Rehber Turbox H61C BIOS Update ve yükleme işlemi

anakart-turbox-h61c.jpg

Arkadaşlar, uzun araştırmalar sonucunda Turbox H61C anakart için uyumlu bir BIOS Update buldum ve sorunsuz çalışıyor :)

Yükledikten sonra bilgisayar artık öncekinden daha iyi çalışıyor :)

BIOS İndirme Linki

yükleme aşamaları.

Yüklemeye başlamadan önce arkada hiçbir program açık bırakmayın! Varsa mutlaka kapatın!

-İlk olarak linkte verdiğim ZIP dosyasını indirin ve bir klasöre çıkartın.

-Ardından klasör içindeki afuwingui.exe'yi yönetici olarak çalıştırın.

-Açtıktan sonra BIOS dosyasını open'a tıklayarak seçin.

1.jpg

2.jpg

uyarı! Flaşlama işlemine başlamadan önce arka planda hiçbir program açık bırakmayın!
Flaşlama sürecini progress kısmından görebilirsiniz. Flaşlama süreci verify kısmı olduktan sonra yeşil kutucuklar olduğu zaman tamamlanmış olur!

Ardından setup sekmesinden do not check ROM ID'yi işaretleyin ve flash'a tıklayın.

3.jpg

flaşlama işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Bu sürede bilgisayar BIOS fabrika ayarlarına sıfırlanacağı için kendini birkaç defa resetleyebilir, korkmayın. Birkaç reset sonrasında bilgisayar sorunsuz bir şekilde açılacaktır.
Konuya eklemeyi unuttum arkadaşlar BIOS'un tam olarak düzgün çalışabilmesi için BIOS atılırken setup kısmında;

Program all blocks, main BIOS ımage, Boot block, NVRAM ve do not check ROM ID seçili olarak flash yapılması lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
F9 ile optimize edip f10 ile kaydetmiştim şimdi bios pilini deniyorum.

Bios pilini çıkartıp bekledim gene de açınca düzelmedi.
BIOS ayarlarından Boot sekmesinde CSM parameters'da Launch CSM kısmını disabled yapın ve Easy Control sekmesinde Launch CSM'i disabled yapın Boot option filter UEFI yapın launch storage OpROM policy ve Launch Video OpROM policy kısmını UEFI yapın ardından F10 ile kaydedin. media creation tool kullanarak windows 10'u tekrardan kurulum yapın.

BIOS ayarlarından Boot sekmesinde CSM parameters'da Launch CSM kısmını disabled yapın ve Easy Control sekmesinde Launch CSM'i disabled yapın Boot option filter UEFI yapın launch storage OpROM policy ve Launch Video OpROM policy kısmını UEFI yapın ardından F10 ile kaydedin. media creation tool kullanarak windows 10'u tekrardan kurulum yapın.
Launch csmyi kapatırken böyle bir hata verdi.

Dosya Ekleri

• IMG_20240114_160757_915.jpg
    IMG_20240114_160757_915.jpg
    323,3 KB · Görüntüleme: 31
Oradaki sekmeden Launch Video OpROM policy kısmını UEFI yapın F10 ile kaydedip kapatmayı deneyin.
Yaptım lakin bu seferde HDD görmüyor bundan dolayı da açarken bios ekranı geliyor ve çıkamıyorum.

Oradaki sekmeden Launch Video OpROM policy kısmını UEFI yapın F10 ile kaydedip kapatmayı deneyin.
o yeri disable yapmadan diğer ayarları yapıp çıktım lakin gene de görmedi etherneti.

Yaptım lakin bu seferde HDD görmüyor bundan dolayı da açarken bios ekranı geliyor ve çıkamıyorum.

o yeri disable yapmadan diğer ayarları yapıp çıktım lakin gene de görmedi etherneti.
buradaki linkten media creation tool ile USB belleğe windows 10 atın ardından bilgisayarı yeniden başlatıp BIOS ayarlarından CSM'yi komple kapatın ve cihazı USB'den boot edip windows 10'u UEFI olarak kurmayı deneyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı