TUF Gaming Z490-PLUS 2. ve 4. slotlarda görüntü vermiyor

Prerhan

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,

Sistemimi yükseltmek maksadıyla ASUS TUF Gaming Z490-Plus anakartla beraber i7-10700K işlemci satın aldım. Montajdan sonraki ilk açılmada tüm ışıkların ve fanların çalışmasına rağmen monitöre sinyal gelmedi. Aynı zamanda anakarttaki DRAM LED ışığının yandığını fark ettim. 2x8GB Corsair Vengeance LED 3200MHz RAM (CMU16GX4M2C3200C16) 2 ve 4. slotlarda takılıydı. Değişik varyasyonları denedikten sonra RAM'ler 3 ve 4. slotlarda takılıyken sistem sorunsuz açılıp çalışmaya devam ediyor. Fakat 2 ve 4. slotlara alınca hep aynı sorun tekrarlıyor. Denediğim işlemler:

1. RAM'lerin ikisinin de sorunsuz çalıştığından eminim. Zaten aktif olarak kullanıyordum, bunun üzerine ayrıca bir başka PC'de de denedim.
2. Anakartın tüm driverlarını ve BIOS'u güncelledim.
3. Bütün kabloların ve soketlerin tam olarak oturduğunu kontrol ettim.
4. 750W 80 Plus Gold PSU mevcut, güçle ilgili herhangi bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Emin olmamakla beraber, anakartın ilgili RAM slotlarının arızalı olma ihtimali de aklıma geliyor. Bunlar dışında herhangi bir çözüm tavsiyesine açığım. Merak ettiğim diğer husus da RAM'leri 3 ve 4. slotlarda takılı kullanırsam herhangi bir hız kaybı yaşar mıyım? Sistem bu şekilde sorunsuzca çalışıyor ama anakartı da yeni aldım, eğer arıza ondaysa geç olmadan değiştirmeye çalıştırmak en mantıklısı. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Donanım Bilgisi:
ASUS TUF Gaming Z490-Plus MB
Intel i7-10700k CPU
MSI RTX 2070 Super GPU
2x8GB Corsair Vengeance LED 3200MHz RAM
NZXT Kraken X62 280mm Sıvı Soğutma
2x SanDisk SSD Plus
Corsair RM750x 750W 80 Plus Gold PSU
Orijinal Windows 10 Pro 64 bit

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı