TurkNet Modem ve Ev Telefonu Splitter Bağlantı Sorunu

Corleone

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar problemim biraz karmaşık. TürkNet kullanıcısıyım.

Evimiz dubleks. Ev telefonu üst katta. Masaüstü bilgisayarım alt katta. Bu yüzden modemi alt katta kullanıyorum, modemden çıkan kabloyu ise splitter olmadan direk duvara takıyorum. Ev telefonunu ise splitter kullanarak duvara bağlıyorum. Bu zamana kadar ciddi bir problem olmadı.

Fakat son 1 haftadır hız ve sık sık kopma sorunları yaşadım. TurkNet Türk Telekom ekiplerini yönlendirdi. Gelen ekip bağlantının yanlış yapıldığını düzeltmesi gerektiğini söyledi ve alt kattaki modemden gelen kabloyu splittera şu şekilde bağladı.

4.jpg

1.PNG
2.PNG

Sorun düzeldi fakat modem değerlerim bunlar ayrıca bağlantının sağlıksız olduğunu düşünüyorum. Fikir ve önerilerinizi bekliyorum.

1.PNG

2.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Biraz uzun olacak ama idare edin.

SNR değeri normalde 8-10 değerinde olmalı fakat TurkNet, Netspeed gibi ISS'ler 3-4 Mbps daha fazla verebilmek adına 6 değerine sabitliyorlar.

SNR yüksek olursa bağlantı kopmaz fakat hız azalır, SNR düşük olursa hız artar fakat bu seferde bağlantı stabilitesi azalır.

Yani SNR değeri yüksekte olmamalı düşükte olmalı. 8-10 değerinde olmalıdır.

Normalde SNR 6 değerini DSLAM direk olarak veriyor, otomatik yapılıyor, burada bir hata yok. İç tesisatı ve altyapısı güzel olan noktalarda sıkıntı çıkmaması lazım. Siz VDSL kullanıyorsunuz, altyapı değilde sorun iç tesisatta olmalı diye düşünüyorum.

SNR sabitlemeden önce kayıt açın, hem bina içinden hemde daire içinden ölçüm isteyin. Gelen ekipten deyatlı bilgi alıp sorunun kimden kaynaklı olduğunu öğrenirsiniz.

Vaktiniz çalıştığınız için vs. yok ise kayıt açın SNR'ı 8-10 arasına sabitlesinler. Kopma sorunun ciddi anlamda önüne geçmiş olursunuz.

SNR değeri normalde 8-10 değerinde olmalı fakat TurkNet, Netspeed gibi ISS'ler 3-4 Mbps daha fazla verebilmek adına 6 değerine sabitliyorlar.

SNR yüksek olursa bağlantı kopmaz fakat hız azalır, SNR düşük olursa hız artar fakat bu seferde bağlantı stabilitesi azalır.

Normalde SNR 6 değerini DSLAM direk olarak veriyor, otomatik yapılıyor, burada bir hata yok. İç tesisatı ve altyapısı güzel olan noktalarda sıkıntı çıkmaması lazım. Siz VDSL kullanıyorsunuz, altyapı değilde sorun iç tesisatta olmalı diye düşünüyorum.

SNR sabitlemeden önce kayıt açın, hem bina içinden hemde daire içinden ölçüm isteyin. Gelen ekipten deyatlı bilgi alıp sorunun kimden kaynaklı olduğunu öğrenirsiniz.

Vaktiniz çalıştığınız için vs. yok ise kayıt açın SNR'ı 8-10 arasına sabitlesinler. Kopma sorunun ciddi anlamda önüne geçmiş olursunuz.

Çözüm

Peki fotoğrafını paylaştığım splitter bağlantısı sağlıklı mı? Modem ve ev telefonunun ayrı ayrı nasıl kullanabiliriz?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı