TUF Gaming B760M Plus DDR5 görüntü vermiyor ve DRAM hatası veriyor

Wedat

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Kingston FURY Renegade RGB Beyaz XMP 16GB 6000MT/s DDR5 CL32 DIMM
SSD veya HDD modeli
Corsair MP600 PRO XT 2TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD
Ekran kartı
ZOTAC GeForce RTX 3080 Ti GAMING TRINTY OC 12GB
Anakart
TUF GAMING B760M-PLUS DDR5
İşlemci
Intel® Core™ i7-14700KF Masaüstü İşlemci 20 Çekird
Anakart, RAM ve işlemci olacak şekilde DDR5 serisine geçmeye karar verdim. Ancak PSU biraz eski 24 pin haricinde 4+4 olacak şekilde 8 pin CPU beslemesi var. Ancak anakart üzerinde ATX 12v beslemesi için 8+4 pinlik yer var.

PSU: High Power 750W 80+ Bronze 56A@12V Güç Kaynağı (HPG-750BR-H12S)

Neyse ben bu sistemi eski kasamda kurdum. Elimdeki 4 pinlik girişi nasıl taktığımı hatırlamıyorum ancak PC açılırken BIOS'ta tüm ATX. 12v.'leri takın gibisinden uyarı verip geçiyordu kullanabiliyordum PC'yi.
Ancak dün yeni kasa aldım, aynı sistemi ona aktardım, ATX12 yerine elimdeki 4 pinlerden birini taktım, diğeri uyumlu değil kare yuvarlak vs olacak şekilde. PC'yi açtım doğrudan BIOS ekranına attı. Orada XPG'yi açtım herhangi bir frekans falan seçmedim, PC'yi yeniden başlattım bir daha görüntü alamadım.
Eğer ATX 12 pin girişine herhangi bir şey takmaz çalıştırırsam kasa direkt VGA hatasına düşüyor, görüntü vermiyor, fanlar yüksek güçte çalışıyor.
Eğer ATX 12 pin girişine PSU'dan gelen 4 PIN'i uygun şekilde takarsam kasa DRAM hatası veriyor, görüntü vermiyor, fanlar yüksek güçte başlayıp kısa süre sonra yavaşlıyor öyle hafif modda gibi çalışmaya devam ediyor.
Aynı şekilde hiç pin takılı değilken kasaya güç verdikten sonra 4 pin takarsam kasa anında fanları yavaşlatıyor ve DRAM hatası veriyor.
Denediğim yöntemler,
1-RAM'leri tek tek bütün slotlarda denedim.
2-BIOS pilini çıkardım BIOS'u sıfırladım.
3-Kasadaki diğer tüm bağlantıları söküp sadece 24 pin PSU takılı olacak şekilde açtım.
Ama hiçbir şekilde bu sorunu geçemedim. Elimde materyal olmadığı içinde deneyemiyorum.
ATX 12v tamamı takılmadığı için mi DRAM veya VGA hatası veriyor, yoksa hiç takmadığımda BIOS'un güncellenmiş sürümü işlemciyi desteklediği için mi görüntü vermiyor. Yoksa anakart kısa devre mi yapıyor seçenek çok olduğu için desteğinizi alayım dedim. Şimdiden teşekkürler.

IMG_20240324_124232.jpg

#Kilit

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı