Tulpar T5 v19.2 RAM yükseltme önerisi

Furkanucgull

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle herkese selamlar.
Donanım:
1.5 sene önce 2x8 Dual channel RAM'li satılan ürünü customize ederek 1x16 GB RAM'li olarak satın almıştım. Şimdilerde ise bir 16 GB daha ekleyip upgrade yapmayı düşünüyorum. Bunun için bugün yetkili firma olan Monster ile mail üzerinden iletişime geçtim. Kendileri ellerinde benim bilgisayarımla uyumlu RAM'in olduğunu ve 1998 TL'ye takabileceklerini söylediler. Daha önceden Technopat ekibinin RAM rehber videolarını izlediğim için biraz da olsa bilgim var fakat elimdeki RAM'e uyumlu bir RAM bulamadım ya da ben bir şeylere yanlış bakıyorum. CPU-Z'den birkaç görsel gösterecek olursam. Öncelikle RAM'imin 3200 MHz olduğunu ve gecikme değerinin 21 olduğunu öğrendim fakat hem görev yöneticisinde hem de CPU Z de toplam 4 slot gösteriyor acaba burada bir yanlışlık mı var ve görev yöneticisinde RAM hızı CPU Zden farklı gösteriyor hangisi doğru bilemedim. Daha önce söküp bakmadım Laptop'umun içine. Son olarak sormak istediğim bugün internetten yaptığım araştırmada 1100 TL civarında CL 22-3200 MHz hızında 16 GB SO-DIMM bellekler olduğunu gördüm. Bunlardan alıp taksam herhangi bir problem yaşar mıyım?

Yazı biraz uzun oldu sanırım ilk kez konu açıyorum kusura bakmayın.

Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• memorycpu-z.png
    memorycpu-z.png
    70,5 KB · Görüntüleme: 60
  • spdcpu-z.png
    spdcpu-z.png
    93,6 KB · Görüntüleme: 48
  • spdcpu-z2.png
    spdcpu-z2.png
    92,9 KB · Görüntüleme: 56
  • taskmngr.png
    taskmngr.png
    25,4 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'iniz Samsung 3200 MHz bir RAM. CPU-Z ürünün orjinal özelliklerini gösteriyor. Görev yöneticisinde gördüğünüz daha düşük frekans değeri ise RAM'lerin o anki çalıştığı frekans. Yani ya anakart ya da işlemci maksimum bu hızı destekliyor ya da RAM'ler XMP veya OC ile 3200 MHZ'ye çıkartılabiliyor.

4 slot yanlış. Laptoplarda genelde 2 slot olur ama programlar 4 slot gibi algılıyor. Aynı özellikleride 16 GB Ram takarsanız büyük oranda uyumluluk gösterecektir. Benim imzamda bulunan dizüstü bilgisayarımda 8 GB 2400 MHz SK Hynx marka RAM vardı. Yanına aynı değerlerde Kingston Ram taktım herhangi bir sorun olmadı yıllardır kullanıyorum.

Cevaplar için teşekkür ederim. Cpu z de latency 21 gözükmekte cl 22 takmam durumunda herhangi bir sıkıntı olmaz diyosunuz yani? Bir de xmp desteği var mı yok mu onu kontrol edeyim o zaman varsa açayım xmpyi

Cevaplar için teşekkür ederim. CPU Z de latency 21 gözükmekte CL 22 takmam durumunda herhangi bir sıkıntı olmaz diyosunuz yani? Bir de XMP desteği var mı yok mu onu kontrol edeyim o zaman varsa açayım XMP'yi.

21 bulman zor olur. 22 ile 21 arasında neredeyse fark yok. 22 olanı takarsan iki RAM de 22 CL çalışır.

Teşekkür ederim ilerleyen günlerde alıcam o halde. Ek olarak xmp olayını araştırıyordum da 3200 mhz bellek 2933'te çalışıyor çünkü biosta xmp ayarı bulamadım belki bios update gelmiştir diye bakındım fakat monsterın sitesinde güncel sürümü göremedim. Bios sürümüm baya eski gibi anakart modelim monster gözüktüğü için sitesine girip driver da aratamadım. Anakart sürücüsü 28.04.2020 tarihli güncelleme içeriyor. Sanırım anakartıma bios güncellemesi gelmemiş yanlış anlamadıysam. Araştırmama göre de işlemcim olan i7 10750H 2933 mhz e kadar desteklemekteymiş zaten.

Dosya Ekleri

• msinfo.png
    msinfo.png
    15,6 KB · Görüntüleme: 31
Teşekkür ederim ilerleyen günlerde alıcam o halde. Ek olarak xmp olayını araştırıyordum da 3200 mhz bellek 2933'te çalışıyor çünkü biosta xmp ayarı bulamadım belki bios update gelmiştir diye bakındım fakat monsterın sitesinde güncel sürümü göremedim. Bios sürümüm baya eski gibi anakart modelim monster gözüktüğü için sitesine girip driver da aratamadım. Anakart sürücüsü 28.04.2020 tarihli güncelleme içeriyor. Sanırım anakartıma bios güncellemesi gelmemiş yanlış anlamadıysam. Araştırmama göre de işlemcim olan i7 10750H 2933 mhz e kadar desteklemekteymiş zaten.
Evet işlemcinizden kaynaklşı düşük frekansta çalışıyormuş.

Evet işlemcinizden kaynaklşı düşük frekansta çalışıyormuş.
Teşekkür ederim. Aklıma takılan bir diğer soru ise şu: Msinfo32'de yazan bios sürümüm 5.06.2020 tarihli fakat monsterın sürücü sayfasında paylaşılan bios sürümü ekte görüldüğü gibi 28.04.2020 tarihli. Bios'umu hiç güncellemedim daha önce hatta güncel sürümü varsa güncellemek de isterim fakat temel kart üreticisi olarak monster yazdığı için yeni güncelleme var mı ya da yok mu bulamadım nasıl bulabilirim acaba?

Dosya Ekleri

• monsterdriver.png
    monsterdriver.png
    39,1 KB · Görüntüleme: 55
Teşekkür ederim. Aklıma takılan bir diğer soru ise şu: Msinfo32'de yazan bios sürümüm 5.06.2020 tarihli fakat monsterın sürücü sayfasında paylaşılan bios sürümü ekte görüldüğü gibi 28.04.2020 tarihli. Bios'umu hiç güncellemedim daha önce hatta güncel sürümü varsa güncellemek de isterim fakat temel kart üreticisi olarak monster yazdığı için yeni güncelleme var mı ya da yok mu bulamadım nasıl bulabilirim acaba?
Görselde attığınız şey İntel'in yonga seti sürücüsü ve windows üzerinden kuruluyor. Yani BIOS'la ilgili değil.

Peki görsele bakıp bios güncellememin olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim? Çünkü motherboard olarak marka yerine MONSTER yazmakta bi kaç araştırma yaptım fakat bulamadım.

Geri
Yukarı