Turbo Boost'ta sistem yeniden başlıyor

karadayiii

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Merhabalar,
Aşağıda belirttiğim sistemi nihayetinde toplayabildim. Dün kasamın gelmesiyle birlikte de montajı yaptıktan sonra birkaç test yapmak istedim. İlk önce Windows'u kurduktan sonra stress testini yaptım, yük altında 70 derece gibi bir sıcaklık aldım ve herhangi bir sorun görmedim. Ardından BIOS ayarlarından Turbo Boost'u açarak aynı stress testini tekrardan yapmak istediğimde bilgisayar kendini yeniden başlattı. Turbo Boost için yapmam gereken bir ayar var mı? Ayrıca Turbo Boost seçeneğinin yanında A-XMP seçeneğinde 1 ve 2 ibareleri ne anlama gelmektedir? Ya 1 seçeneğini ya da 2 seçeneğini seçme tercih hakkını vermektedir. Yardımcı olursanız memnun olurum.

how_to_overclock_using_msi_am4_motherboard.jpg

(BIOS arayüzüm bu fotoğraftakiyle aynı olduğundan 1 ve 2 kısmını daha iyi izah edebilmek için bu fotoğrafı kullandım)

Sistem:

AMD Ryzen 7 3700x
Zotac GTX 1650 Super
MSI B450M-A PRO MAX
2x8 Gskill 3000 MHz RAM
Team Group 480 GB SSD

Son düzenleyen: Moderatör:
O Turbo Boost değil hız aşırtma ayarı eğer hız aşırtma yapacak isen manuel kendin yapmanı tavsiye ederim.
Öyle mi... Hayır hocam şu an ihtiyaç duymuyorum. Zaten tam olarak sistemimi bile kuramadım. Turbo Boost konusu hakkında yardımcı olabilir misiniz? Ayrıca konuda belirttiğim gibi yanındaki 1 ve 2 ibareleri nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
1 ve 2 dediğin ayar XMP ayarı belleklerin 3000MHz çalışmasını sağlayacak ayar, hangisi 3000MHz yapıyorsa o sayıyı seç.

Varsayılan gelen BIOS da Turbo Boost zaten açık oluyor, eğer kapatmak isterseniz ayarı var.
Hocam yardımınız için teşekkür ederim. Turbo Boost'u nereden kapatabileceğimi de izah edebilirseniz çok memnun olurum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı