TUF Gaming RTX 3070 Ti %100 Kullanıyor

berkayagan99

Hectopat
Yer
İstanbul
ASUS TUF Gaming RTX 3070 Ti ekran kartımı bir ay önce ikinci el olarak aldım. Ekran kartını aldığımda stres testlerini yaptım ve 4K ayarlarda 30 dakikada 68 derece üzerine çıkmamıştı. Buna istinaden rahat bir şekilde aldım ve bir aydır da sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Dün RDR 2'yi 75 FPS sabit oynarken ekran kartı en fazla %70 kullanılıyordu ve sıcaklık 60-65 derece arasında değişiyordu. Ancak bugün aynı oyunda 55 FPS aldığını ve GPU'nun sürekli %100 çalıştığını fark ettim.

Bunun üzerine bir aydır oynadığım diğer oyunları da denedim. Forza Horizon 5'te bir ay boyunca sabitlemiş olduğum haliyle 75 FPS altına düşmeyen ve kullanımı %60 üzerine çıkmayan sistem, %100 ekran kartı kullanıp sürekli 75 FPS altına düşüyor. Çok daha düşük sistem gereksinimleri isteyen Motor Town'da da aynı sorun var. Ekran kartımı yormamak amacıyla bütün oyunları bir aydır sabit 75 FPS'te oynadım ve hiçbir sorun yaşamadım. Bugün öğle saatlerinden sonra bu sorunu yaşamaya başladım. Ekran kartı sürücüm güncel durumda, sorunu yaşadıktan sonra güncelledim ancak çözülmedi. Tekrar stres testi yaptığımda 4K ayarlarda 68 derece üstüne çıkmayan kart, 1080P'de 4 dakikada 70 dereceyi gördü. Bu sorunun kaynağı ne olabilir?

Ekran kartının %100 kullanılması olması gerekendir. Yani Ekran kartı %60 kullanılıyorsa bu kötü bir şeydir çünkü maximum performans almıyorsunuzdur ama kullanım oranı arttıkça almanız gereken FPS'in azalması değil artması gerekir. Sizde azalıyorsa birkaç sebebi olabilir kartın performansına etki edecek fiziksel bir sorun olabilir(bilgisayarın herhangi bir parçasında), Yazılımsal bir sorun olabilir(herhangi bir parçada) ya da siz aylar önce daha düşük grafiklerde oynamışsınızdır. Şimdi grafikleri arttırtıysanız FPS düşmüş gibi görünebilir. Grafik arttırdığınız için de GPU kullanımı artmıştır.

Kısacası ekran kartının %100 kullanılması iyi bir olay yani bir sorun değil.

Ekran kartı zaten doğal olarak %100 de çalışır olması gereken budur eğer boşta %100 çalışıyorsa o zaman problem vardır, son günlerde korsan oyun falan indirdiniz mi küçük bir ihtimal mining virüsü bulaşmış olabilir.

Ekran kartının %100 kullanılması olması gerekendir. Yani Ekran kartı %60 kullanılıyorsa bu kötü bir şeydir çünkü maximum performans almıyorsunuzdur ama kullanım oranı arttıkça almanız gereken FPS'in azalması değil artması gerekir. Sizde azalıyorsa birkaç sebebi olabilir kartın performansına etki edecek fiziksel bir sorun olabilir(bilgisayarın herhangi bir parçasında), Yazılımsal bir sorun olabilir(herhangi bir parçada) ya da siz aylar önce daha düşük grafiklerde oynamışsınızdır. Şimdi grafikleri arttırtıysanız FPS düşmüş gibi görünebilir. Grafik arttırdığınız için de GPU kullanımı artmıştır.

Kısacası ekran kartının %100 kullanılması iyi bir olay yani bir sorun değil.

Oynadığım oyunlar hepsi aynı ayarlarda. GPU kullanımı FPS serbest bıraktığımda %100 olması normal olabilirdi ancak ben hem ekran kartı ısınmasın hem de fazla güç tüketmesin diye Valorant'ta bile 75'e sabitliyorum FPS'i. Bu nedenden sabit FPS de bu kadar güçtüketiyorsa sorun teşkil eder.

Ekran kartı zaten doğal olarak %100 de çalışır olması gereken budur eğer boşta %100 çalışıyorsa o zaman problem vardır, son günlerde korsan oyun falan indirdiniz mi küçük bir ihtimal mining virüsü bulaşmış olabilir.

RDR2'yi almadan önce zevk alıp almayacağıma bakmak için korsan indirip sildim. Ancak mining virüsü bulaşmış ise sürekli %100'de çalışmaz mı? Bende sadece oyuna girince oluyor bu sorun.

AMD Ryzen 5 5600

Oynadığım oyunlar hepsi aynı ayarlarda. GPU kullanımı FPS serbest bıraktığımda %100 olması normal olabilirdi ancak ben hem ekran kartı ısınmasın hem de fazla güç tüketmesin diye Valorant'ta bile 75'e sabitliyorum FPS'i. Bu nedenden sabit FPS de bu kadar güçtüketiyorsa sorun teşkil eder.

RDR2'yi almadan önce zevk alıp almayacağıma bakmak için korsan indirip sildim. Ancak mining virüsü bulaşmış ise sürekli %100'de çalışmaz mı? Bende sadece oyuna girince oluyor bu sorun.

AMD Ryzen 5 5600
Kasanın içi tozlanmış olabilir mi en son ne zaman temizlik yaptınız ?

Kasanın içi tozlanmış olabilir mi en son ne zaman temizlik yaptınız?

Kasayı toplayalı henüz 36 gün oldu, diğer bütün parçalar sıfır alındı.

Normalde oyunlarda 62 dereceyi görmeyen kart 67-70 derece arası çalışıyor ve FPS düşüşleri oluyor. Böyle bir kartın 1080p ayarlarda 75 FPS altına düşmesi bana normal gelmiyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı