TUF Gaming VG24VQ kenarları siyah gözüküyor

ilkeryldz55

Hectopat
Merhaba.
TUF Gaming VG24vq monitör aldım da kenarları siyah bunu düzeltemiyor çözümü nedir acaba? Driver güncelledim düzeltemedim acaba monitörün yapısı mı böyle?

Sorunun fotoğrafını da çekip gönderebilir misiniz? Bir de hangi ayarları yaptığınızın ekran görüntüsünü. Monitör ayarlarını fabrika ayarlarına getirmek bazen sorunu düzeltebiliyor. Ya da ekran doldurma gibi grafik sürücüsü yazılımınızdan da ayarlar yapılabiliyor. Fakat bir sorun olmalı ki monitörünüze ekran tam doldurulmuyor. Bazen kalitesiz görüntü kabloları da böyle sonuçlar doğurabiliyor diye biliyorum.

Sorunun fotoğrafını da çekip gönderebilir misiniz? Bir de hangi ayarları yaptığınızın ekran görüntüsünü. Monitör ayarlarını fabrika ayarlarına getirmek bazen sorunu düzeltebiliyor. Ya da ekran doldurma gibi grafik sürücüsü yazılımınızdan da ayarlar yapılabiliyor. Fakat bir sorun olmalı ki monitörünüze ekran tam doldurulmuyor. Bazen kalitesiz görüntü kabloları da böyle sonuçlar doğurabiliyor diye biliyorum.

Ekran fotosu aldıgımda siyah kısım gözükmüyor şöyle HDM1-2 bir de DisplayPort var DisplayPort seçip öyle deneyeyim mi görüntü giderse Full bir daha getirebilir miyim acaba.

Hocam zaten bir tane bağlantınız var. Siz hangi kabloyla hangi girişe bağladıysanız sadece o porttan görüntü gelir. Zaten ekrana tek bir kablo takılıysa otomatik olarak görüntü verisi gelen girişi ekrana verir monitör. DP kablosuyla bağlayın monitörü. En sağlıklı ve performanslı olan DP portudur çünkü.

Ekran fotoğrafı derken de ekran görüntüsü değil, telefonunuzla fotoğrafını çekin monitördeki siyah dediğiniz kısmın.

Hocam zaten bir tane bağlantınız var. Siz hangi kabloyla hangi girişe bağladıysanız sadece o porttan görüntü gelir. Zaten ekrana tek bir kablo takılıysa otomatik olarak görüntü verisi gelen girişi ekrana verir monitör. DP kablosuyla bağlayın monitörü. En sağlıklı ve performanslı olan DP portudur çünkü.

Ekran fotoğrafı derken de ekran görüntüsü değil, telefonunuzla fotoğrafını çekin monitördeki siyah dediğiniz kısmın.

Şöyle DisplayPort taktım ama HDMI takmadan HDMI girişsiz çalışmıyor monitör acaba DisplayPort seçili olmadıgı içinmi onu merak ettim.

Hocam. Şimdi şöyle bir durum var. Bir ekran için sadece bir kablo yeterlidir. Sizin ekran kartınızda veya laptopunuzda DP çıkışı varsa ve monitörünüzde de DP girişi varsa sadece iki tarafı DP görüntü kablolarından takmanız yeterli. Aynısı HDMI için de geçerli. Ama aynı anda sadece birini kullanın, diğer kabloyu çıkarın. Bilgisayarınıza ve ekranınıza sadece DP kablo takılı olsun. Bir deneyin bakalım sorununuz düzeliyor mu. Diğer türlü de sadece HDMI kablosu ile bağlamayı deneyin DP'de sorun çözülmezse. Ama DP kullanında hele ki monitörün içinden çıkan kabloyu kullanıyorsanız ne monitörde ne de kabloda bir sorun yok demektir. O zaman bilgisayarınızdaki görüntü ayarları üzerinden gerekli müdahaleyi yapmak gerekiyor.

Hocam. Şimdi şöyle bir durum var. Bir ekran için sadece bir kablo yeterlidir. Sizin ekran kartınızda veya laptopunuzda DP çıkışı varsa ve monitörünüzde de DP girişi varsa sadece iki tarafı DP görüntü kablolarından takmanız yeterli. Aynısı HDMI için de geçerli. Ama aynı anda sadece birini kullanın, diğer kabloyu çıkarın. Bilgisayarınıza ve ekranınıza sadece DP kablo takılı olsun. Bir deneyin bakalım sorununuz düzeliyor mu? Diğer türlü de sadece HDMI kablosu ile bağlamayı deneyin DP'de sorun çözülmezse. Ama DP kullanında hele ki monitörün içinden çıkan kabloyu kullanıyorsanız ne monitörde ne de kabloda bir sorun yok demektir. O zaman bilgisayarınızdaki görüntü ayarları üzerinden gerekli müdahaleyi yapmak gerekiyor.

Şöyle HDMI çıkardım DisplayPort'tan görüntü alamadım.

Şöyle HDMI çıkardım DisplayPort'tan görüntü alamadım.
Hocam yani DP kablonuzun bir ucu ana kartınıza ya da laptopunuza, diğer ucu da ekrana takılı değil mi? Otomatik olarak görüntü gelmesi lazım yani eğer kablo yerine iyi oturmuşsa. Eğer her şeyi doğru yaptığınıza inanıyorsanız yine de monitör belki otomatik olarak DP portuna geçmemiştir. Monitörün üstündeki düğmelerden DP girişini seçmeyi deneyin. Ya da kablonuz veya bilgisayarınızın DP portu sorunlu veya arızalı olabilir.

Bir de eğer APU yani CPU üzerinden görüntü alıyorsanız görüntü kablosunu ana kartınıza, harici ekran kartıyla görüntü alıyorsanız kabloyu ekran kartınıza takmanız gerekli.

Geri
Yukarı