Türksat 5A 31 derece ve Eutelsat 7 derecede çıkan kanallar

karakarga70

Kilopat
Daha fazla  
Ben 10~15 yıl kadar önce Digitürk kullanmıştım, sonra aynı filmleri tekrar veriyorlar diye sıkılıp kapattırdım. 2000 senesi Radyo, TV & Sinema mezunuyum. Maç izlemek falan o kadar ilgilenmiyorum, vaktim de yok zaten. Ben aslında Ankara'da evde kablo TV abonesiyim şu an. Ama tekrar uydu kurdurmayı düşünüyorum. Bize kurulan çanak Digitürk için 7 dereceye kurulmuştu balkona zamanında. Apartmanın yönü itibarı ile bizim daireden Türksat 42 derece apartmanın içine doğru giriyor hafif, dolayısı ile 42 derece için çatıya koymak gerekiyor anteni.

Bu son fırlatılan uyduyu araştırdım, şu 31 dereceye giden Türksat 5A uydusunu. Hala kanal listesi hiçbir yerde yok. Bu kanalı çekme imkanı olan bir Technopat üyesi varsa şayet, bu uyduda çıkan kanalları (tabi varsa, test yayını bir gidip bir geliyor yazmışlar başka yerlerde) yazabilir mi acaba? Madem uyduyu fırlattık, bu uydu hala neden TV kanalları için kullanılmıyor? Bizim dairenin konumunun Türksat 42 dereceye ters düştüğü gibi, başka lokasyonlarda da aynı durum söz konusu olabilir.

Telefona yön ve derece bulucu kurdum. Tam 32 dereceden sağa doğru (yani 32 derece ve altındaki) çıkan yayınları alabilirim balkondan. Bu arada, 7 derecedeki Eutelsat'ta normal Türk kanalları hala çıkıyor mu, 10~15 sene evvel çıkıyorlardı, bilgisi olan var mı?

Not: Kendim buldum Eutelsat 7 derecede olan Türk kanallarını. Eutelsat 7B / Eutelsat 7C (7°E) - Tüm yayınlar - Frekanslar - KingOfSat

Son düzenleme:
Digiturk Eutelsat'ı boşaltıp Türksat'a taşındı.
31°E'ye Türksat 5A fırlatılsa da taşınma planı açıklanmadı.
42°E'ye de ömrü 2028'de dolacak olan Türksat 3A'nın yerine Türksat 5B fırlatıldı.
Sadece Digiturk kullanmakta.
Türksat 5A şu şekilde:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı