i7-9700F frekansı 4.7 GHz olmuyor

• Konuyu başlatan PiIav
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 2
  • Görüntüleme 500

PiIav

Centipat
Merhaba dostlar. Buna benzer problemim var yardımcı olursanız sevinirim. Masaüstü bilgisayar kullanıyorum Intel i7 9700F işlemcim var. Turbo Boost frekansı 4.7 GHz. Fakat bugün fark ettim hiçbir şekilde buraya çıkamıyor zorlanacağı zaman hep 4.49 GHz'de kalıyor. Zorlayacak oyunlar açıyorum fakat olmuyor. En yüksek bunu kullanabiliyor. Herhangi bir ayarı değiştirmedim BIOS'tan. Zaten bilmiyorum o tarafları. Windows'da yüksek performans ayarı seçili zaten. Eskiden çıkıyordu fakat şimdi böyle oluyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Hocam, sistem nedir? Anakart Z serisi mi? Sıcaklık değerleri de etkileyebilir.

1. bilgisayarını BIOS ekranıyla aç. Bunu Windows 10'da kolayca şöyle yaparsın:
    • Başlat menüsüne tıkla.
    • Ayarlar'a tıkla.
    • Güncelleştirme ve güvenlik'e tıkla.
    • Kurtarma'ya tıkla.
    • ”Gelişmiş Başlangıç”ın altında Şimdi yeniden başlat'a tıkla. Bilgisayar mavi bir ekranla yeniden başlar.
    • Mavi ekranda Sorun gider'e tıkla.
    • Gelişmiş seçenekler'e tıkla.
    • UEFI Yazılım Ayarları'na tıkla.
    • Yeniden Başlat'a tıkla. Bilgisayar şimdi BIOS ekranıyla yeniden başlar.
    2
    CPU/işlemci yapılandırma ekranına git. BIOS'un görüntüsü anakartının üreticisine göre değişir. Çoğu durumda Turbo Boost ayarı CPU Specifications'ta (İşlemci Özellikleri), CPU Features'ta (İşlemci Özellikleri), Advanced Core Features'ta (Gelişmiş Çekirdek Özellikleri) veya benzer bir menüde olur.
    • BIOS'ta gezinmek için klavyedeki ok tuşlarını kullan ve seçimlerini yapmak için ↵ Enter'a bas.
    • Bir ekran geri gitmek için ESC'e bas.
    • 3
      Menüde ″Intel® Turbo Boost Technology″yi (Intel® Turbo Boost Teknolojisi) bul. Bunun yanında genelde ya “Enabled” (Etkin) veya “Disabled” (Devre Dışı) görürsün. “Etkin”i görürsen BIOS'ta herhangi bir değişiklik yapmana gerek olmaz.
    • 4
      Menüden Enabled'ı (Etkin) seç.
      5
      Yaptığın değişiklikleri kaydet. Basılacak doğru tuşun BIOS'un en altında çıkması gerekir. Çoğu durumda bu F10 olur.
Hocam bir tane de program vardı, BIOS'tan yapamayınca onu kullanmıştım ama ismini unuttum. Bulunca yazarım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı