Tunçmatik akım korumalı priz işe yarıyor mu?

Classen

Picopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, iyi geceler. Bilgisayarımın bakımı ve sıvı soğutma takımı BIOS güncellemesi için servise verdim ve her şey gayet iyi giderken bir gün beni aradılar ve ekran kartımda arıza olduğunu söylediler. Sorunun ne olduğunu sorduğumda akım korumalı priz kullanıp kullanmadığımı sordular ben de kullandığımı söyledim Tunçmatik kullandığımı söyledim ve onun yerli üretim olup bir işe yaramadığını söylediler. Kendileri bir marka önerdi ve onu tavsiye ettiler ve ekran kartı için de ayrıca bir miktar ödedim. Sizce sorun nedir tam olarak ve bilgisayarım daha 3 aylık. Sistemim: RTX 4070, R5 7500F, B650M S2H anakart, Goodram ırdm 2x16 6400MHz 32 GB RAM, MLD 500GB M.2 SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Allah Allah, ilginç. Ben de Tunçmatik akım korumalı priz kullanıyorum. Çok bir şey bildiğimden değil ama hem forum hem de bu video beni ikna etmişti. Bildiğim kadarı ile akım korumalı prizler sadece

"1b. Giriş yüksek gerilim koruması (surge)

Yine şebeke sebebiyle oluşabilecek olası yüksek gerilimler sebebiyle, mov (metal oksit varistör) ile sağlanan korumadır. Burada şu husus önemlidir; akım korumalı olarak ifade edilen prizlerin fayda sağlayabileceği tek koruma budur ki onlar da aynı mantıkla iş görmektedir."

Kaynak: Andar Han, PSU korumaları ne işe yarar?,Technopat. Yani oldu da Tunçmatiğin prizleri işe yaramadı, sırf işi tek bir görev olan bir priz işe yaramadı diye de suç ona kalması garip geldi. Bir suçlu olursa başta güç kaynağı olmalı. Belki sistemi hazır satılıkları dolayısıyla güç kaynağını da kendileri sattığı için sorun güç kaynağında demediler veya soğutucu montajı ve BIOS Update çok kolay işlerdir. Acaba ne de olsa bilmeyen birsini bulduk fatura çıkaralım diye demiş olabilirler mi? Size arızanın ne olduğunu, ne işlem yaptıklarını söylediler mi? Bizimle de paylaşır mısınız, teşekkürler.

Böyle sorgusuz, sualsiz ödeme yaptığınız için teknik servisler kaba etlerinden, bahane uyduruyorlar.
Kullanım kılavuzunda tuncmatik kullanırsanız garanti dışı kalır diye bir uyarı gördünüz mü?
Lütfen kişisel algılama bu dediklerimi sakın. Hakkını savunmanı ve mağdur olmamanı istediğim için bunu yazdım.
Kim bilir ne kadar para aldılar. Belki o parayla bir gamepad veya ne bileyim işine yarayan bir ürün alacaktınız..

Allah Allah, ilginç. Ben de Tunçmatik akım korumalı priz kullanıyorum. Çok bir şey bildiğimden değil ama hem forum hem de bu video beni ikna etmişti. Bildiğim kadarı ile akım korumalı prizler sadece.

"1b. Giriş yüksek gerilim koruması (surge)

Yine şebeke sebebiyle oluşabilecek olası yüksek gerilimler sebebiyle, mov (metal oksit varistör) ile sağlanan korumadır. Burada şu husus önemlidir; akım korumalı olarak ifade edilen prizlerin fayda sağlayabileceği tek koruma budur ki onlar da aynı mantıkla iş görmektedir."

Kaynak: Andar Han, PSU korumaları ne işe yarar?,Technopat. Yani oldu da tunçmatiğin prizleri işe yaramadı, sırf işi tek bir görev olan bir priz işe yaramadı diye de suç ona kalması garip geldi. Bir suçlu olursa başta güç kaynağı olmalı. Belki sistemi hazır satılıkları dolayısıyla güç kaynağını da kendileri sattığı için sorun güç kaynağında demediler veya soğutucu montajı ve BIOS Update çok kolay işlerdir. Acaba ne de olsa bilmeyen birsini bulduk fatura çıkaralım diye demiş olabilirler mi? Size arızanın ne olduğunu, ne işlem yaptıklarını söylediler mi? Bizimle de paylaşır mısınız, teşekkürler.

Şimdi söyle diyeyim sanırım entegremi demişti tam hatırlamıyorum ama şunu dediklerini hatırlıyorum şu an kartı bu halde bile kullanabilirsiniz ama gelecekte sorun yaratabilir dediler bende açıkçası korkmuştum sonuçta daha çok yeniydi bilgisayarım.

Böyle sorgusuz, sualsiz ödeme yaptığınız için teknik servisler kaba etlerinden, bahane uyduruyorlar.
Kullanım kılavuzunda Tunçmatik kullanırsanız garanti dışı kalır diye bir uyarı gördünüz mü?
Lütfen kişisel algılama bu dediklerimi sakın. Hakkını savunmanı ve mağdur olmamanı istediğim için bunu yazdım.
Kim bilir ne kadar para aldılar. Belki o parayla bir gamepad veya ne bileyim işine yarayan bir ürün alacaktınız.

Biliyorum haklısınız ama gerçekten almak için çok uğraştığım bilgisayarımdan korkmuştum ya kartın giderse yanarsa diye ve şu an be yapacağım bilemiyorum ödemesini de yaptım bugün elimde olacak kasa konuştuk ama hala üzülüyorum verdiğim tutara hatta o parayı karta vermek yerine kendime bir tane PS5 gamepadi alacaktım.

Biliyorum haklısınız ama gerçekten almak için çok uğraştığım bilgisayarımdan korkmuştum ya kartın giderse yanarsa diye ve şu an be yapacağım bilemiyorum ödemesini de yaptım bugün elimde olacak kasa konuştuk ama hala üzülüyorum verdiğim tutara hatta o parayı karta vermek yerine kendime bir tane PS5 gamepadi alacaktım.

Eleştirimin kötü niyetli olmadığını anladığın için teşekkür ederim. İnan bende üzüldüm.
Böyle tereddütte kaldığın durumlarda yardım alabileceğin ve fikir danışabileceğin buna benzer forumlardan hep faydalanman dileğiyle..
Kötü olsa da umarım ileride hatırlayacağın bir tecrübe olur. Tekrardan geçmiş olsun.

@Classen bilmiyorum, belki gerçekten ekran kartınızda bir arıza olmuştur. Daha yardımcı olabilmesi için forumun daha aktif olduğu bir saate "ekran kartı" veya "teknik destek" artık neresi ise yaşadığınız olayı anlatın ve nerede bir bozulma olmuştur, bu nasıl bir bozulmadır ki şu an çalışıyormuş ancak tedavi/tamir edilmezse ileride kötüleşecekmiş diye bir de oradan fikir almaya çalışın.

Ancak eğer bir bozulma olduysa bile bu ekstradan satın alınacak ve basit bir görevi olan akım korumalı prizin işlevsizliği/ olmamasından olmaz. Bir sorun varsa sistemde verilen ve asıl görevini yapmayan güç kaynağından olmuştur. Hiç akım korumalı priz kullanmıyorum deseniz ne diyeceklerdi? Bizim sattığımız sistemde kötü bir PSU var, bu da ekran kartınızı bozmuş kusura bakmayın siz önlem alacaktınız (ki zaten dediğim gibi bu priz nasıl bir önlem getirecek ki) mı diyeceklerdi diye sormaya aslında gerek yok o zaman da diyecekleri şey evinizin, bölgenizin elektrik altyapısı düzgün değil. Akımda dalgalanmalar, topraklama eksikliği, sürekli elektirik kesintisi bla bla birçok sebep sayarlardı ki aslında o zaman haklı da olurlardı çünkü gerçekten altyapınız iyi değilse kaliteli güç kaynakları bile bozuluyor. Ancak, hangi sebeplerdendir bilmiyorum sadece forumda güç kaynağı konusunda sözüne güvendiğim @Oreki kullanıcısından anladığım kadarı ile kalitesiz bir PSU kullanılsa bile genel anlamda bir sorunda o PSU'nun kendisi bozuluyor, sistemin diğer parçalarına zarar vermiyor. Sizin durumunuzda ekran kartına kadar bir zarar olmuş olması gerçekten ilginç.

Sisteminizdeki güç kaynağının modeli nedir? Ayrıca sistemi ve tamirini nerede yaptırdınız. Ayrıca "X firması güvenilir midir" diye de bir başlık açıp diğer insanların yorumlarını da alabilirsiniz.

Dediğim gibi suçun akım korumalı prizin eksikliğinde/ yetersizliğinde bulunması bana hiç mantıklı gelmedi. Ya bir kusur yok ya da kusur onların sattığı güç kaynağında.

@Classen girdiğiniz masrafın yüksekliğine ve bu işi takip etme isteğinize bağlı isterseniz forumda "tüketici hakları" kategorisinden de yardım almayı deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:
@Classen bilmiyorum, belki gerçekten ekran kartınızda bir arıza olmuştur. Daha yardımcı olabilmesi için forumun daha aktif olduğu bir saate "ekran kartı" veya "teknik destek" artık neresi ise yaşadığınız olayı anlatın ve nerede bir bozulma olmuştur, bu nasıl bir bozulmadır ki şu an çalışıyormuş ancak tedavi/tamir edilmezse ileride kötüleşecekmiş diye bir de oradan fikir almaya çalışın.

Ancak eğer bir bozulma olduysa bile bu ekstradan satın alınacak ve basit bir görevi olan akım korumalı prizin işlevsizliği/ olmamasından olmaz. Bir sorun varsa sistemde verilen ve asıl görevini yapmayan güç kaynağından olmuştur. Hiç akım korumalı priz kullanmıyorum deseniz ne diyeceklerdi? Bizim sattığımız sistemde kötü bir PSU var, bu da ekran kartınızı bozmuş kusura bakmayın siz önlem alacaktınız (ki zaten dediğim gibi bu priz nasıl bir önlem getirecek ki) mı diyeceklerdi diye sormaya aslında gerek yok o zaman da diyecekleri şey evinizin, bölgenizin elektrik altyapısı düzgün değil. Akımda dalgalanmalar, topraklama eksikliği, sürekli elektrik kesintisi bla bla birçok sebep sayarlardı ki aslında o zaman haklı da olurlardı çünkü gerçekten altyapınız iyi değilse kaliteli güç kaynakları bile bozuluyor. Ancak, hangi sebeplerdendir bilmiyorum sadece forumda güç kaynağı konusunda sözüne güvendiğim @Oreki kullanıcısından anladığım kadarı ile kalitesiz bir PSU kullanılsa bile genel anlamda bir sorunda o PSU'nun kendisi bozuluyor, sistemin diğer parçalarına zarar vermiyor. Sizin durumunuzda ekran kartına kadar bir zarar olmuş olması gerçekten ilginç.

Sisteminizdeki güç kaynağının modeli nedir? Ayrıca sistemi ve tamirini nerede yaptırdınız. Ayrıca "X firması güvenilir midir" diye de bir başlık açıp diğer insanların yorumlarını da alabilirsiniz.

Dediğim gibi suçun akım korumalı prizin eksikliğinde/ yetersizliğinde bulunması bana hiç mantıklı gelmedi. Ya bir kusur yok ya da kusur onların sattığı güç kaynağında.

@Classen girdiğiniz masrafın yüksekliğine ve bu işi takip etme isteğinize bağlı isterseniz forumda "tüketici hakları" kategorisinden de yardım almayı deneyebilirsiniz.

Öncelikle gecenin bu saatinde yanıtladığın için teşekkür ederim sistemimi tabii ki de çok araştırıpta verdim bir teknik servise çünkü ilk göz ağrım sonuçta ve hatta bazen kasamın arkasında bir cızırtı sesi oluşuyordu böyle sanki güç kaynağından gelir miş gibi ufak ufak fazla aldırmadım ama belki de omu bunu yarattı bilemiyorum kasam Thermaltake wiew 200tg 650W 80+ ve alırken çok iyi bir firma olduklarını biliyorum termal macunlarının yanı sıra kasaları ve soğutma cihazları vesaire.

@Classen rica ederim. PSU konusunda marka değil modeli önemli. İyi modelli PSU üretmiş firmaların bile kötü modelleri olabilir. Hazır sistemlerin içinde maalesef genel anlamda çok da kaliteli PSU'lar kullanılmıyor. Bu kasada hangi model vardır bilmiyorum, bilsem dahi kalite değerlendirmesini yapabilecek bir konumda değilim. Ancak yukarıda referans gösterdiğim kişiden anladığım kadarı ile PSU kalitesiz dahi olsa genel anlamda sadece kendisi bozulur, kullanılamaz hale gelir.

Güç kaynağından gelen ses rüzgar sesi gibi ise fanlardan, tıkırtı sesi ise fanlara değen herhangi bir şeyden veya titreşimden oluyor olabilir ama en çok coil-whine dediğimiz "bobin vızıldaması" görülüyor ki tahminen sizdeki de odur.

Ayrıntısını ayrıca araştırabilirsiniz ancak içerisinde yüksek elektrik akımı geçen cihazlardan özellikle güç kaynağı ve ekran kartlarında görülebilir. Eğer coil-whine ise merak edilecek bir şey değildir, bir arıza değildir, ileride bir arızaya neden olmaz. Sadece tiz rahatsız edici bir vızıldama sesidir.

Tunçmatik çok kaliteli bir markadır. Sizden para koparmaya çalışıyorlar gibi geldi...

Son düzenleyen: Moderatör:
Akım korumalı priz kullanmadım diye ürünümü garanti dışı bırakacak veya yok o marka kötü, onerdigimizi al vb.
Acaba başka uydurabilecekleri bir element var mı?
Önerdikleri üründen pay almiyolarsa ben de birşey bilmiyorum. Ekran kartında arıza varmış da tamir etmezsek bozulurmuş da. Gerçekten buna inanarak nasıl para ödediniz. Buraya danışsaydınız keşke. Neyse olan olmuş, bundan sonra buraya danışarak karar vermenizi öneririm.
Akım korumalı diye satılan prizler, akımdan korumaz, içerisinde bulunan varistor sayesinde yüksek voltaj dan korumaya yardımcı olurlar.
Sisteminizi en iyi şekilde korumak için UPS almanız gerek.

Ayrıca önerdikleri ürünü bize söyleyin de acaba nasıl bir akım pardon voltaj koruması varmış biz de görelim.

Yeni konular

Geri
Yukarı