Oyunlarda İşlemci Frekansı Düşmesi

Bybarsi

Hectopat
Daha fazla  
Laptopum var. Oyun oynarken işlemcimin frekansı düşüyor. Normalde 3.2 GHz kullanıyorum ortalama 15 dakika sonra frekansım 0,78'e düşüyor ve hangi oyun olursa olsun FPS'im 10 oluyor. Garanti dahilinde içini temizletip termal macununu değiştirdim ama sorun hala devam ediyor

Son düzenleyen: Moderatör:
GT940M ekran kartı 12 GB ram i7 4712MQ işlemci sııcaklığı oyun oynarken 90ı geçmiyor bundan 1 ay öncesine kadarda aynıydı ama şimdi frekans düşüyor. Yeni temizlettim laptopu termal macunu yeni değişti sizce ne yapabilirim?

Laptobu fiş takılı ve yüksek performans güç ayarında mı kullanıyorsun?
Evet ise:
Gelişmiş güç ayarlarından işlemci maks. çalışma yüzdesini %70'e düşürüp dene. İşlemci sıcaklık değerleri daha düşük ve yavaşlama olmuyor ise işlemcinin ısınmasından kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca gpu sıcaklığına da bakman gerekiyor.

Sorun işlemciden sonucuna ulaşırsa maks. çalışma yüzdesini deneye deneye sorun yaratmayacak yüzdeye getirebilirsin, i7ler sıcak çalışır. Bu downclocking.

Downclocking yapmadan işlemci sıcaklığının kontrolü için ise Intel XTU ile voltajları ayarlaman gerekir ama bu overclocking gibi testler yapmanı gerektirir, uzun sürer ve bir miktar bilgi gerektirir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı