Turkcell faturam 105TL'ye düştü

efew0

Decipat
Makaleler
2
Yer
Kocaeli
Bugün faturalıya geçtim. Fatura alım ekranına "Bol Star 20GB" paketi 180TL gözüküyordu, bende aldım. Aldıktan sonra fatura kısmında, fatura bilgisi olarak 120TL yazdı. Ardından gerekli SMS'ler gelmeye başladı. İşte, hesabınıza faturalı paketiniz tanımlanmıştır kullanmaya başlayabilirsiniz vs. gibi mesajlar. Sonra tekrar Turkcell uygulamasına girdim ve fatura bilgisi 105TL'ye düşmüş. Bunun kaynağı nedir bilen var mı? Fatura 180TL gözüküyordu, 120TL oldu şimdi ise 105 bende anlamadım. İlk defa faturalı oldum diye kampanya falan mı uygulandı acaba diye düşünüyorum ama emin değilim.

1-30 Aralık arasındaysa ödemeniz mesela ilk 9 günü kullanmadığınız için ödemeden çıkarmış olabilirler. Dolu dolu 1 ay kullandığınız zaman daha net belli olur faturanız gibime geliyor.

Tam anlatabildin mi bilmiyorum ama bende başka operatörde yaşamıştım.

Baktım. Faturayı incele kısmında;
-İşlem Ücretleriniz 96TL
-Bol Star 20GB
-Diğer Ücretler 9TL
-Telsiz Kullanım Ücreti Borç Taksit
yazıyor.

Paket değiştiğinde şöyle oluyor;
Eski paketin kullanılan gün sayısı oranında ücret + yeni paketin o ayda kullanıcak olan gün sayısı oranında ücreti şeklinde bir fatura çıkar(*). Sana gözüken miktar bu iki paketten birinin ücretini yansıtmıyordur. Birkaç gün içinde veya fatura kesiminde yukarıdaki toplam kadar bir bedeli fatura edecekler. Yani şu an doğru göstermiyor diyebiliriz.

*: Eski pakette son ayı içinde 15 gün veya daha fazla kaldıysan onun tüm ücreti + yeni paketin kısmi ücreti olur.

1-30 Aralık arasındaysa ödemeniz mesela ilk 9 günü kullanmadığınız için ödemeden çıkarmış olabilirler. Dolu dolu 1 ay kullandığınız zaman daha net belli olur faturanız gibime geliyor.

Tam anlatabildin mi bilmiyorum ama bende başka operatörde yaşamıştım.
Anladım hocam yani 1 ayı tam olarak kullanmadığım için mi az aldıklarını söylüyorsunuz. Mesela şuan faturayı ayın 9'unda aldığım için 16 gün kalmış olarak gözüküyor.

Anladım hocam yani 1 ayı tam olarak kullanmadığım için mi az aldıklarını söylüyorsunuz. Mesela şu an faturayı ayın 9'unda aldığım için 16 gün kalmış olarak gözüküyor.

Aynen o şekilde. Üstte de kaiser soze hocam belirtmiş.

İlk kez taşımalı aldığımda 350 TL yerine kullandığım kadarını ödemiştim. 200 küsür olması lazım. Kullanımlarımı almışlardı. Öbür ay normal fiyattan gitmiştim.

Anladım hocam yani 1 ayı tam olarak kullanmadığım için mi az aldıklarını söylüyorsunuz. Mesela şuan faturayo ayın 9'unda aldığım için 16 gün kalmış olarak gözüküyor.
Bu bilgiyi yukarıda yazdıklarıma ekleyince çıkan sonuç şu;
Yeni paketin aylık ücreti 180 lira(telsiz vergisi hariç geri kalan herşey dahil olur). Sana şu an yeni paketten 16 günlük tanımlanmış. 180*(16/30) + 9 = 105 lira oluyor. Bu sadece yeni paketin için sadece bu ay ödeyeceğin kısım. Sonraki aylar 180 + telsiz vergisi olacak. Ayrıca orada şu an gözükmeyen eski paketin ücretini de geçirecekler. Dua et ki bu ay 31 gün diye eskisini 15 günlük saymasınlar. 15 gün veya fazla olunca eski paketin tüm aylık ücreti çıkar. Yani o 105 liranın üzerine eski paket konulacak. Eğer 14 gün veya daha az sayılırsa 14/30 veya daha azında oranı alınır. Telsiz vergisi zaten yeni paket üzerinden yazıldığı için oraya ayrıca 9 lira eklemeyeceksin.

Geri
Yukarı