Tulpar T7 V20.2 bataryası nasıl kullanılmalı?

HalilOzd363

Femtopat
Daha fazla  
Monster Tulpar T7 V20.2 cihazim var. Bu PC'yi ben devamli sarjda kullaniyorum. 1-2 haftada bir cikartip, 15'lere dustugunde tekrar takip yine 1-2 hafta hep sarjda kullaniyorum. Sizce dogru olani mi yapiyorum? Bir de soyle bir şey gordum: Batarya sagliginin iyi olmasi için %70-%80'lerde sabit kalmasi gerekiyormus. Benim laptop devamli %100'de kalıyor. Bunun bir etkisi olur mu omrune?

Son düzenleyen: Moderatör:
Monster Tulpar T7 V20.2 cihazim var. Bu PC'yi ben devamli sarjda kullaniyorum. 1-2 haftada bir cikartip, 15'lere dustugunde tekrar takip yine 1-2 hafta hep sarjda kullaniyorum. Sizce dogru olani mi yapiyorum? Bir de soyle bir şey gordum: Batarya sagliginin iyi olmasi için %70-%80'lerde sabit kalmasi gerekiyormus. Benim laptop devamli %100'de kalıyor. Bunun bir etkisi olur mu omrune?

Prize bağlı kullanmak batarya ömrünü azaltacaktır.
Ben Lenovo kullanıyorum. Tasarruf kipini açık bırakıyorum ve prize bağlı kullanırken pil seviyesi %60'da sabit kalıyor. Böylelikle ömrü bitmemiş oluyor.
Monster'ın kendi uygulaması varsa içerisinde belki vardır bu özellik.

Monster Tulpar T7 v20.2 cihazim var. Bu PC'yi ben devamli sarjda kullaniyorum. 1-2 haftada bir cikartip, 15'lere dustugunde tekrar takip yine 1-2 hafta hep sarjda kullaniyorum. Sizce dogru olani mi yapiyorum? Bir de soyle bir şey gordum: Batarya sagliginin iyi olmasi için %70-%80'lerde sabit kalmasi gerekiyormus. Benim laptop devamli %100'de kalıyor. Bunun bir etkisi olur mu omrune?

4 Yıl laptopu şarja takılı kullandım. Batarya performansı hiç azalmadı. Zaten laptop bataryaları şarjda uzun süre kullanılabilir olarak tasarlanıyor diye biliyorum.

Prize bağlı kullanmak batarya ömrünü azaltacaktır.
Ben Lenovo kullanıyorum. Tasarruf kipini açık bırakıyorum ve prize bağlı kullanırken pil seviyesi %60'da sabit kalıyor. Böylelikle ömrü bitmemiş oluyor.
Monster'ın kendi uygulaması varsa içerisinde belki vardır bu özellik.

Ne yazikki Monster'in kendi uygulamasinda bu ozellik yok windowsdada boyle bir ozellik yok diye biliyorum o zaman nasil yapicagim ben bu olayi.

Hocam oyun oynayacaksanız şarja takın, onun dışında normal kullanımda şarjdan çekin, bitmeye yakın yine takın.
O zaman daha kotu olmazmi devamli cikarip takmak bataryanin dongusunu bitirmez mi ?
Laptoplar prize takıldıkları anda direkt gücü anakarta gönderirler arta kalan enerji ise bataryaya gönderilir.

Peki %100'de sabit kalmasi veya %60'da sabit kalmasinin bir farki var mı ve ben sunu anlamiyorum bataryayi devre disi birakiyor ama nasil %1'de olsa dusus olmuyor bence bir sekilde yine bataryaya guc gidior diye dusunuyorum.

Bildiğim kadarıyla şu an notebooklarda kullanılan bataryaların belli bir döngü ömrü var.Yani bataryayı yipratacak asıl şey kaç defa şarj edilip boşaldığıdır. Batarya tam dolu iken prize takıp kullanmak en doğrusu

4 Yıl laptopu şarja takılı kullandım. Batarya performansı hiç azalmadı. Zaten laptop bataryaları şarjda uzun süre kullanılabilir olarak tasarlanıyor diye biliyorum.

Mesela bende ASUS marka bir laptop var. Şarjı %100 oldu mu şarj etmeyi otomatik kesiyor. Doğal olarak batarya korunmuş oluyor. Burada önemli nokta şarjını dibine kadar bitirip, kapanmasına sebebiyet vermemek. Pil hücreleri zarar görüyor diye biliyorum ben de.

Mesela bende ASUS marka bir laptop var. Şarjı %100 oldu mu şarj etmeyi otomatik kesiyor. Doğal olarak batarya korunmuş oluyor. Burada önemli nokta şarjını dibine kadar bitirip, kapanmasına sebebiyet vermemek. Pil hücreleri zarar görüyor diye biliyorum ben de.

Zaten li-ion piller %100 dolduklarında otomatik güç almayı keserler. Bu piller telefon, tablet, kulaklık, akıllı saat vs çoğu şeyde kullanılıyor. Aynen dediğiniz gibi.

Geri
Yukarı