Turk Telekom 16 MBps ile 1 MBps indirme hızı sorunu

Strunkfield

Hectopat
Daha fazla  
Turk Telekom 16 MBps internetini kullanıyorum. Sabahtan bir sorun yoktu fakat saat 4'te internet çok yavaşladı. Bunun bir çözümü var mı?

speedtest.PNG
asd.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Farklı servis saglayıcısında aynı sorun bende vardı. Müşteri hizmetlerini aradım. Oradan hallettiler. Arayıp sorununuzu anlatın.

MBps, megabyte per second demek ama verilen hizmet MBps değil, Mbps cinsinden. Mbps ise megabit per second anlamına gelir. 16MBps=2Mbps. Yukarıda 1.27 Mbps yazıyor. Yani megabit cinsinden. O zaman size yaklaşık 10-11 MBps hizmet veriliyor. Ki bu da 16MBps'lik bir fatura için normal arada sırada yoğunluk olabiliyor.

MBps, megabyte per second demek ama verilen hizmet MBps değil, Mbps cinsinden. Mbps ise megabit per second anlamına gelir. 16MBps=2Mbps. Yukarıda 1.27 Mbps yazıyor. Yani megabit cinsinden. O zaman size yaklaşık 10-11 MBps hizmet veriliyor. Ki bu da 16MBps'lik bir fatura için normal arada sırada yoğunluk olabiliyor.
Emin misiniz? SpeedTest üzerinden yaptığım testler MBps olarak çıkıyor. Mesela şuan AKK içinde olduğum halde 2.70 gösteriyor ve upload 2.90. Bence arkadaşın ölçümü direk MBps cinsinden.

Yukarıda Mbps yazdığı için öyle söyledim. Ama MBps ile Mbps arasında ki farkı açıklamak istedim asıl. İki terimi birbirine çok karıştırıyorlar çünkü.

Turk Telekom ile iletişime geçmeyi denediniz mi ? Bende de oluyor arada sırada baya hız düşüşü yaşıyorum.

Yalnız öyle bir şey yok hocam. Altyapı belki 13 MBps destekliyor. Sunucu trafiğinden dolayı da 11-12 MBps gibi değerlere gelebiliyor.

Elektronik Haberleşme Sektöründe Hizmet Kalitesi Yönetmeliği gereği İnternet erişimi sağlayan işletmecilerin faaliyet gösterdikleri bölgelerde sağlamakla yükümlü oldukları ortalama veri aktarım hızı, duyurulan bağlantı hızının %75’i ve üzeridir. Ancak bu hız, işletmecinin faaliyet gösterdiği bölgedeki ortalama değer olup, teknik gerekçelerle abonelere sağlanan hızlarda farklılıklar olabilmektedir

Aslında var fakat buna kimse dikkat etmiyor veya ciddiye almıyor.

O zaman şöyle söyleyeyim. Ben dahil çoğu kişi tam anlamıyla 16MBps almıyor. Mesela bizim altyapı en fazla 14MBps destekliyor. Ortalama 11-12 MBps arası alıyorum.
Ancak bu hız, işletmecinin faaliyet gösterdiği bölgedeki ortalama değer olup, teknik gerekçelerle abonelere sağlanan hızlarda farklılıklar olabilmektedir.
Şu cümleniz durumu açıklar nitelikte zaten. :(

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı