TurkNet yeni kurulumda DSL ışığı sürekli yanıp sönüyor

Elektro Dev

Femtopat
Daha fazla  
Bugün TurkNet'den birisi geldi ve aşağıdan hattı açtı. Evin içinde telefon kablosu olmadığı için elektrikçi çağırıp aşağıdaki kutudan daireye kadar kablo çektireceksiniz dedi. Daha sonra elektrikçi çağırdım. Cat 6 kablo ile bina girişinden odama kadar camın köşesinden çekerek güzel bir şekilde kabloyu çekti. Kutuda da hiç bir ek vs. kullanmadı. Ama modemi taktığımda DSL ışığının ilk yanmadığını fark ettim. Daha sonra ara sıra stabil olarak yansa da hemen koptuğunu fark ettim. Panele girdiğimde 94 Mbit destekli altyapımda 6 Mbit'i zor aldığımı gördüm ve hat zayıflaması 32'lerde geziyordu. SNR Margin 6-7 civarıydı. TurkNet'e zaten destek kaydı bıraktım yarın Türk Telekom bakacak fakat benim sormak istediğim soru şu:
  • 25 metre Cat 6 hızı veya pingi etkiler mi?
  • Dışarıdan çektiği için soğukta veya karda buzda bir problem çıkar mı?
  • Ayrıca bu hat zayıflaması kablodan mıdır, yoksa benimle alakalı olmayan bir şeyden midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bizim de modemde DSL ışığı yanıp sönüyordu ve internete girilmiyordu. TT'yi arayıp durumu bildirdik ve ekip gönderdiler. Ekipteki arkadaş bana "Kablo sorunluymuş" deyip değiştirdi. Muhtemelen kutudan gelen kabloda sorun vardır.

Bugün TurkNet'den birisi geldi ve aşağıdan hattı açtı. Evin içinde telefon kablosu olmadığı için elektrikçi çağırıp aşağıdaki kutudan daireye kadar kablo çektireceksiniz dedi. Daha sonra elektrikçi çağırdım. CAT 6 kablo ile bina girişinden odama kadar camın köşesinden çekerek güzel bir şekilde kabloyu çekti. Kutuda da hiçbir ek vs. kullanmadı. Ama modemi taktığımda DSL ışığının ilk yanmadığını fark ettim. Daha sonra ara sıra stabil olarak yansa da hemen koptuğunu fark ettim. Panele girdiğimde 94 Mbit destekli altyapımda 6 Mbit'i zor aldığımı gördüm ve hat zayıflaması 32'lerde geziyordu. SNR margin 6-7 civarıydı. TurkNet'e zaten destek kaydı bıraktım yarın Türk Telekom bakacak fakat benim sormak istediğim soru şu:
  • 25 metre CAT 6 hızı veya pingi etkiler mi?
  • Dışarıdan çektiği için soğukta veya karda buzda bir problem çıkar mı?
  • Ayrıca bu hat zayıflaması kablodan mıdır, yoksa benimle alakalı olmayan bir şeyden midir?

Kabloyu dış cephe kablosu ise sorun olmaz ama normal bir kabloysa sorun yaratabilir onun dışında uzunluğu sorun yaratmaz. Siz bekleyin TT kontrollerini sağlasın.

Bizim de modemde DSL ışığı yanıp sönüyordu ve internete girilmiyordu. TT'yi arayıp durumu bildirdik ve ekip gönderdiler. Ekipteki arkadaş bana "Kablo sorunluymuş" deyip değiştirdi. Muhtemelen kutudan gelen kabloda sorun vardır.
Açıkçası elektrikçi dün bu iş için toplam 550 TL istedi ve eğer kabloda sorun varsa buna rağmen düzeltmezlerse bana çok pahalıya patlayacak.
Kabloyu dış cephe kablosu ise sorun olmaz ama normal bir kabloysa sorun yaratabilir onun dışında uzunluğu sorun yaratmaz. Siz bekleyin TT kontrollerini sağlasın.
Bilmiyorum kabloyu bir makaranın içinden çekti çekti öyle çıkardı. Üstünde de Cat6 cable yazıyordu. TT yine de bir kontrol sağlasın ama umarım kablodan değildir.

Açıkçası elektrikçi dün bu iş için toplam 550 TL istedi ve eğer kabloda sorun varsa buna rağmen düzeltmezlerse bana çok pahalıya patlayacak.

Bilmiyorum kabloyu bir makaranın içinden çekti çekti öyle çıkardı. Üstünde de CAT6 cable yazıyordu. TT yine de bir kontrol sağlasın ama umarım kablodan değildir.

Umarım hocam en kısa sürede çözülür.

Geri
Yukarı