TUF B450 Plus Gaming İşlemci güç kaynağı kablosunun yanması

Carloska

Hectopat
Daha fazla  
Anakart ASUS TUF B450 Plus Gaming, işlemci R9 3950X (16/32), güç kaynağı Cooler Master V1200 Platinum 1200W...işlemci yaklaşık 8 aydır voltaj vermeden BIOS'tan OC modunda ortalama 4.2 GHz de 7/24 çalıştı...Corsair H100X sıvı soğutucu kullandığım için sıcaklık yazın bile 70 dereceyi geçmedi fakat buna rağmen işlemci güç kablosu yandı... Sorun anakarttın işlemciyi yeterince besleyememesi için ısınmasını yoksa güç kaynağı kablosunun kalitesizliği ya da başka bir sorun mu tam anlayamadım.

Dosya Ekleri

• IMG_20211115_200649.jpg
    IMG_20211115_200649.jpg
    320,3 KB · Görüntüleme: 25
Soketin tam oturmaması ya da gevşek olması sebebiyle de olabilir. Diğer yandan anakart da o islemcinin stok frekansı olan 3.5 GHz için, iyi bir kasa havalandırması ile yeterli sayılabilecek bir anakart ama 4.2 GHz'de zorlanması muhtemel. Bu arada kullanım sırasında hiç throttle yaşamadınız mı? Ya da anakart sıcaklığını gözlemlemiş miydiniz?

Son düzenleme:
cevabınız için teşekkürler hocam..tam oturdu diye biliyorum.. zaten ilk önce 4 lü soketin birinde sıkıntı olmuştu yerinden çıkmıyordu yani biraz zorlayınca plastiğin eridiğini farkettim ama nasılsa çalışıyor diye önemsemedim fakat sonra işlemci hızı 2.4 GHZ yi geçmeyince merak edip soketleri çıkardım soketlerden birinin tek dişi diğerinin iki dişi yanmış anakartta ki soket yuvasına bakmaya çalıştım dişlilerden biri pert olmuş sanırım.. muhtemelen anakart zayıf kaldı bide 7/24 çalıştırınca daha fazla dayanamadı sanırım ama eğer öyleyse anakartta işlemci için bi kısıtla vs.. olmadı gerekmez mi

@Carloska Otomatik hız aşırtma kullanıcının kontrolüne birakılmış bir ayar. Anakartın VRM'lerinin ya da besleme devresinin fazla ısınması sebebiyle, CPU frekansı düşer ve performansında kayıplar oluşur tabii ama siz BIOS'tan elle düzenleme yapmadıkça, tekrar hızlı çalışmaya devam eder. Bir nevi kısır döngü, en sonunda bir yerden arıza çıkarır.

Son düzenleme:
teşk hocam..yeni anakart alacam artık yalnız merak ettiğim anakartın garantisi devam ettiği için bu soruun garanti kapsamında değerlendiril mi...şansımı denicem bakalım yanmış güç kaynağı kablosuyla birlikte servise götürecem anakartı..

@Carloska Denemenizde fayda var. Gerçi hız aşırtmadan sebep olduğunu düşünüp, garanti dışında kabul etme ihtimalleri yüksek. Olmazsa yeni anakart bakarsınız. Bu arada olur da anakart tekrar calışır hale getirilirse, bu işlemci için bir tık daha iyi bir anakart bakmanız daha sağlıklı olacaktır.

Son düzenleme:
voltaj artırıp hız aşırtma yapsam olabilir ama stok voltaj ile yapmıştım.. muhtemelen bu anakartın yetersiz geleceğini tahmin edemediler... sahibinden com da Asus TUF X570 Plus Gaming Wi-Fi buldum 1250 liraya 1,5 yıl daha garantisi varmış işlemciyi götürüp test ederek alacam.. sıfırı en uygun 2.200 şu an o yüzden fiyatı oldukça uygun bu akşam alacaktım zaten ama yarına kaldı.. bu anakartla sorun yaşamam muhtemelen

Yeni konular

Geri
Yukarı