Türkler neden yabancılar gibi film yapamıyor?

Ben buna katılmıyorum. İzleyici cahil mi değil mi ona bu şekilde karar veremezsin. Ne sen ne de bir başkası. İzleyiciye bu sunulduğu için izleyici tüketmek durumunda kalıyor. Türkiye'de takip ediyor olsaydın bilirdin ki birbirinden başarılı gayet güzel bağımsız filmler yapılıyor. "Madem yapılıyor neden hiçbirinin adını duymuyoruz?" diyebilirsin haklı olarak, sebebi şu;

"Film distribution" yani film dağıtımı dediğimiz bir olay var sinemada. Dağıtım dediğimiz konuya en temelde bir filmin seyirciye ulaşması diyebiliriz. Bizim ülkemizde bu dağıtım şirketlerinden biri olan Mars Dağıtım sektörün yarısından fazlasına sahip. Dolayısıyla bu herifler senin neyi izleyip neyi izleyemeyeceğine karar veriyorlar. Konuyla ilgili yapılmış çok güzel bir belgesel var, merak edenler olursa onu da paylaşabilirim.
Ben senin dediğine de katılıyorum arkadaşım, haklısın. Ama bence izleyici kitlesinin etkisi yok sayılamaz. Recep İvedik gaz çıkartınca bunu komedi olarak algılayan bir kitleden bahsediyoruz.

Para.
asda.png

Bazı arkadaşların bütçe yetersizliğinden bahsettiğini gördümde, siz şu sürekli YouTube'da trendlerde gördüğünüz, televizyonlarda gördüğünüz o saçma aşk meşk dizilerine, yaz dizilerine
Dökülen paradan haberdar değilsiniz anlaşılan. İstedikleri zaman parayı dökmesini biliyorlar fakat sorun izleyicide. Seçici bir izleyici yok Türkiye'de. Tek istenen 1 erkek 1 kadın saçma bir hikaye ve aşık oldukları için birbirlerine ulaşmaya çalışmaları. Türkiye'de televizyon kullanan insanların yaş ortalaması zaten 30-70 arası insanlar. Yapımcı şirketinde işine geliyor zaten aynı şeyin lacivertini farklı oyuncularla, farklı isimlerle ve farklı kanallarda yayınlayıp efor ya da yaratıcıklarını kullanmadan izlenme rekorları kırıyorlar. Sorun izleyicide arkadaşlar seçimlerimizi değiştirmemiz lazım...

İlk öncelikle cümleten selamün aleyküm.
Daha önce de oyuncu olmak için yetenek gerekir mi diye konu açmıştım ve bu konuda oyuncu olmak istediğimi belirtmiştim ve aklıma bir şey takıldı. Neden Türklerde yabancılar gibi guzel filmler yok?
Yabancı filmlerin ne kadar iyi, ne kadar kötü olduğu göreceli bir olay. Yani sen başarılı bulursun, ben bulmam gibi. Şahsi görüşüm eskiye göre şu an tüm dünyada film ve dizi sektörü ciddi bir çöküşte.

Çünkü zengin erkek fakir kız.
Çünkü izleyici.
Bizim izleyicimiz: Ay Dermin bu oğlan bu kıza aşık oldu gız. Diye diye izlerse filmleri dizileri yapamayız. Korku filmi olarak da aynı. Cinler şeytanlar filmleri dizileri.

İsteseler kaliteli filmler yaparlar. Ama neden yapsınlar? İzleyici kitlesi belli, nelerden hoşlandıkları belli, RTÜK sansürlerinden sektörün nasıl ağzına edildiği belli. Örnek olarak Kurtlar Vadisi'nin ilk bölümlerinde kumarhane sahnesini hatırlayın. Gerçekten AK ile taramışlardı mekanı. RTÜK yüzünden artık ne kan gösterilebiliyor, ne cinsellik sahneleri yansıtılabiliyor. Her şey blurlu. Böyle bir ortamda gerçeğe yakın dizi, film yapmak imkansız. Bu yüzden yüksek bütçe harcamalarına gerek duymamaları normal.

RTÜK'ün yanı sıra millete dayayacaksın Karadeniz yöresi, doğunun aşiretleri, aile içi şiddet, dram konulu filmleri. Bunlar yetiyor zaten. Yapımcıların da canına minnet. Kafa olarak gelişmemiş bir topluma sahibiz. Yeni konular işlemeye çalışan diziler de tutmuyor mesela dikkat ederseniz.

Olay dediğim gibi yapamamaları değil. Ota b.ka sansür koyulmadan özgür bırakılsalar, toplumun kafası gelişmiş olsa çokta güzel yaparlar. Ayrıca tipik "Elalem ne der?" çekincesinden yaratıcılıklarını ortaya koyamıyorlar. Malum bizim toplum sinek kıçından tartışma çıkartır.
Benim yazdığım bir hikaye var mesela. Ne kadar Hayran Kurgu sınıfında olsa da asıl kurgunun hafif değiştirilmiş devamı. Neyse, bir hikaye ile başladım. Düzenledim, gerektiğinde yayından kaldırdım. Şuan ise başladığım hikayeyi üçleme (İkinci kitap devam ediyor) + Yan kitaplar ile genişlettim. Hikayede neredeyse komedi yok. Dram, İntikam, Hayatta kalmak için Mafyaya katılmak (Mafyalığı desteklemiyorum) tarzı temaları kullanıyorum.

Geri
Yukarı