hollywood alıntısı gibi çeksinler ya da farklı bir tarz oluşturmaya çalışsınlar. Hem Türk dizi film havası hem de Hollywood havası aynı anda olmuyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı