Çözüldü TUF Gaming GT301 önündeki 3 fan çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Tolga Salman

Picopat
Daha fazla  
Öndeki 3 fanım çalışmıyor. 3 pinli bağlantısı var. 4 pinli yere yanlış taktım sanırım. Nasıl takmam gerekiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
ASUS Prime H610M-E D4.

Bir de. Bugün fanım geldi ve montajladım. Daha önce böyle bir ses var mıydı yok muydu bilmiyorum. Fakat işlemci bölgesinden tarif edemeyeceğim tiz bir ses geliyor. Sanki bir parçaya sürtüyor ama sürtünen bir şey yok. PC kapalıyken fanı kendim döndürüyorum herhangi bir ses yok. PC'yi kapatıyorum ses aniden kesiliyor. Takmış olduğum fan gördüğüm kadarıyla biraz titreyerek dönüyor bunun etkisi var mıdır?

CPU fan slotunun hemen üstünde cha fan slotu olması gerek. Fan bağlantısını buraya mı yaptınız? 3 pinli bağlantıda sağdaki 4 pinli girişin sağındaki pin boş kalacak şekilde bağlantı yapın.
ASUS Prime H610M-E D4.

Birde. Bugün fanım geldi ve montajladım. Daha önce böyle bir ses var mıydı yok muydu bilmiyorum. Fakat işlemci bölgesinden tarif edemeyeceğim tiz bir ses geliyor. Sanki bir parçaya sürtüyor ama sürtünen bir şey yok. PC kapalıyken fanı kendim döndürüyorum herhangi bir ses yok. PC'yi kapatıyorum ses aniden kesiliyor. Takmış olduğum fan gördüğüm kadarıyla biraz titreyerek dönüyor bunun etkisi var mıdır?

Son düzenleme:
ASUS Prime H610M-E D4.

Bir de. Bugün fanım geldi ve montajladım. Daha önce böyle bir ses var mıydı yok muydu bilmiyorum. Fakat işlemci bölgesinden tarif edemeyeceğim tiz bir ses geliyor. Sanki bir parçaya sürtüyor ama sürtünen bir şey yok. PC kapalıyken fanı kendim döndürüyorum herhangi bir ses yok. PC'yi kapatıyorum ses aniden kesiliyor. Takmış olduğum fan gördüğüm kadarıyla biraz titreyerek dönüyor bunun etkisi var mıdır?

CPU fan slotunun hemen üstünde cha fan slotu olması gerek. Fan bağlantısını buraya mı yaptınız? 3 pinli bağlantıda sağdaki 4 pinli girişin sağındaki pin boş kalacak şekilde bağlantı yapın.

Çözüm
Dediğiniz gibi 1 tanesi boş kalacak şekilde yapınca düzeldi. Diğer soruma bir cevabınız var mı?

Dediğiniz gibi 1 tanesi boş kalacak şekilde yapınca düzeldi. Diğer soruma bir cevabınız var mı?

Hocam bu konu hakkında tam olarak duymadan ve görmeden yorum yapamam ne yazık ki. Fan yeniyse eğer belki bundan dolayı ses yapıyordur. Zamanla aşınma yapıp düzelebilir bir ihtimal. Fan bağlantılarını bir kontrol edin ayrıca herhangi bir boşluk, sallantı var ise titreme yapıp ses yapabilir.

Hocam bu konu hakkında tam olarak duymadan ve görmeden yorum yapamam ne yazık ki. Fan yeniyse eğer belki bundan dolayı ses yapıyordur. Zamanla aşınma yapıp düzelebilir bir ihtimal.
Dikkatlice dinlediğim zaman sesin PSU'dan geldiğini anladım. Diğer kasamda da denedim ondan da geliyor sanırım normal bir durum. Sistem çalışma sesi gibi ince tiz bir ses.

Dikkatlice dinlediğim zaman sesin PSU'dan geldiğini anladım. Diğer kasamda da denedim ondan da geliyor sanırım normal bir durum. Sistem çalışma sesi gibi ince tiz bir ses.

PSU ise normal olabilir. Çok önermezler fakat anlatayım. Benim eski kasamdaki PSU aşağı bakacak şekilde takılıyordu. Bazen fandan sesler geliyordu. PSU'yu söküp fanın ortasındaki kapağı açtıktan sonra içini temizleyip makine yağı damlatıyordum birkaç damla ve ardından tekrar kapatıyordum. Ses falan kalmıyordu ondan sonra. Hatta o kadar kusursuz oluyordu ki bazen çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için kasayı açıp bakıyordum. 😅 😅

PSU ise normal olabilir. Çok önermezler fakat anlatayım. Benim eski kasamdaki PSU aşağı bakacak şekilde takılıyordu. Bazen fandan sesler geliyordu. PSU'yu söküp fanın ortasındaki kapağı açtıktan sonra içini temizleyip makine yağı damlatıyordum birkaç damla ve ardından tekrar kapatıyordum. Ses falan kalmıyordu ondan sonra. Hatta o kadar kusursuz oluyordu ki bazen çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için kasayı açıp bakıyordum. 😅 😅

Sistemin 4-5 günlük :D

Geri
Yukarı