Tulpar laptopa RAM takviyesi yapılmalı mı?

BaranHB

Centipat
Daha fazla  
Monster Tulpar kullanıyorum, yakın zamanda cihazı bakım için servise göndermeyi düşünüyorum. Şu an cihazımda 16 GB (8x2) 3200MHz RAM mevcut, hazır servise göndermişken tek kanal 16 GB ekleme yapmayı düşünüyorum. Cihaz neredeyse 7/24 açık, epey yoğun kullanıyorum. Bazen RAM kullanımı 12-14 seviyelerine kadar çıkıyor. Özellikle gece cihazı çalışır halde bırakıp sabah baktığım zaman tüm gece cihaz çalıştığı için hafif donmalar oluyor. Bazen reset atmak zorunda kalıyorum.
Oyunlara veya günlük kullanıma ne kadar etki eder? Ekleme yapmaya değer mi?

Oyunlarda etkisi olmaz, hatta performans azaltabilir. Günlük kullanımda yoğun RAM kullanıyorsanız olabilir, Flex channel çalışacağı için Dual channeldan daha düşük performans sunacaktır 8+16.

8x2 yerine 1x16 yapacaksanız daha düşük performans alırsınız ama 1x8 ve 16x1 şeklinde yapacaksanız RAM'lerin uyumlu olmasına dikkat edin. Eğer RAM yetmediği için drop yiyorsanız o sorunlar çözülür.

İşlemcim i7 11800H anakartım HM570.
Eğer 3600MHz destekliyorsa o şekilde alacağım ayrıca soğutuculu almak fayda sağlarsa soğutuculu alırım. Tabii destekliyor mu bilmiyorum.
Monster'in sitesinde 64 GB'ye kadar RAM desteği var yazıyor ama MHz olarak bilgi yok.

11800H maximum 3200 MHz destekliyor. Intel® Core™ i7-11800H İşlemci (24M Önbellek, 4,60 GHz'e kadar) - Ürün Teknik Özellikleri | Intel

Hocam ayrıca bildiğim kadarı ile soğutuculu laptop rami satılmıyor. Soğutucu ek olarak satılıyor.

Geri
Yukarı