Çözüldü TUF B450M-PRO GAMING kurulu BIOS sürümü sitesinde görünmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

serran

Picopat
Daha fazla  
Merhaba, 5 ay önce parça parça bilgisayar bileşenlerimi topladım, hazırladım, bilgisayarcıya götürdüm. Tüm kurulumunu her şeyini o yaptı, bir şey dikkatimi yeni çekti. Bilgisayarcı resimde görüldüğü gibi.

11111.PNG

11/13/2019 tarihli sürümü kurduğu gözüküyor fakat anakartımın sitesinden yani:---- Bios İndirme Yeri ---- tıkladığınız zaman bu tarihe ait bir BIOS sürümü göremiyorum.

Alttaki resimde bilgisayarcının yüklediği tarih 11/13/2019 yani bu mavi ile işaretlediğimin arasında olması gerekiyor fakat göremiyorum, yardımcı olur musunuz?

hhhh.PNG

Çözüm
@serran Sizdeki yüklü sürüm 2006 tarihe çok takılmayın.

Dediğim gibi, B450 çipsetine yeni nesil Ryzen işlemcilerle uyumlu BIOS yüklendiğinde eski Ryzen işlemciler kullanılamıyor diye biliyorum. Siz yine de riske atmayın BIOS'taki "Tools" sekmesinden 2202 sürümünü yükleyin.
BIOS ekranına girdiğinizde yazan BIOS sürümü ile ASUS'un sitesindeki sürümü kontrol eder misiniz? Programlar bazen doğru söylemeyebiliyor.

İşlemciniz 3600X ise sürüm olarak 2202'yi kurun. Çünkü 2409 sürümü ile yeni nesil Ryzen 5000 serisine destek gelmiş. Yanlış hatırlamıyorsam B450 anakartlarda 5000 serisini destekleyen BIOS kurulunca bir daha 5000 serisi hariç işlemci kullanılmıyordu.

BIOS ekranına girdiğinizde yazan BIOS sürümü ile ASUS'un sitesindeki sürümü kontrol eder misiniz? Programlar bazen doğru söylemeyebiliyor.

İşlemciniz 3600X ise sürüm olarak 2202'yi kurun. Çünkü 2409 sürümü ile yeni nesil Ryzen 5000 serisine destek gelmiş. Yanlış hatırlamıyorsam B450 anakartlarda 5000 serisini destekleyen BIOS kurulunca bir daha 5000 serisi hariç işlemci kullanılmıyordu.
Bios yerinde de aynısı yazıyor 2-3 ay önce çekmiştim bu resmi,şimdi bu yazan tarih asusun sayfasında gözükmüyor ama bir ay gerisi ve 10 gün ilerisi gözüküyor sürümüm beta mı acaba ?

tam olarak ayrıntı verebilir misiniz ? yani mesela sürüm 2807 en son çıkan ben onu ileride yapıcaktım daha hiç bios işlerine dokunmadım bilgisayarcı ne yaptıysa o,yardımcı olur musun ?
Aaaa bios versiyon 2006 yazıyor,asusun sayfasında da var 2006 fakat tarihi ileri tarih nasıl yani anlamadım neden yanlış yazıyor ? Birde hangi bios sürümünü yüklemeliyim o konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• 139959227_745508452762183_8470670774019197069_n.jpg
    139959227_745508452762183_8470670774019197069_n.jpg
    169,1 KB · Görüntüleme: 62

Dediğim gibi, B450 çipsetine yeni nesil Ryzen işlemcilerle uyumlu BIOS yüklendiğinde eski Ryzen işlemciler kullanılamıyor diye biliyorum. Siz yine de riske atmayın BIOS'taki "Tools" sekmesinden 2202 sürümünü yükleyin.

Çözüm

Teşekkürler.Bios kurulumunu hiç yapmadım biraz internetten araştırdım biosu flasha falan atıcaz sonrasını biliyorum az çok fakat bios işlemi bittikten sonra herhangi bir formata driver yüklemeye bunlara gerek var mı ?

@serran Bu videodaki gibi dediğim sürümü indirip bir flasha atıp yükleyin. Basit bir işlem.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ya da bilgisayarınız ethernet kablosuyla bağlıysa flashla uğraşmayıp Tools kısmında via internet seçeneğine tıklayıp 2202 sürümünü kurun.

@serran bu videodaki gibi dediğim sürümü indirip bir flasha atıp yükleyin. Basit bir işlem.

Ya da bilgisayarınız Ethernet kablosuyla bağlıysa flashla uğraşmayıp Tools kısmında VIA internet seçeneğine tıklayıp 2202 sürümünü kurun.

İnternet üzerinden yapmak değil de elden flashla daha iyi olur, oldu ki internetim giderse sıkıntı olabilir. Teşekkür ederim bir de bir şey sormak istiyorum Burdan chipseti en son sürümünü dün yükledim kaldırıp eskilerden mi yükleyeyim yani BIOS gibi hani dediğiniz işlemi bunada uygulayayım mı eski chipseti mi yükleyeyim tekrardan?

İnternet üzerinden yapmak değil de elden flashla daha iyi olur, oldu ki internetim giderse sıkıntı olabilir. Teşekkür ederim bir de bir şey sormak istiyorum Burdan chipseti en son sürümünü dün yükledim kaldırıp eskilerden mi yükleyeyim yani BIOS gibi hani dediğiniz işlemi bunada uygulayayım mı eski chipseti mi yükleyeyim tekrardan?
Önce internetten indirecek daha sonra indirdiği dosyayı kuracak. Yani kurulum sırasında internetin gitmesi sorun olmaz. Ama ne olur ne olmaz diye 2202 sürümünü kurun.
Bende de Asus anakart mevcut flashla uğraşmayıp bu şekilde güncelliyorum.
Chipset güncellemesini kaldırmanıza gerek yok.

Önce internetten indirecek daha sonra indirdiği dosyayı kuracak. Yani kurulum sırasında internetin gitmesi sorun olmaz. Ama ne olur ne olmaz diye 2202 sürümünü kurun.
Bende de Asus anakart mevcut flashla uğraşmayıp bu şekilde güncelliyorum.
Chipset güncellemesini kaldırmanıza gerek yok.
Teşekkürler,hocam biosu güncellemenin +'sı gözle görülebilir oluyor mu ? Yani sizce yapayım mı gerek var mı ?

Geri
Yukarı