Türkiye'deki pizza kültürü neden kötü?

1674246881031.jpeg

Türkiye'de pizza kültürü mü var? Anlamadım. Pizzalar kötü yapılıyor diyorsanız yerine göre değişiyordur. Fiyat kısmına gelirsek malum söylemeye gerek yok. :D Tavuk pilav 50 TL.

Türkiye'de neden pizza kültürü yok? 2 orta boy pizzaya 130 liraya yakın para veriyoruz 45 günlük pide yolluyorlar.
Benim yaşadığım çevredeki pizzacılar gayette güzel pizza hazırlıyor. Fiyat konusuna gelecek olursak her şey aşırı pahalı zaten, yalnızca pizzaya sitem etmenizi garip buldum.

Eskiden nispeten daha iyiydi en azından franchise olanlar. Sbarro ilk açıldığında dev gibi dilim pizza satıyordu ve sosu, peyniri bol ve sıcacıktı. Tabii uzun sürmedi 2 senede peynirli bayat pideye çevirdiler güzelim pizzaları.

Little Caesar's ve Dominos dana etinden pepperoni kullanırdı sonra dana, tavuk karışığa çevirdiler en son da bakanlık bu tip karışık etleri yasaklayınca direkt tavuk oldu. Şimdi varsa 3-5 butik pizzacı güzel yapıyor ancak.

Migros'tan pişmiş şekilde 45TL'ye alabiliyorsunuz hem de çok güzel ve doyurucu. Pahalı olması normal çünkü kullanılan malzeme pahalı.

Halkın rahatça ulaşabileceği firmalar gerçekten kötü pizza üretiyor. Haklısınız. Fakat size şunu diyeyim hiç beklemediğim bir ilçede ben yediğim pideyi unutamıyorum. Ekşi maya ile çok iyi bir pide yemiştim fiyatı da normalin altındaydı. Aslında iyi pizza üretilmek istense üretebilirelr fakat o mayayı hazırlamak uğraşmak işlerine gelmiyor yeterincede talep yok sanırım. İnsanlar bir kez alışssa iyi ürüne kötü üretenden alışveriş yapmasa mecbur kalacaklar aslında böyle bir değişiklik yapmalarına fakat o tepkiyi gösteremiyoruz sanırım. Bu arada Türkiye'de çok iyi restorantlar var iyi pizza yapan eğer oralara gitmeye maddi gücünüz yoksa en iyi yapabileceğiniz Pizza için demir alıp fırında o demiri yüksek dereceye getirip fırın taşı gibi kullanmak olabilir.

Geri
Yukarı