Turbo boost ne zaman devreye girer?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

topraktan

Hectopat
Daha fazla  
Evet, turbo boost teknolojisi bir ticari kandırmaca mı yoksa bilgisayar firmalarının reklam ilanlarında yazdığı gibi işlemcinin zorlandığı durumda hemen devreye giriyor mu?

Örneğin i5 4690 işlemcisi normalde 3,5 ghz ile çalışmakta fakat turbo boost ile 3,9 ghz hızına çıkıyormuş intelin dediğine göre...

ARK | Intel® Core™ i5-4690 Processor (6M Cache, up to 3.90 GHz)

Pek mesela vray ile render falan alırken de 3,9 ghz hıza çıkıyor mu? NETİCEDE render esnasında işlemci zorlanıyor ve zorlandığında da turboya geçmesi lazım
Çıkıp çıkmadığını nasıl anlarız, eminim bunun cevabını merak eden bir çok kişi var...

Teşekkürler.....

CPU-Z kullanabilirsin.Görev yöneticisinden konrol edebilirsin.

Bendeki 3.nesil dizüstü bilgisayardaki i7 hemen geçiyordu işlemciye yük bindiğinde. Ama sıcaklığın uygun olması gerekiyor zannediyorum bu tip bir şey söylenmişti.

Evet, turbo boost teknolojisi bir ticari kandırmaca mı yoksa bilgisayar firmalarının reklam ilanlarında yazdığı gibi işlemcinin zorlandığı durumda hemen devreye giriyor mu?

Örneğin i5 4690 işlemcisi normalde 3,5 ghz ile çalışmakta fakat turbo boost ile 3,9 ghz hızına çıkıyormuş intelin dediğine göre...

ARK | Intel® Core™ i5-4690 Processor (6M Cache, up to 3.90 GHz)

Pek mesela vray ile render falan alırken de 3,9 ghz hıza çıkıyor mu? NETİCEDE render esnasında işlemci zorlanıyor ve zorlandığında da turboya geçmesi lazım
Çıkıp çıkmadığını nasıl anlarız, eminim bunun cevabını merak eden bir çok kişi var...

Teşekkürler.....
i7 4700mq normal hızı 2.4 turbo ile 3.4 ama ben en fazla 3.1 e çıktığını gördüm. yani evet çıkıyor gerektiğinde.görev yöneticisinden,performans kısmına girip bakabilirsin

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı