Turkcell Superonline saha satış departmanında çalışmak

Onur58

Kilopat
Daha fazla  
Satış departmanından aradılar saha satış temsilcisi arıyorlarmış sizce nasıl bir iştir daha önce çalışan oldu mu cuma günü mülakat var.
Daha önce buna benzer bir iş tecrübem yok daha farklı dallarda çalıştım.

Zordur, hem de çok zordur. Ana maaş + prim sistemi ile çalışılır. Senden günlük rapor talep edilir. Sürekli ne yapıyorsun neredesin diye takip eden bir ekip liderin olacaktır.

Eğer bu zorlu süreçleri atlatabilirsen. 2-3 yıl içerisinde altına şirket arabası verilir. 2-3 yıl içerisinde sahada edinmiş olduğun portföyü kullanarak ayın 15 günü yatar 15 günü çalışırsın. Kotanı yata yata doldurursun yani. Duruma göre ekip lideri olabilirsin çünkü bu alanda sirkülasyon çok fazla. Bugün işe giren yarın çıkabiliyor.

Not: Bu işi yapmak için dışadönük bir karaktere sahip olmak gerekir. İlk 3 ay içerisinde ilk satışını yapamamış olursan büyük ihtimalle çıkartılırsın. Üniversite diploması bu alanda beş para etmez.

Not2: Mesai kavramı diye bir şey yoktur. İşin bitse bile arayan müşteriyi her zaman açarsın. Kısacası satış alanında kariyer hedefleyen tüm herkes için geçerlidir bu.

Dipnot: Zamanında bir yazılım şirketinde Saha Satış Uzman Yardımcısı olarak başlamış ve başarımdan ötürü Sales MT programına alınmıştım. Daha sonra bir kaç şirket daha gezerek CV'yi doldurdum. Şuan FMCG sektöründe her gün gördüğün bir markanın müşteri temsilcisiyim. Kısacası başlangıçta çok zor olsa da satış için kariyer hedefleyen biri için fena sayılmayan bir başlangıç olur.​

Son düzenleme:
Yani başvurduğuna göre seninde ufak bir önbilgin vardır. Saha satış temsilcisi olarak senin sorumluluğundaki ürünü müşterilere pazarlayıp müşterileri şirkete kazandırmaya çalışacaksın.
Yani müşterilerle müzakere etmek falan bence çok meşakatli bir iş ama tabiki herkesin ilgi alanı farklı.

Yani başvurduğuna göre seninde ufak bir önbilgin vardır. Saha satış temsilcisi olarak senin sorumluluğundaki ürünü müşterilere pazarlayıp müşterileri şirkete kazandırmaya çalışacaksın.
Yani müşterilerle müzakere etmek falan bence çok meşakatli bir iş ama tabii ki herkesin ilgi alanı farklı.

Ben sadece sitede CV oluşturdum ve sonrasında bana geri dönüş yaptılar hiçbir türlü başvuru yapmadım iş hakkında bilgi sahibide değilim.

Zordur, hem de çok zordur. Ana maaş + prim sistemi ile çalışılır. Senden günlük rapor talep edilir. Sürekli ne yapıyorsun neredesin diye takip eden bir ekip liderin olacaktır.

Eğer bu zorlu süreçleri atlatabilirsen. 2-3 yıl içerisinde altına şirket arabası verilir. 2-3 yıl içerisinde sahada edinmiş olduğun portföyü kullanarak ayın 15 günü yatar 15 günü çalışırsın. Kotanı yata yata doldurursun yani. Duruma göre ekip lideri olabilirsin çünkü bu alanda sirkülasyon çok fazla. Bugün işe giren yarın çıkabiliyor.

not: Bu işi yapmak için dışadönük bir karaktere sahip olmak gerekir. İlk 3 ay içerisinde ilk satışını yapamamış olursan büyük ihtimalle çıkartılırsın. Üniversite diploması bu alanda beş para etmez.

Not2: Mesai kavramı diye bir şey yoktur. İşin bitse bile arayan müşteriyi her zaman açarsın. Kısacası satış alanında kariyer hedefleyen tüm herkes için geçerlidir bu.

Dipnot: Zamanında bir yazılım şirketinde saha satış uzman yardımcısı olarak başlamış ve başarımdan ötürü sales mt programına alınmıştım. Daha sonra birkaç şirket daha gezerek CV'yi doldurdum. Şu an fmcg sektöründe her gün gördüğün bir markanın müşteri temsilcisiyim. Kısacası başlangıçta çok zor olsa da satış için kariyer hedefleyen biri için fena sayılmayan bir başlangıç olur.​

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.
Beni aradıklarında ne işi yapacağım dedim ve saha satış sorumlusu olacaksın dediler cuma günü geldiğinizde mülakatta geri kalanları konuşacağız dediler bende tamam dedim. ben şimdi bayi içinde insanlara superonline paketimi satacağım
Yoksa farklı bir şey mi olacak çünkü siteden saha satış sorumlusunun iş açıklamasına baktım
Kendi işinin patronu olmak istiyorsan,

Aktif ve eğlenceli bir insanım, yerimde hiç duramam diyorsan,

Yeni insanlarla tanışmak tam bana göre,

Hem gezip hem para kazanmak hayalinse eğer,

O kadar zaman okudum çok güzel bir firmada yer arıyorum diyorsan eğer tam aradığın yerdesin.

Eğitim ve kariyer fırsatları ile dolu Turkcell ailesinde olmak için başvurunu beklemekteyiz...

Böyle bir açıklama bulunuyor hem gezip hem para kazanmak hayalinse diyor.

Ben sadece sitede CV oluşturdum ve sonrasında bana geri dönüş yaptılar hiçbir türlü başvuru yapmadım iş hakkında bilgi sahibide değilim.

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.
Beni aradıklarında ne işi yapacağım dedim ve saha satış sorumlusu olacaksın dediler cuma günü geldiğinizde mülakatta geri kalanları konuşacağız dediler bende tamam dedim. ben şimdi bayi içinde insanlara superonline paketimi satacağım
Yoksa farklı bir şey mi olacak çünkü siteden saha satış sorumlusunun iş açıklamasına baktım
Kendi işinin patronu olmak istiyorsan,

Aktif ve eğlenceli bir insanım, yerimde hiç duramam diyorsan,

Yeni insanlarla tanışmak tam bana göre,

Hem gezip hem para kazanmak hayalinse eğer,

O kadar zaman okudum çok güzel bir firmada yer arıyorum diyorsan eğer tam aradığın yerdesin.

Eğitim ve kariyer fırsatları ile dolu Turkcell ailesinde olmak için başvurunu beklemekteyiz...

Böyle bir açıklama bulunuyor hem gezip hem para kazanmak hayalinse diyor.​

Büyük olasılıkla şöyle olacak. İlk başlarda sana bir buddy verecekler. Onunla birlikte tıpkı bir çoban köpeği gibi sahaya çıkacaksın. Onun yanında 1-2 hafta pişeceksin (iyi yerlerde en az 1 ay oryantasyon olur). Daha sonra sana diyecekler ki hadi bakalım @Onur58 sana sahada işi öğrettik. Şimdi yalnız başına uçma vakti geldi.

Sen de çıkacaksın sahaya. Nereye gittin, ne yaptın, kimlerle görüştün hep info vereceksin ekip yöneticine. Gün sonunda da raporunu göndereceksin. İlk satışını yapman için genelde en fazla 3 ay süre verirler. Çünkü işe giriş bildiriminin tek taraflı feshi 3 ay içerisinde yapılabilir. Yani baktılar ki sen satamıyorsun bye diyeceklerine emin olabilirsin. Şansına iyi bir ekip lideri denk gelirse sana mentorluk yapacak ve satış süreçlerinde başarılı olman için seni yetiştirecektir. Fakat kötü bir yönetici gelirse vay haline büyük ihtimalle quit atarsın.

Umarım her şey yolunda gider.​

Bu iş hakkında bilgi alabileceğim en iyi kişi denk geldi karşıma şanslıyım teşekkür ederim 🙂
Ben bu tarz işleri daha çok seviyorum hani kendi başına takılma bana daha rahat geliyor fabrika işlerinde boğuluyorum.
Bu iş hakkında tecrübem yok ama kime hangi paketi nasıl neler söyleyerek satacağimi az çok tahmin ediyorum.

Bu iş hakkında bilgi alabileceğim en iyi kişi denk geldi karşıma şanslıyım teşekkür ederim 🙂
Ben bu tarz işleri daha çok seviyorum hani kendi başına takılma bana daha rahat geliyor fabrika işlerinde boğuluyorum.
Bu iş hakkında tecrübem yok ama kime hangi paketi nasıl neler söyleyerek satacağimi az çok tahmin ediyorum.​

Şunu belirteyim, satış alanında asla aç kalmazsın. Özellikle telekomünikasyon alanına girdiğinde bunun ucu bucağı yok. ERP sistemleri satabilirsin, B2B ve yazılımlar satabilirsin. Hatta bir arkadaşım yabancı dili iyi olduğu için dubai merkezli bir şirkette remote olarak uydudan yer satıyor.

Yaptığın işi ilkokul mezunlarının bile yapabileceğini düşündüğün zamanlar gelebilir. Bu alanda çalışırken öz motivasyonunu kendin toplamalısın. Ne ekersen onu biçersin mantığına dayalı. 15 satarsan ay sonu ona göre kazanırsın. 55 satarsan ay sonu ona göre kazanırsın. E diyeceksin ki satış stresi çok zor yahu hep bununla nasıl yaşanır. Bir süre sonra oluşturduğun porföy sayesinde sen müşteriye gitmeyeceksin onlar sana gelecek. @Onur58 Bey şirketimize internet bağlatmak istiyoruz veya şirkete 15 tane yeni telefon alacağız, bilgisayar alacağız vs. gibi şeyler ile sana gelecekler.

Bu arada merak ettiğin şeyler varsa seve seve yanıtlarım. Hadi hayırlı olsun diyelim, gelişmelerden haberdar et.​

Şunu belirteyim, satış alanında asla aç kalmazsın. Özellikle telekomünikasyon alanına girdiğinde bunun ucu bucağı yok. Erp sistemleri satabilirsin, b2b ve yazılımlar satabilirsin. Hatta bir arkadaşım yabancı dili iyi olduğu için dubai merkezli bir şirkette remote olarak uydudan yer satıyor.

Yaptığın işi ilkokul mezunlarının bile yapabileceğini düşündüğün zamanlar gelebilir. Bu alanda çalışırken öz motivasyonunu kendin toplamalısın. Ne ekersen onu biçersin mantığına dayalı. 15 satarsan ay sonu ona göre kazanırsın. 55 satarsan ay sonu ona göre kazanırsın. E diyeceksin ki satış stresi çok zor yahu hep bununla nasıl yaşanır. Bir süre sonra oluşturduğun porföy sayesinde sen müşteriye gitmeyeceksin onlar sana gelecek. @Onur58 bey şirketimize internet bağlatmak istiyoruz veya şirkete 15 tane yeni telefon alacağız, bilgisayar alacağız vs. gibi şeyler ile sana gelecekler.

Bu arada merak ettiğin şeyler varsa seve seve yanıtlarım. Hadi hayırlı olsun diyelim, gelişmelerden haberdar et.​

Tam da sormak istediğim konuya biraz deginmissin.
Satış yapamadığımız zaman maaşta problem oluyor mu?
Şu an olumlu değil kafamda ki olumsuz sorulara cevap arıyorum 😂
Bu da şimdilik son sorumdu tekrar teşekkürler.

Tam da sormak istediğim konuya biraz deginmissin.
Satış yapamadığımız zaman maaşta problem oluyor mu?
Şu an olumlu değil kafamda ki olumsuz sorulara cevap arıyorum 😂
Bu da şimdilik son sorumdu tekrar teşekkürler.

Hayır satışçıların ham maaşı olur ve bu maaş düşüktür ya da asgari ücretten biraz yüksektir. Bunun nedeni prim sistemi ile ne ekersek onu biçeriz mantığıdır. Satış ekibinin satış yapmasını güdülemek adına aylık ve çeyreklik bazda prim sistemleri vardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı