İnceleme Tuning'li MSI Raider GE78HX 13VH Cinebench R23 Sonucu ve Sistem Dizaynı

Merhabalar, MSI Raider GE78HX 13VH cihazımı bugün buraya bırakmaya karar verdim. Bizzat uzun süre deneyip öyle paylaşmak istedim.
Öncelikle cihazın linkini bırakayım.
Technopat'ın da tıpatıp kendi cihazımla videosu var, bakabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Lafı daha da uzatmadan test sonuçlarını paylaşayım.
1703206681554.png

İnanılmaz bir test sonucu olduğunu elbette ilgililer anlayacaktır. Şimdi modifikasyonlardan bahsetme sırası.
  • Cihazda işlemci tarafında ek yük olmaması adına Ayrık Grafik Modu etkindir.
  • Cihaz BIOS üzerinden Performans Modu'nda.
  • Sanallaştırma ve benzeri modüller Undervoltage için kapalı.
  • Hyper-Threading ve C-State açık. (C-State normalde kapatsam daha performanslı bir sonuç olabilirdi. Fazla da abartmak istemedim. Abartılı hali 33611 Puan aldı yanlış hatırlamıyorsam.)
  • EC Low Power Mode Disable
  • Energy Efficient Turbo Disable

• CPU Voltaj Regülatöründe;
  • AC/DC Loadline değeri hafif genişletilmiş durumdadır. Bu ayarı voltaj sıkıştırma diye de düşünebilirsiniz. Varsayılan 110 değerini 125'e alıp Undervoltage'i -190'a çıkardım. Stres testinde tehlikeli olsa da normal kullanımda ve oyunda verimlilik sağlamaktadır. Normalde Undervoltage -185'ti cihazım için en yüksek değer.
  • VR Voltage Limit gibi değerlerimizi maksimize ettim. TDC kapattım.

• Power Limit 4 değeri 330 yeterliydi ama garanti olsun diye 1023 değerine yükselttim.
  • PROCHOT Offset değerini 97 dereceye yükselttim. BD PROCHOT kapattım.
  • BCLK Aware Adaptive Voltage kapalı.
  • RAM'ler 5600 MHz CL46 olsa da MSI niye olduğunu bilmesem de 5200 MHz CL42 ayarlıyor BIOS'tan. En azından benim elime gelen cihazda böyleydi. 5600 MHz CL42 olarak yükseltildi mevcut RAM'ler.
  • CEP Disable
  • IccMax Unlimited
  • Undervoltage:
  • CPU Core -190
  • CPU P Cache -60
  • CPU E Cache -60
  • CPU System Agent -25
  • V-Max Stress Disable
  • Turbo Limitleri Throttle'a sebep vermeyecek vaziyettedir.
Testteki Ortalama Sıcaklık: 94 (En yüksek: 98) (Ayarlı Sıcaklık Limiti: 97)
Çekilen Ortalama Güç: 167W (Akımsal Daralma yaşandı.) (Yaşanmasa daha yüksek skorlar alabilirdim ama işte yapacak bir şey yok.)
Maksimum Çekilen Güç: 185.3W

Son düzenleyen: Moderatör:
36k olanın ekran görüntüsü bilgisayarda kaldı yarın yüklerim. -200 civarı uv yaparak ulaşmıştım o skora tabi stabil olmuyor çok. Throttle olmuyordu max fan çalıştırırken.

Dosya Ekleri

• DAEBF73E-54A0-43CC-9207-1067FF7E52A0.jpeg
    DAEBF73E-54A0-43CC-9207-1067FF7E52A0.jpeg
    109,5 KB · Görüntüleme: 31
36k olanın ekran görüntüsü bilgisayarda kaldı yarın yüklerim. -200 civarı uv yaparak ulaşmıştım o skora tabi stabil olmuyor çok. Throttle olmuyordu max fan çalıştırırken.
Gayet iyi. Ben de biraz salınım arttırıp -200 denerim. Benimki EDP Throttle yapıyor bir yerden sonra.

36k olanın ekran görüntüsü bilgisayarda kaldı yarın yüklerim. -200 civarı UV yaparak ulaşmıştım o skora tabii stabil olmuyor çok. Throttle olmuyordu Max fan çalıştırırken.

Kısa test sonucu bu, gayet iyi ama.

Gayet iyi. Ben de biraz salınım arttırıp -200 denerim. Benimki EDP Throttle yapıyor bir yerden sonra.

Sende bir ara kısa test yap çok merak ediyorum doğrusu.

36233 yaptım. 220W Power Throttle verdi. C-State kapalı, UV -210.

Test Thermal Throttle yüzünden bu puanda kaldı yoksa epey yapabilirdim. Sistemin potansiyelini bayağı arttırdım. 39K alırdı rahat.

@Gregorz Brzecz. genelde kaç W değerinde Thermal Throttle yiyorsun?

Cihazı arşa çıkardım ama 220W'da Power ve Thermal yiyorum ya. Embeeded Controller izin vermiyor üstüne çıkmama.

Son düzenleme:
Ben R23’te 189W civarı gördüm PL değerlerini pek bilmediğim için daha da kurcalamadım fakat 189 civarında throttle olmamıştı diye hatırlıyorum.

Fan temizliğini yaptım çok daha iyi oldu şu an.Eki Görüntüle 2067509
Bu bloğun açık halini gördüm ben. Eşsiz sistemler. Lenovo çok başarılı gerçekten.

İ9 13900HX ile i9 13950HX arasında 100 MHz var diye hatırlıyorum yanlış hatırlamıyorsam. Ben UV yapınca 250W'a kadar istiyor 5100 MHz All-Core'da. Bir Throttle olabilir ama kesin haliyle konuşamıyorum. 4.8 GHz All-Core tahminimce -200 UV ile 200W 210W ister diye tahmin ediyorum.

Güncelleme yapalım.
RAM'lerde Power Down Mode kapalı.
LPMode kapalı.
5600 MHz CL42-42-42-84 zamanlama konfigürasyonu mevcut.
EC Notification da kapalı. EC Low Power Mode ile birlikte.
AC/DC Loadline'lar 125 Threshold'lar 0:AUTO durumda.
PCH Cross Throttling kapalı.
FIVR Spread Spectrum kapalı.
Gerekirse Voltage Override'ları kullanın bu arada.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı