TUF Gaming VG249Q1A 144 Hz monitörü 165 Hz yapmak monitöre zarar verir mi?

140122

Hectopat
Daha fazla  
Selam, öncelikle linki hemen aşağıya bırakayım şu monitöre sahibim;

Bu monitörü şu anda 144Hz olarak kullanıyorum ve monitör ayarlarından hız aşırtması yaparsam 165 Hz'i açabilirim. Açmak da istiyorum. Merak ettiğim monitöre zarar verir mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben aynı soruyu lenovo legion y27-30 monitörüm için sormuştum. Zarar vermez cevabını almıştım, benim bilgim de ikinci ağızdan olduğu için yine de bilgisinden emin bir arkadaş yardımcı olursa daha net olabilir.

Eğer ki bilgisayarın gücünden fazlasını kullanmayı denersen bozulabilir bilgisayarı eksiltebiliyorsun zorlanır bilgisayar çünkü o gücü vermek için sistemin hepsi çalışır.

Örnek veriyorum bilgisayarın maksimum durumda iken 120Hz alıyorsa ve sen bunu 144Hz çıkartmak istersen bilgisayarın kendin gücünden fazla güç kullanımından ısınır tüm sistemler aynı zamanla çalıştırır bu da içindeki herhangi bir malzemeyi bu bozar.
Hocam monitörün HZ'i ile sistemin ısınması arasında nasıl bir bağlantı var anlayamadım? Sadece kullandığı elektrik artar diye tahmin ediyorum

Bu sorunun çetrefilli bir cevabı var.
Bir taraf voltajın artacağı için kalitesiz güç kartı beslemesinden dolayı sorunlar çıkabileceğini söylüyor. -Evet ihtimaller var. Görüntü de bozulmalar yaşanabiliyor.
Bir taraf ise monitörün üretiminde eklenmiş bir özellik sorun çıkmaz diyor.
Genel olarak ben de sorun çıkacağını düşünmüyorum. Arada 15-20 Hz'lik bir durum var. Markalar kendilerini geliştiriyor sonuç olarak.

Yeni konular

Geri
Yukarı