TurkNet sıfırdan hat bağlamak

EkmekArasiHDD

Megapat
Makaleler
3
Yer
Ordu/Perşembe
Merhaba Technopat halkı. Yakın zamanda bize fiberin geldiğini ve sadece dolabın aktif edilmesi gerektiğiyle alakalı konular açıp sorular sormuştum. Bu seferki sorum biraz farklı. Bizim internetimiz direklerdeki ufak ankastre kutularla bağlanıyor. Aşağıdaki gibi kutu var direkte. Bunlar sanırım ankastre değil de dağıtım kutusu oluyor. (Fotoğraf örnektir)

20171010_201333-min.jpg

Bu kutudan eve kadar gelen kabloda birkaç sorun tespit ettim ama ona rağmen gayet internet kullanılıyor. Kablo 4-5 yıllık falan, gereksiz uzatılmış ve yanlış görmediysem ek var. Şimdi ben direğe çıkamayacağıma göre geçiş yerine TurkNet'e sıfırdan talepte mi bulunmalıyım yoksa geçiş mi yapmalıyım, ne dersiniz? Ne önerirsiniz? Hat değerlerim aşağıdaki gibi şu an.

20210509_173618.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba Technopat halkı. Yakın zamanda bize fiberin geldiğini ve sadece dolabın aktif edilmesi gerektiğiyle alakalı konular açıp sorular sormuştum. Bu seferki sorum biraz farklı. Bizim internetimiz direklerdeki ufak ankastre kutularla bağlanıyor. Aşağıdaki gibi kutu var direk de. Bunlar sanırım ankastre değil de dağıtım kutusu oluyor. (fotoğraf örnektir)

Eki Görüntüle 1015319

Bu kutudan eve kadar gelen kabloda birkaç sorun tespit ettim ama ona rağmen gayet internet kullanılıyor. Kablo 4-5 yıllık falan, gereksiz uzatılmış ve yanlış görmediysem ek var. Şimdi ben direğe çıkamayacağıma göre geçiş yerine TurkNet'e sıfırdan talepte mi bulunmalıyım yoksa geçiş mi yapmalıyım, ne dersiniz? Ne önerirsiniz? Hat değerlerim aşağıdaki gibi şu an.

Eki Görüntüle 1015318

Apartman içinde ise oraya TurkNet karışmaz sizin yaptırmanız lazım. Dışarıdaki hat ise altyapı sahibi bakar.

Fibere geçeceksen bu kutular iptal oluyor zaten.
Yok ya nerde fiber. Fiberi sokağa kadar getirdiler bakır kablolarla verecekler yani VDSL2 olacak.
Apartman içinde ise oraya TurkNet karışmaz sizin yaptırmanız lazım. Dışarıdaki hat ise altyapı sahibi bakar.
Dediğim gibi bize internet direklerdeki kutulardan veriliyor. Kutular fotoğraftaki gibi zaten.

Yok ya nerede fiber. Fiberi sokağa kadar getirdiler bakır kablolarla verecekler yani VDSL2 olacak.

Dediğim gibi bize internet direklerdeki kutulardan veriliyor. Kutular fotoğraftaki gibi zaten.

Şu anda aynı sizin gibi kutuya kadar fiber eve kadar bakır var. Hız değerlerim indirme 106 yükleme 8.benim bir avantajım santrale ve saha dolabına çok yakınım.

Şu anda aynı sizin gibi kutuya kadar fiber eve kadar bakır var. Hız değerlerim indirme 106 yükleme 8.benim bir avantajım santrale ve saha dolabına çok yakınım.
Saha dolabında işte fiber var gerisini bakırla dağıtacaklar. Saha dolabına 450-500 mt. mesafem var. Dolap ve santral arasında da 1.1 km kadar mesafe var bu mesafelerden hız değerim nasıl olur? 100 Mbps alma şansım var mı? Hat değerlerim yine ekte en sonda.

Saha dolabında işte fiber var gerisini bakırla dağıtacaklar. Saha dolabına 450-500 mt. Mesafem var. Dolap ve santral arasında da 1.1 km kadar mesafe var bu mesafelerden hız değerim nasıl olur? 100 Mbps alma şansım var mı? Hat değerlerim yine ekte en sonda.

Tam 100 alamazsınız. Yoğunluğuda katarsak 80 civarlarında alırsınız.

Tam 100 alamazsınız. Yoğunluğuda katarsak 80 civarlarında alırsınız.
Bulunduğum yer köy gibi aslında. Bulunduğum noktada internet kullanıcısı 4 kişi onlar da Türk Telekom 8-16 Mbps tarifelerini kullanıyorlar. Kablo en son benim tarafımda bitiyor ve daha ileri gitmiyor. Daha ileri giden geçen yaz direklere takılmış 2. kablo var sadece ona da biz bağlı değiliz zaten. Yani hattı neredeyse sadece ben kullanıyorum denebilir bulunduğum bölgede. Ama tam merkez kısımda bir sürü ev var ve merkez kısımdaki direk tam bir kablo cenneti. Sadece bizim kısımdaki kablodan 4 kişi yararlanıyor. Yani çok yoğunluk yaşamıyor olmam lazım.
Şöyle bir ekleme yapayım; bağlı olduğum ana dağıtım kutusuna 2 tane daha minik dağıtım kutusu bağlı yani şöyle tarif etmem gerekirse ki ana kutuya ben bağlıyım. Ana kutudan çıkan kablo arkadan devam ediyor ve mini kutuya doğru gidiyor. Devamında o mini kutudan çıkan kablo başka mini kutuya doğru gidiyor ve orada hattımız sonlanıyor. Ancak şöyle bir durum var ki ev sahipleri ne internet ne de sabit telefon kullanıyor yani tamamen boşta. Kendileri aşırı nadir geliyor zaten buralara abonelikleri yok hiç. Bu hızımı etkiler mi? Sorgulamalarda bana 11 gösterilirken o evler için 7 Mbps alabileceği yazıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı