Turkcell Super Online VDSL 100Mbps İncelemesi

ROWRİN

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, birkaç gündür Turkcell ile ilgili birkaç konu açıp yardım almaktaydım.
Neyse, 7. iş günü evime ulaştılar ve internetim geldi.
Hız ile ilgili testleri aşağıya bırakıyorum ancak ondan önce birkaç söylemek istediğim şey var.
İlk olarak Turkcell Superonline'ı başvuru için aradım.
100 Mbps. Lik bir paket önerisininden sonra tercihimi yaptım.

Sonradan VDSL/ADSL/FİBER altyapıların evim hakkındaki bilgilerini edinmeye çalışırken biraz kafam karıştı ve altyapım hakkında Turkcell'i aradım.
Bana evinizde 80 Mbps'lik bir altyapı mevcut daha fazla hız alamazsınız dediler.
Bende başka paketleri yoksa 100'den yine de devam etmek istedim ve öyle yaptım.
İnternet geldi ve test yaptım gördüğünüz üzere aşağıda gereğinden fazla bir internet hızı mevcut.(ne yazık ki sadece download için).
Şimdi burada aklıma 2 şey geldi bir hata olabileceği veya müşteri hizmetlerinin yanlış bilgilendirmesi olduğu.
Tabii ki 2. seçenek daha mantıklı geldi.

Çünkü müşteri hizmetleri ile konuşmalarımda tecrübelerim şu yönde;
İlk başta 5 iş günü içerisinde geleceklerini söylediler ama VDSL olduğu için 7 iş günüymüş, bu konuda ilk sefer için yanlış bilgilendirdiler.
Max. 80 hız alabileceğimi söylemelerine rağmen yaklaşık 99 hız almaktayım download için yine erken bir yanlış bilgilendirme...
Dolayısıyla evet ufak tefek yanlış bilgilendirmeler ama yine de yanlış bilgiler.
İnternet için "ilk gün" adına puanlamalarım şu yönde.

Hız:10/10 (vaat edilene göre)
İletişim, müşteri hizmetleri:6/10
Kurulum:10/10 (puan kırmam gereken bir nokta olduğunu düşünmüyorum zaten kısa bir işlem)
Fiyat: 7/10 İlk 3 ay 129 sonra 139 Türk lirası.
İnceleme içerik olarak çok dolu olmasa da belki aynı paket için aynı tarifelerde başvurmak isteyen olabilir, yardımcı olursa ne mutlu bana.
Not: Test Turkcell'in kendi Speedtest yazılımı üzerinden yapılmıştır.
Normal Speedtest üzerinde sonuçlar yüzde 2-3 daha düşük çıkmaktadır.

Ekran görüntüsü 2021-10-12 154015.jpg

Size söylenen ile aldığınız hızın farklı olması normal. Altyapının yoğunluğuna göre hız fiberde bile değişiklik gösteriyor. Fiber kullanıyorum 10 yıldır, bir iki sene öncesine kadar hep sabit hız alırdım şimdi arada yüzde 10-20 kayıp olduğu oluyor. Altyapıya bağlı yani.

Size söylenen ile aldığınız hızın farklı olması normal. Altyapının yoğunluğuna göre hız fiberde bile değişiklik gösteriyor. Fiber kullanıyorum 10 yıldır, bir iki sene öncesine kadar hep sabit hız alırdım şimdi arada yüzde 10-20 kayıp olduğu oluyor. Altyapıya bağlı yani.

Evet haklısınız ancak altyapımım maksimum 80 Mbps. Hızı desteklediğini söylemişlerdi.
Yani şu kadar hız vaat ediyoruz bu kadar alabilirsiniz uyarısını zaten yaptılar.
"Maksimum" desteklenen hız bu kadar demeleri normal değil, tabii ki internet kötü değil sadece başvuru yaparken attığım adımlar ve bilgilendirmeler hakkında bu yönde tecrübelerim oldu.

Altyapının stabil olarak desteklediği hızı bildirmiş olabilirler mi? Örneğin eskiden 8 Mbps destekleyen yerde 10-12 alırken çok kesilme ve ping olduğu için hızımı 8'le sınırlandırmıştım stabil onu verdiği için.

Altyapının stabil olarak desteklediği hızı bildirmiş olabilirler mi? Örneğin eskiden 8 Mbps destekleyen yerde 10-12 alırken çok kesilme ve ping olduğu için hızımı 8'le sınırlandırmıştım stabil onu verdiği için.

Yok hayır. Hız için diğer söyledikleri şey maksimum yüzde 10 kayıp olabilceği yönündeydi ancak neredeyse hiç kayıp yok ancak bahsettiğim durumda söyledikleri şey ise "maksimum" hız olarak ne kadar desteklediği. 80'den fazla hız alamazsınız dediler, dediğim gibi şikayetçi değilim. Sonuçta ne kadar hız o kadar iyi benim için orası ayrı konu.

Geri
Yukarı