TurkNet CRC error hatası

Judge-

Hectopat
Daha fazla  
Yaklaşık 1.5 ay önce yüksek derecede hem fec hem CRC error hatası alıyordum. Bunun üzerine TurkNet'e destek talebi açtım Türk Telekom saha ekipleri evime gönderildi portum değiştirildi bu hatalar devam edince hattımı 100 mb/sten 35 mb/s aldırdım bu sefer de sadece CRC error alıyordum fakat bu eskisinden çok çok daha iyiydi. Birkaç gün önce internetim yaklaşık 15-20 dakika kesildi, TurkNet sitesine baktığımda ne bir altyapı çalışması ne de farkılı bir açıklama göremedim. Neyse internet gitti geldi 1.5 aydır hata olmasına rağmen kopma yavaşlama olmayan internetim de iki gündür CRC error hatası ani şekilde fırlıyor ve modemi her gün sıfırlamak zorunda kalıyorum. Sizce sorun nedir ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Destek kaydı açın durumu anlatın resimlerle destekleyin.
Siz en son binanıza CAT6 çekecektiniz. Ne oldu o iş?
Ayrıca hat değerlerinizi CRC gözükecek şekilde atmanızı rica ederim.

Destek kaydı açın durumu anlatın resimlerle destekleyin.
Siz en son binanıza CAT6 çekecektiniz. Ne oldu o iş?
Ayrıca hat değerlerinizi CRC gözükecek şekilde atmanızı rica ederim.

Hocam Telekom ekipleri CAT6 kabloyu çekmedi ne imiş telefon kablosu daha korumalı imiş ne imiş CAT 6 kablo iki sene sonra dış ortamdan zarar görür daha kötü olurmuş adam akıllı bir elektrikçi de bulamadım koca şehirde krone bıçağı yok yok ben Telekom kutusunu açamam cezası var diyen oldu ben de mecburen hızımı 100 MB'ten 35'e düşürdüm hat değerlerim şu an şöyle ama bu sefer fec değil CRC hatası alıyorum acama modemin ucundaki ek yerine yine siz demiştiniz internetten yak 1 konektör sipariş verip onunla mı bağlantı yapsam ne yapacağımı şaşırdım adam akıllı ne müşteri hizmetleri yardımcı oluyor ne de adam bulabiliyorum ne yapsam. Şu an durum böyle ama yeni sıfırladım modemi 1 gün sonra birden fırlıyor değerler sıfırlamak zorunda kalıyorum 1.5 aydır bu kadar çok sorun yoktu 3-4 gün önce internetim gitti geldi yine sorun yaşamaya başladım.

Dosya Ekleri

• CRC.png
    CRC.png
    14,1 KB · Görüntüleme: 75
Hocam Telekom ekipleri CAT6 kabloyu çekmedi ne imiş telefon kablosu daha korumalı imiş ne imiş CAT 6 kablo iki sene sonra dış ortamdan zarar görür daha kötü olurmuş adam akıllı bir elektrikçi de bulamadım koca şehirde krone bıçağı yok yok ben Telekom kutusunu açamam cezası var diyen oldu ben de mecburen hızımı 100 MB'ten 35'e düşürdüm hat değerlerim şu an şöyle ama bu sefer fec değil CRC hatası alıyorum acama modemin ucundaki ek yerine yine siz demiştiniz internetten yak 1 konektör sipariş verip onunla mı bağlantı yapsam ne yapacağımı şaşırdım adam akıllı ne müşteri hizmetleri yardımcı oluyor ne de adam bulabiliyorum ne yapsam. Şu an durum böyle ama yeni sıfırladım modemi 1 gün sonra birden fırlıyor değerler sıfırlamak zorunda kalıyorum 1.5 aydır bu kadar çok sorun yoktu 3-4 gün önce internetim gitti geldi yine sorun yaşamaya başladım.
Ekler için dediğim gibi YAK-1 yapın.
CRC hataları birdenbire fırlıyor olmalı. Bunun ilk nedeni sağlıksız yapılan ekler, 2.cisi modem/bölgenizde yapılan çalışma/port sorunundan kaynaklanır. Ulunay hocamın YAK-1 rehberi vardı oradaki rehbere göre yapabilirsiniz.
Ayrıca Telekom ekipleri ne kadar rezil ve bilgisiz durumda olduğunu bir kez daha göstermiş olmuş.

Yani modemim de yeni hocam şöyle söyleyeyim birkaç arkadaşım daha var TurkNet kullanan onlarda da hata alanlar var acaba TurkNet portu kaynaklı mı diyorum desteğe yazıyorum portumda herhangi bir değişiklik yapıldıysa eski haline getirin gibisinden üstünkörü santralde sorun yok modem üretici firmayı arayın dediler üretici firmayı aradım onlar da ekler buna sebep olur diyor ben de öyle düşünüyorum sırf denemek için VDSL'den ADSL'e aldırdım ADSL'de bile hata gösterdi modem değil de çoğu bilir kişinin sizin gibi hocalarımın dediği gibi ekten kaynaklı sanırım 15 cm DSL kablosu ile dışardan gelen hat kablosuna yak 1 sipariş verip yapacağım inşallah sorunum tamamen çözülmese de hata payı 1.5 ay sorunsuz kullandığım kadar düşer umarım teşekkür ederim tekrardan ilgilendiğiniz için.

Modeminizde sorun olacağını zannetmiyorum. Santralde ayrılan port TurkNet portu değil VAE hizmeti alıyorsunuz siz. TT portu oluyor.
Fakat port ile alakalı bir şey olduğunu düşünmüyorum. CRC hatalarının baş düşmanı YAK-1'dir.
YAK-1 uyguladıktan sonra sorun yaşarsanız tekrardan yazabilirsiniz.

Modeminizde sorun olacağını zannetmiyorum. Santralde ayrılan port TurkNet portu değil VAE hizmeti alıyorsunuz siz. TT portu oluyor.
Fakat port ile alakalı bir şey olduğunu düşünmüyorum. CRC hatalarının baş düşmanı yak-1'dir.
Yak-1 uyguladıktan sonra sorun yaşarsanız tekrardan yazabilirsiniz.

Yak 1 uyguladım 1 hafta sonra yine aynı şey oldu bir garip bir oluyor bir olmuyor nedendir bilginiz var mı hocam.

Yak 1 uyguladım 1 hafta sonra yine aynı şey oldu bir garip bir oluyor bir olmuyor nedendir bilginiz var mı hocam.
Tüm eklere YAK-1 uyguladınız değil mi? Hat zayıflamanız azaldı mı ayrıca?
YAK-1 uygulamadan önce ek bölgesinden 3 cm kestiniz mi? Sağlıklı bir ek için bunlar gerekli.

Geri
Yukarı