TUF B450M PLUS, 3000 MHz RAM 2400 MHz'de çalışıyor

tonberry

Kilopat
Daha fazla  
Şu anki sistemim;
  • Ryzen 7 2700X anakart
  • ASUS TUF B450M PLUS (3466 MHz)
  • 2 X 8 GB RAM 3000 MHz
  • GTX 1070 ekran kartı
RAM'leri 3000 MHz'de çalıştıramıyorum. İlk aldığımdan beri 2400'de otomatik çalışıyordu, BIOS güncellemesinden sonra BIOS'da profil 1'i seçtim ve orada RAM'ler 3000 MHz olarak otomatik ayarlanmış. Tabi diğer bütün ayarlarını da otomatik kendisi yapıyor (volt, CL gecikmeleri falan). Fakat PC açılmadı, BIOS girişini geçtikten sonra hata ekranı çıkıyor. Tekrar BIOS ekranına döndüm, diğer bütün ayarları profil 1'deki gibi bırakarak sadece MHz'i düşürerek denedim. Ancak 2888 MHz geldiğinde PC açıldı. Şu an gayet güzel çalışıyor, performans olarak da memnunum ama 3000 MHz aldığım RAM'ler neden 2888'de kalıyor onu merak ediyorum. Sonuçta volt veya CL gecikmeleri gibi ayarları ASUS'un profil 1'de 3000 MHz için olan ayarlarını kullanıyorum. Ama 2888'de çalışıyor. Cevap için ayrıntılı bilgi isterseniz resimli de atabilirim. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Manuel olarak olarak OC kısmından DRAM Frequency seçeneğini DDR4 - 3000Mhz yaparak deneyiniz. Yine olmazsa BIOS Update yapın.

Manuel olarak olarak OC kısmından DRAM Frequency seçeneğini DDR4 - 3000MHz yaparak deneyiniz. Yine olmazsa BIOS Update yapın.
BIOS son sürüm, bu ayarları yapmadan önce uptade yapmıştım. DRAM kısmı zaten profil 1 seçildiğinde otomatik 3000MHz oluyor. Ne demeye çalıştığını anlayamadım. Yukarıda yazdığım da bu zaten, söylediğin şeyleri yaptım ve ilave birçok seçenek daha yaptım ama yine olmadı. Ben buna çare arıyorum :)

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS son sürüm, bu ayarları yapmadan önce uptade yapmıştım. DRAM kısmı zaten profil 1 seçildiğinde otomatik 3000MHz oluyor. Ne demeye çalıştığını anlayamadım. Yukarıda yazdığım da bu zaten, söylediğin şeyleri yaptım ve ilave birçok seçenek daha yaptım ama yine olmadı. Ben buna çare arıyorum :)

XMP bazen 2800 Mhz'e atabiliyor. Veya 2400Mhz'e aynı şekilde. Manuel olarak yapmaya çalışın demiştim.Ramler uyuyordur. Fakat küsüratları deneyin 2933Mhz veya 3066 Mhz olarak. Olmadı, RAM'i birebir değiştirtirin.Artı belleklerinizin markasını bilmem, fakat Gskill ramlari böyle sorunlar yaşayabiliyor. Corsair veya Crucial'de böyle sorun yaşayanı görmedim.

Merhabalar dostum. Aynı anakarta sahibiz. BIOS güncellemesi ile 2202 sürümüne güncellediğini tahmin ederek cevaplıyorum.
Bende güncelledim 3733 MHz RAM'lar 3133'den yukarı çıkmıyordu. Bir eski sürüm olan 2006 sürümüne çekerek durumu düzeltebilirsin. Ama bunu yapmadan önce sorunun detaylı bir şekilde görüldüğü bir video çekip ASUS'a bildirsen bir sonraki güncellemede düzeltirler. İnşallah sorununa çözüm olabilmişimdir. Ben bunları yaptıktan sonra 3733 MHz RAM'a biraz daha voltajla 4000 MHz'e bile çıktım. Yüksek ihtimal sende de düzelecektir.

Geri
Yukarı