TurkNet çok yavaş

Profesör01

Hectopat
Merhabalar ben TurkNet'in yapa altyapısında bulunan bir kullanıcıyım fakat aldığım hız rezalet. Santrele olan uzaklığım 1343 metre olmasına rağmen Speedtest yaptığımda aldığım hız 15 MB. Burada sorun benim binamda olan alt yapıda mı? Yoksa TurkNet'le mi ilgili? Bilgi alabilir miyim, buraya hız testini ve SNR margin değerlerini atıyorum.

Dosya Ekleri

• snr margin.jpg
    snr margin.jpg
    24,6 KB · Görüntüleme: 94
  • hız testi technopath.jpg
    hız testi technopath.jpg
    8,2 KB · Görüntüleme: 97
Son düzenleyen: Moderatör:
Sana ne kadar hız veririz diyorlardı, bir de yanlış bilmiyorsam TurkNet tahatsuzdu ayrılabilir ya da müşteri hizmetlerini arayıp çözüm için bilgi alabilirsiniz.

Merhabalar ben TurkNet'in yapa altyapısında bulunan bir kullanıcıyım fakat aldığım hız rezalet. Santrele olan uzaklığım 1343 metre olmasına rağmen Speedtest yaptığımda aldığım hız 15 MB. Burada sorun benim binamda olan alt yapıda mı? Yoksa TurkNet'le mi ilgili? Bilgi alabilir miyim, buraya hız testini ve SNR margin değerlerini atıyorum.
Bendede böyle. Gene iyi seninki, benimki kafasına göre değişiyor. Bi 10 dowland bi 80. Çözüm olarak belki aile profili varsa onu kapatmak olabilir.

Arıza kaydı yazdırın diyeceğimde arayınca bile birine bağlanmıyor. Ben NetSpeed'e geçtim kopma gibi sorunlar gitti.

Durum şu:
Santral uzak > İndirme için hat zayıflaması yüksek > Hız kaybı yüksek

Modem 21 Mbps hız aldığını söylüyor > ethernet kablosu veya Wi-fi adaptörü kötü olduğu için veyahut interneti aktif kullanan arka plan işlemi (veya başka cihaz) olduğu için olması gerekenden düşük hız alıyorsunuz. Şirketin yapacağı birşey yok.

SNR marjı alt sınırda > santral size gönderebileceği maksimum hızı veriyor > daha fazlasını vermeye çalışırsa internette kopmalar yaşanır. (Modeme kadar gelen kabloda hasar, kaplamasının soyulmuş olması, çok sayıda ek yapılmış olması vs. SNR oranını düşürür)

Sonuç: Kendi eviniz içindeki bağlantı sorununu çözerseniz 21 Mbps'ye kadar indirme hızı elde edersiniz. Daha fazlası olası gözükmüyor. (Evinizi santrale yakın bir noktaya taşımak dışında)

Hata sayısı da anormal fazla. Bağlantıda ciddi sorun var gibi gözüküyor. Önce yetkililerin incelemesi daha uygun olur.

Son düzenleme:
Durum şu:
Santral uzak > indirme için hat zayıflaması yüksek > hız kaybı yüksek.

Modem 21 Mbps hız aldığını söylüyor > Ethernet kablosu veya Wi-Fi adaptörü kötü olduğu için veyahut interneti aktif kullanan arka plan işlemi (veya başka cihaz) olduğu için olması gerekenden düşük hız alıyorsunuz. Şirketin yapacağı bir şey yok.

SNR marjı alt sınırda > santral size gönderebileceği maksimum hızı veriyor > daha fazlasını vermeye çalışırsa internette kopmalar yaşanır. (modeme kadar gelen kabloda hasar, kaplamasının soyulmuş olması, çok sayıda ek yapılmış olması vs. SNR oranını düşürür)

Sonuç: Kendi eviniz içindeki bağlantı sorununu çözerseniz 21 Mbps'ye kadar indirme hızı elde edersiniz. Daha fazlası olası gözükmüyor. (evinizi santrale yakın bir noktaya taşımak dışında)

Hata sayısı da anormal fazla. Bağlantıda ciddi sorun var gibi gözüküyor. Önce yetkililerin incelemesi daha uygun olur.

Bina içi altyapımı CAT 6 kablo ile değiştirsem alabileceğim Max hız artar mı? Çünkü evde interneti televizyon dahil çok fazla cihaz kullanıyor ve bu hızlar yetmiyor.
Sana ne kadar hız veririz diyorlardı, bir de yanlış bilmiyorsam TurkNet tahatsuzdu ayrılabilir ya da müşteri hizmetlerini arayıp çözüm için bilgi alabilirsiniz.

100 MB indirme 100 MB yükleme veririz dediler ama nerede o hız.

Son düzenleme:
@Profesör01 kablo değişimi ile modemin gösterdiği 21 küsur Mbps indirme hızında yükseliş olacağını düşünüyorum. Ancak evde çok sayıda cihaz varsa veya modem ile bilgisayar vb. cihaz arası bağlantı kötüyse sizin yaptığınız hız testi değeri yükselmez ve bu cihazlar faal olduğu sürece hep değişen ve sağlıklı olmayan değerler verir. Bu durumda aslında yapılabilecek iki şey var. Birincisi bu cihazların birbirlerine dar boğaz yaptırmayacak kadar hızlı internet bağlatmak. İkinci ise modem üzerinden QoS ayarı yaparak nispeten yüksek öneme sahip cihaza band genişliği önceliği vermek. Bu ayar söz konusu cihaza belirli bir portu veya minimum olarak belirlediğiniz bir indirme/gönderme hızını garanti eder. Bu sayede online oyunlardaki ping sorununa çözüm olabilir, Twitch YouTube vs. video hosting veya Geforce Now gibi hizmetlerde akıcılık elde edilebilir.

Kablo değişikliği SNR düşüklüğüne bağlı kaybı azaltır. Bu değişiklik yapılırken de mümkün mertebe ek yapmaktan kaçınılmalı, yapılacaksa da lehimleme veya YAK 1 konektörü tercih edilmeli. Ancak 24,5 dB hat zayıflaması hala kayda değer hız düşüşüne sebep olacaktır. Ayrıca modemin söylediği değerlere göre nasıl 100/100 internet verecekler çok merak ediyorum.

Bir de anormal yüksek hata sayısı var. Altyapıdan mıdır bina içinden midir ondan emin değilim açıkçası. CAT6 çektikten sonra düzelmezse Türknet'e tekrar bildirin.

Ek bilgi: CAT6 alıp kullanmayı düşünüyorsanız mümkünse 23 awg olan bir kablo tercih ediniz. 24 awg olanlara göre tellerin kesit alanı fazla olduğu için bir tık daha iyi iletkenlik sağlar. Eğer bulamazsanız çok mühim değil. Kısa mesafede fazla fark olmaz.

@Profesör01 kablo değişimi ile modemin gösterdiği 21 küsur Mbps indirme hızında yükseliş olacağını düşünüyorum. Ancak evde çok sayıda cihaz varsa veya modem ile bilgisayar vb. cihaz arası bağlantı kötüyse sizin yaptığınız hız testi değeri yükselmez ve bu cihazlar faal olduğu sürece hep değişen ve sağlıklı olmayan değerler verir. Bu durumda aslında yapılabilecek iki şey var. Birincisi bu cihazların birbirlerine darboğaz yaptırmayacak kadar hızlı internet bağlatmak. İkinci ise modem üzerinden QoS ayarı yaparak nispeten yüksek öneme sahip cihaza band genişliği önceliği vermek. Bu ayar söz konusu cihaza belirli bir portu veya minimum olarak belirlediğiniz bir indirme/gönderme hızını garanti eder. Bu sayede Online oyunlardaki ping sorununa çözüm olabilir, Twitch YouTube vs. video hosting veya GeForce Now gibi hizmetlerde akıcılık elde edilebilir.

Kablo değişikliği SNR düşüklüğüne bağlı kaybı azaltır. Bu değişiklik yapılırken de mümkün mertebe ek yapmaktan kaçınılmalı, yapılacaksa da lehimleme veya yak 1 konektörü tercih edilmeli. Ancak 24,5 dB hat zayıflaması hala kayda değer hız düşüşüne sebep olacaktır. Ayrıca modemin söylediği değerlere göre nasıl 100/100 internet verecekler çok merak ediyorum.

Bir de anormal yüksek hata sayısı var. Altyapıdan mıdır bina içinden midir ondan emin değilim açıkçası. CAT6 çektikten sonra düzelmezse TurkNet'e tekrar bildirin.

Ek bilgi: CAT6 alıp kullanmayı düşünüyorsanız mümkünse 23 awg olan bir kablo tercih ediniz. 24 awg olanlara göre tellerin kesit alanı fazla olduğu için bir tık daha iyi iletkenlik sağlar. Eğer bulamazsanız çok mühim değil. Kısa mesafede fazla fark olmaz.

Evde dediğim gibi çok sayıda cihaz var ama ben 5 GHz bandında kullanıyorum diğer cihazlar ise 2.4 GHz modem bana yakın ama kablo ile bağlayabilme şansım yok bilgisayarımın Wireless adaptoru Intel Wireless AC 8265 apartmanda sadece bir benim modemimde 5 GHz olduğu için hızımın yükseleceğini tahmin ediyorum dediğiniz gibide QoS'u yaptım ilginiz için teşekkür ederim bina içine kabloyu döşedikten sonra geri dönüş sağlarım.
Merhabalar TurkNet'in Online işlemlerine girdiğimde teknik bilgilere geldiğimde VAE kapalı olarak gözüküyor bunun nedeni nedir?

1613715969238.png

Hata oranıda gün geçtikçe artıyor. Dün 44.000 iken bu gün 60.000 oldu.

1613716206793.png

Dosya Ekleri

• 1613715906458.png
    1613715906458.png
    42,8 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleme:

Geri
Yukarı