TurkNet GigaFiber'e geçilmesine rağmen 100 Mbps alınıyor

tunahanergin1

Picopat
Daha fazla  
Merhaba TurkNet GigaFiber'e 1 Gbps'ye yeni geçiş yaptım. Fakat 1000'e 1000 yerine 100'e 100 alıyorum. Bunun başlıca sebepleri nelerdir? Neyi düzeltirsem bu sorun kalkar? Yardımcı olur musunuz? İlgili olduğunu düşündüğüm ekran görüntülerini aşağıya bıraktım. Kablom CAT7 bu arada.

Dosya Ekleri

• Screenshot_29.png
    Screenshot_29.png
    3,2 KB · Görüntüleme: 75
  • Screenshot_30.png
    Screenshot_30.png
    15,9 KB · Görüntüleme: 78
Son düzenleyen: Moderatör:
192.168.1.1 adresi hocam. Arayüz erişim adresi neresiyse artık. Arayüzünü bilmiyorum ama nerden yapılır fikrim yok.
192.168.111.1 adresine girince oluyor arayüz orada evet. Hangi ayarlardan yapacağımı bilmiyorum öyle bir sorun var.

Arayüz ya modemin üstündeki etikette ya da kullanım kılavuzunda belirtilir. Bazı kaynaklarda gateway olarak ta geçer

Hocam o anlık hız düşme durumları sadece türknet tarafında olmayabilir eğer evinizdeki modem eski ise modemde de sorun olabilir.

Modemden çıkan araç diye anladığınız, benim ise anlayamadığım şey kablo. Türknet'ten evinize giren kabloyu kastetmiştim. Siz kablo ile iki cihazı birbirine bağladığınızda protokoller baştan çalışır ve handshake ismi verilen işlem başlar. Bunu bir insan ile karşılaştığınızda selam verip hal hatır sormaya benzetebiliriz.
Valla modemi yeni getirdiler daha dün geldiler bağladılar. Eski olacağını sanmıyorum yani.

192.168.111.1 adresine girince oluyor arayüz orada evet. Hangi ayarlardan yapacağımı bilmiyorum öyle bir sorun var.

Valla modemi yeni getirdiler daha dün geldiler bağladılar. Eski olacağını sanmıyorum yani.
O halde arkadaşların dediği gibi türknet tarafında bir sorun olma ihtimali oldukça yüksek.

Dostlar yeni bir güncelleme. Dünden beri internetim en az 80-90 kes kesilmiştir yalan yok. Şu an bunu yazarken bile 2 kez kesildi. Olayı hemen izah edeyim. Sadece benim bilgisayarımda (Ethernet bağlantısı ile) kesiliyor, 15-20 saniye, bazen de 1 dakikaya yakın kesinti oluyor ve internet geri geliyor. Telefonlarda veya laptopta bir kesilme olmuyor yalnızca benim bilgisayarımda yani Ethernet bağlantısında. Bu kesilme olduğunda internet bazen kendini 100 download 100 uploada sabitliyor. Gidip Ethernet'in router girişini tak çıkar yaptığımda 100 olan değerler geri 750-800'e çıkıyor. Yeni bir CAT-7 kablo sipariş ettik. Teknik servis gelip inceledi ve sorunun kabloda olduğunu söyledi. Kablo değiştirmenize rağmen devam ederse altyapıya bakacağız dendi. Sizin fikirleriniz neler?

Dostlar yeni bir güncelleme. Dünden beri internetim en az 80-90 kes kesilmiştir yalan yok. Şu an bunu yazarken bile 2 kez kesildi. Olayı hemen izah edeyim. Sadece benim bilgisayarımda (Ethernet bağlantısı ile) kesiliyor, 15-20 saniye, bazen de 1 dakikaya yakın kesinti oluyor ve internet geri geliyor. Telefonlarda veya laptopta bir kesilme olmuyor yalnızca benim bilgisayarımda yani Ethernet bağlantısında. Bu kesilme olduğunda internet bazen kendini 100 download 100 uploada sabitliyor. Gidip Ethernet'in router girişini tak çıkar yaptığımda 100 olan değerler geri 750-800'e çıkıyor. Yeni bir CAT-7 kablo sipariş ettik. Teknik servis gelip inceledi ve sorunun kabloda olduğunu söyledi. Kablo değiştirmenize rağmen devam ederse altyapıya bakacağız dendi. Sizin fikirleriniz neler?

100 download 100 upload sabitliyor dediğim yine sadece benim bilgisayarımda. Ben 100-100 alırken telefondan denediğimizde bile 400-400 geliyor. Sorun bilgisayarın portunda mı, kabloda mı yoksa başka bir şey mi çözemiyorum.

100 download 100 upload sabitliyor dediğim yine sadece benim bilgisayarımda. Ben 100-100 alırken telefondan denediğimizde bile 400-400 geliyor. Sorun bilgisayarın portunda mı, kabloda mı yoksa başka bir şey mi çözemiyorum.
Hocam sorun kabloda olma ihtimali yüksek router ın içinden çıkan kısa kablo ile bir deneyin ekstra masraf çıkmadan emin olursunuz.

Geri
Yukarı