TurkNet İnternet Hat Değerlerim

Ben Türknet kullanıcısı iken 75 MBPS hız alıyordum. Bu altyapı sağlam demek oluyor değil mi ?
Türkiye’de altyapıyı maalesef TT sağladığından hız değerlerini otomatikmen onlar belirlemiş oluyor. Ama evet altyapınız kaliteli gibi duruyor tabi hat zayıflama ve SNRMargin değerinize de bakarak karar vermek lazım. Ezbere herhangibir şey diyemem.

Ben Türknet kullanıcısı iken 75 MBPS hız alıyordum. Bu altyapı sağlam demek oluyor değil mi ?
Hayır. VDSL uzaklık ile orantılıdır, saha dolabından uzaklaştıkça performansını yitirir. Sağlam altyapı olup olmadığını anlamak için kablo kalitesi, kaç ek yer alıyor vs. gibi değişkenlere bakmak lazım, hızlı altyapı sağlam altyapı değildir.
Yıldırım düşmesi sonucu bağlı bulunduğu o kutu hasar almıştır, sadece kutu değil kablolarda hasar almıştır, bunları düzeltirseniz eski performansını elde edersiniz, bunu düzeltmek TT'nin işi, TurkNet sadece TT'den hat kiralıyor.

SNR değerleriniz sınırda. Taş çatlasa 11 Mbps kullanırsınız. Arıza kaydı kaydı bırakın, SNR değerim sürekli düşüyor, performans sorunu yaşıyorum diye.
11 falan alamaz. 2 Mbps sabitlenmiş ve SNR sınırda. 11’e yükseltilirse direk kopmalar yaşanır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Noise Margin (Gürültü değerleri)
0 dB - 6 dB Dsl bağlantısı gerçekleşmez ya da sürekli düşer.
7 dB - 14 dB Dsl bağlantısı gerçekleşir fakat düşme meydana gelebilir.
15 dB - 25 dB Hat kalitesi iyi.
26 dB - 30 dB Hat kalitesi çok iyi.
31 dB - 35 dB Hat kalitesi mükemmel.

Attenuation (Zayıflama değerleri)
0 dB - 20 dB Santrale çok yakın.
20 dB - 30 dB Santrale yakın
30 dB - 40 dB Santral mesafesi iyi
40 dB - 60 dB Santral mesafesi ortalama
60 dB - 65 dB Santrale uzak

Alıntıdır.

Değerlere bakarak fikir edinebilirsin.
Buna katılmıyorum. Benim 5,3 SNR Marginim ve bir kere kopma yaşamadım.

Dosya Ekleri

• mmm.jpg
    mmm.jpg
    16 KB · Görüntüleme: 64
Santrale yakın olduğunuz için sınırın ucundasınız. Full hızla download ettiğiniz zaman kopmalar olabilir. Bulunduğunuz bölge de buna etkendir. Ama attığım değerler fikir alınması içindir.

Benim değerlerim;

Down Up
DSL Noise Margin (0.1 dB): 146 163
DSL Attenuation (0.1 dB): 90 54
DSL Transmit Power (0.1 dB): 190 122

Bu değerlere rağmen 1,6 MB/s hız ile indirme yapar iken bazen kopmalar yaşayabiliyorum.

14,6 ve 16,3 değerler. Ama tam 16 Mbit tanımlı şuanda bende 14 Mbit'e düşürsem bende kopma yaşamam. Kopma dediysem ayda yılda bir kez oluyor.

TurkNet İnternet bağlattım durum bu. Şimdi bu hat yada modem ile 24’e kadar alabilir miyim? İlk kurulduğunda 16 kadardı o zaman 13 14 alıyordum şimdi durum bu.
Modem: TP-LINK TD854W_1
Paket: 24 Mbps'e Kadar Limitsiz
Kod:
ADSL Hat Durumu    SHOWTIME.L0
ADSL Modu    G992.3
Gönderme Hızı    307 kbps
İndirme Hızı    2042 kbps
İndirme Hızı Zayıflaması    35
Gönderme Hızı Zayıflaması    28
İndirme Hızı SNR Marjı    8.4
Gönderme Hızı SNR Marjı    7.5
Üretici ID’si    TP-LINK
Firmware Versiyonu    3924ca26
CRC hataları    1
Gönderme Hızı BER    0e-7
İndirme Hızı BER    0e-7
Yukarı Çıkış Gücü    12
Aşağı Çıkış Gücü    19.5
ES    144
SES    30
UAS    1234
Konudan alakasız bir şey soruyorum, kusuruma bakmayın. Şu alttaki değerlere nereden ulaşabilirim? Modem arayüzünde bulamıyorum da. Modem: Zyxel P-1302-T10D v3

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı