Tulpar T5 v17.1düşük sıcaklıkta bile işlemci frekansı düşmesi

Sahadansahanda

Centipat
Merhaba,

Özellikle Cities Skylines gibi işlemci kullanımı yüksek oyunlarda FPS değerlerim ilk birkaç saniye 40-50 civarlarında dolanırken bir anda yirmilere, hatta daha düşük değerlere geliyor. Sorunun kaynağı olarak CPU frekansımın oyun içindeyken 2 civarlarına düşmesi diye düşünüyorum. Masaüstünde dahi yüksek performans modunda 3.9-4 GHz civarlarında dolaşan frekans değerleri (normalde dengeli moda alıyorum oyunda değilsem, bu da 2.- GHz değerlerine indiriyor frekansı) oyun içerisinde önce 3.8 GHz, sonrasında da 2.2 GHz civarlarına düşüp oralarda dolanıyor. Sıcaklık değerlerimi Monster kontrol panelinden ve MSI Afterburner programından kontrol ettiğimde 70'i bile görmüyor. Konu hakkında yardımcı olabileceklere minnetarım.

Teknik servisi aradığımda temiz bir format atmanın genelde bu tarz sorunları çözdüğünü söylediler fakat ben okulumun bana sağlamış olduğu Windows 10 education sürümünü kullanıyorum, tekrar aktifleştirebilmem için de okulun internet ağına en az bir kez bağlanmam gerekiyor diye biliyorum. Eğer yanılıyorsam lütfen düzeltin.

Etkinleştirmeyle alakalı bağlantı:

Özellikler:
Marka: Monster notebook.
Model: Tulpar T5 v17.1.
Intel i7 8750H - GTX 1060 6 GB - 16 GB DDR4 2666MHz RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç seçeneklerinden yüksek performansı seçtiğinize emin misiniz?
Evet hocam eminim
Örneğin, şu anda işlemci sıcaklığım 53 derece buna rağmen masaüstünde 4 olan GHz oyun içinde 2.07-2.08GHzlere düşmüş durumda. Keçileri kaçırdım kaçıracağım
Lütfen sol üstteki değerler ile CPU frekansına bakın, çıldırmamak elde değil

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
İşaretlediğim yerde anlık olarak frekans 3.30lara çıktı ve oyun içinde 30fps'in üzerini görüp akıcı bir oyun deneyimi yaşadım, fakat çok kısa sürdü.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kusura bakma, inanılmaz çaresiz kaldığımdan ötürü seni etiketliyorum.
. @Recep Baltaş