Türkiye'den alınan iPhone 12 garantisi yurtışında geçerli mi?

MeowingCat

Decapat
Yer
Neptün
Daha fazla  
Meslek
Computer Scientist & Cat
Merhaba, telefonumu Türkiye'den aldım ama yurt dışında yaşıyorum (Tayland) telefonun garantisi burada geçerli mi? Geçerliyse boşa para vermeyelim.

Telefonun sorunu ana kamera odak motoru (ya da öyle bir şey) bozuldu titriyor ve gürültü yapıyor.

Telefonu nerden aldıysan garanti orda geçerlidir. Zaten internetten mesela alırken (Apple Türkiye Garantili) yazıyor. Yani Taylandda geçerli olmaz.

Telefonu nerden aldıysan garanti orda geçerlidir. Zaten internetten mesela alırken (Apple Türkiye Garantili) yazıyor. Yani Taylandda geçerli olmaz.
Tüh.. Apple'ın Tayland sitesinde 5600 küsür baht diyor kamera değişimi için o da 3000 TL falan yapıyor. Yetkili servise yaptırmayı düşünüyorum da aynı gün yapıp vermeleri lazım o şekilde yapan bir yer bulucam.

Kamera değişimi videosu izledim bir tane 15 dk sürüyor baştan sonra hızladırma falan da yoktu videoda. Telefon olmazsa navigasyonsuz evimi bile bulamıyorum lol.

Elektronik cihazlarda uluslararası 1 yıl garanti oluyor. Nereden aldığınızın önemi yok. Sonuçta cihazı üreten - satan yine aynı firma.
Kaldı ki çoğu firma müşteri memnuniyeti açısından 1 yıllık zorunlu uluslararası garanti şartlarını esnetip 2 yıl teknik destek de sağlayabiliyor.

Elektronik cihazlarda uluslararası 1 yıl garanti oluyor. Nereden aldığınızın önemi yok. Sonuçta cihazı üreten - satan yine aynı firma.
Kaldı ki çoğu firma müşteri memnuniyeti açısından 1 yıllık zorunlu uluslararası garanti şartlarını esnetip 2 yıl teknik destek de sağlayabiliyor.
Şimdi bu dediğinize göre burda Apple şeysine gidip "telefonumu düzeltin lütfen alalı birkaç ay oldu" diyebilirim yani?

Cihaz etkinleştirme tarihine bakıyorlar. Eğer dediğiniz gibi alalı 1 ay olup arızalandıysa DOA kapsamında yenisini verirler.
Ya şimdi bir aydan fazla oldu ben bunu geçen Türkiye'deyken garantiye verdim kamerasında leke vardı onu da zaten tam düzeltemediler bence iyice bozdular sonra böyle oldu telefon.

Mesela önce destek hattını aramıştım oradan yetkili servis söylediler bunlarla görüşün diye doğrudan onlara gönderdim telefonu bir haftada geri geldi. Telefonu gönderdiğim servis herhangi bir dükkan ama yetkili servis şimdi ben bunun aynısını bulsam elden verip "akşama kadar yapın bunu yoksa evimi bulamam navigasyonsuz" desem yaparlar umarım yoksa herhangi bir tamirciye kaldı işimiz.. Onda da sanırım garantiyi bozma durumu oluyor.

Apple Tayland sitesinden destek şeysinde telefon çıkıyor direkt onu seçince yakın servisleri gösteriyor.

"Offers same-day screen repair" diyor ekranı değiştiriyorsa aynı gün kamerayı da değiştirir bence.

Onarım tipini sormadı burda kafadan 10k baht diyor ama garanti geçerli mi değil mi emin olamadım fiyat yazdığı için. Garanti geçerli değilse umarım onarım tipini sorduğu sayfadaki fiyatı isterler.

Garanti geçerliyse doğrudan bu tamiri yapıcak servise gittiğim için "kullanıcı hatası" vs. demezler diye umuyorum çünkü Apple'dan para alacaklar yaparlarsa.

Gerçi bu sayfada hiçbir onarım türünü sormadı, daha yaygın olduğu için kafadan "bu kesin düşürüp ekranı kırmıştır" diye fiyat gösteriyor olabilir.

Siz bu garantinin 1 yıl tüm dünyada geçerli olduğuna kesin emin misiniz?

Screenshot 2023-03-19 at 23.01.35.png

Şimdi baştan destek kısmından sorunu kamera olarak seçerek aynı yere geldim fiyat falan vermeden doğrudan servisleri gösterdi ordan da bi tanesine randevu aldım.

Aynı durumu yaşayan arkadaşlar Google'dan falan arayıp gelmesinler bu destek sayfalarına kafadan normal apple.com'a girip destek bölümünden ürünü sonra da onarım türünü ıvır zıvır seçip şey edince bulunduğunuz yerdeki servislere yönlendiriyor.

Son düzenleme:
Problemin yetkili servis tarafından çözülmediğini kanıtlamanız gerek. Cihazı onarım gerçekleşmeden aldığınıza dair resmi bir belge alsaydınız elinizde güçlü bir koz olurdu.

Apple - One Year Limited Warranty - Worldwide Uluslararası garanti hakkında bilgi bu sayfada mevcut.

Şimdi bunu sıfır aldım sonra çok kısa süre sonra bu leke sorunu çıktı sonra gönderdim yetkili servise tam düzeltemediler az bişi leke kalmıştı geldiğinde sonra tekrar uğraşmak istemedim dursun dedim ama şimdi bu sorun çıktı. Bunlar kesinlikle kamera modülünü değiştirmek yerine açıp lensi temizlediler o yüzden sapıttı kesin.. hassas zımbırtılar sonuçta.

Sensöre fabrikasyon ıvır zıvır nedenlerle toz kaçabiliyormuş. Zaten tümüyle değiştirmiş olsalar o zaman hiç leke kalmazdı geldiğinde.

Zaten yeni telefon almayı düşünüyorum bunu anneme vericem berbat bi telefon. Pil performansı rezalet.

iPhone 14 alsam 17 bin lira burda Pro olanı 22 bin lira lol Türkiye'deki 12'den ucuz.

--- Sherlock Holmes mode on ---

Her zamanki araştırmacı ruhumla konuyu araştırmış bulunuyorum ve şöyle bir videoya rastladım:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada aynı sorunu kamera modülüne yapıştırıcı uygulayarak çözüyorlar eğer böyleyse olay şöyle olmuş gibi:

* Sensördeki toz sorunu için servise verdiğimde bunlar bunu açıp temizlediler ama modülü ya da sensör kapak kısmını düzgün yapıştıramadılar
* Bir süre sonra yapıştırıcı şey oldu ve kamera modülü ya da sensör kapağı boşta kaldı

Bu sallanma olayıyla ilgili araştırma yaptığımda ise şöyle şeyler çıktı karşıma:
* Kamera kısmına parmağınızla vurun
* Olmazsa kameranın olduğu yerde mıknatıs gezdirin

Şeklinde iki öneriye rastladım şimdi burda mıknatıs olayı önemli çünkü kablosuz şarj aletini telefonda belli yerlerde sabit tutarsam kamera düzeliyor ve kamerayı yakın ya da uzak farklı yerlere tutarsam odaklayabiliyor otomatik bu da muhtemelen o işi yapan motor veya her neyse onun düzgün çalıştığını gösterir.

Yani bu servis sensörü temizlemek için kamera modülünü çıkardı sonra onun kapağını kaldırdı güya temizledi yarım yamalak kapattı sonra da tüm modülü yapıştırdı ama düzgün yapıştırmadığı için bir süre sonra serbest kaldı.

Benim tahminim ise sensör kapağı çünkü o tam temizleyemedikleri leke artık yok. asdasdadsadsa O şey olunca toz da oradan gitmiş galiba. :D

--- Sherlock Holmes mode off ---

Burdaki servise anlatıcam bunları "düzgün yapın işinizi uğraştırmayın beni" dicem. Milletin 10 saniyelik ihmalkarlığı yüzünden durduk yere telefon bozuluyor.

Bugün gittim Apple şeysine 2 saat içinde kamerayı değiştirip verdiler.

Aynı durumu yaşayan olursa kesin bilgi: Türkiye'den alınan Apple ürünlerinin garantisi 1 yıl dünyanın her yerinde geçerli.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı