TUSAŞ KAAN Milli Muharip Uçak İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Bu sabah KAAN'ın ilk uçuşunu izlerken "ben büyüyünce pilot olacağım" diyen bir sürü çocuk olmuştur eminim. Aslında bu bile bir başarı ama sıfırdan 5. nesil bir savaş uçağı projesi başlatıp, ilk uçuşunu kazasız belasız tamamlamak çok daha büyük bir başarı. Umarım bu projenin Türkiye Cumhuriyeti'nin bekası için ne kadar önemli olduğu herkes (özellikle siyasiler) tarafından anlaşılır ve her daim destek verilir, kaderi Altay tankı gibi olmaz. Emeği geçen herkesin eline sağlık. "İstikbal göklerdedir."

Şöyle güzel bir şeye denk geldim, burada paylaşayım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu forum hayal dünyasında kurduklarını insanlara dayatan kullanıcılar ile dolu. O arkadaşların bugün bile elbet bir bahaneleri olur, yağ gibi su üstüne çıkarlar. Çünkü yapabildikleri en iyi şey o. Bu teknolojileri anlayacak, geliştirecek ya da bir adım öteye taşıyacak kapasiteye sahip değiller. Esasında bu teknolojiler ile alakaları bile yok.

Kızılelma'nın 2022 Aralık'taki uçuşundan sayarsak, 14 ay içinde 4 farklı jet motorlu 4 farklı savaş uçağı platformunun ilk uçuşuna şahit oldu Türkiye:

Eki Görüntüle 2122780

Bu başarı tabii ki de tesadüf değil. Çok uzun bir planın kilometre taşları.

Evet çok uzun bir plan. Her ne kadar kapatılarak duraklama olsa da ilk uçak fabrikası 1926'da kurulmuş...

TUSAŞ'în yayınladığı video bir kez daha duygulandırdı:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Türkiye, 5. Nesil uçak projesinde başarıyla prototip uçurmuş 4. ülke artık:

1708715078554.png

Hayırlı uğurlu olsun ancak hem bilgi eksikliklerinden hem de bazı abartı yorumlardan dolayı anlamadığım birkaç konu var. Öncelikle 5. nesil uçakların kullandığı çok gelişmiş radar teknolojisine nasıl ulaşılacak, mantıken F16 bile vermeyen ABD'nin bu hassas teknolojisi vermesini beklemek çok hayalperest oluyor. Şu anlık olsa da gelecek yıllarca ABD veya İngiliz'lerden alınması planlanan motorlar F22'ler gibi yönlendirme sistemine sahip olacak mı yoksa F15 gibi düz mü olacak o da pek belli değil. Ayrıca projenin toplam bütçesi 15-20 milyar dolar olarak açıklanıyor ama F35 projesinin maliyeti 1,7 trilyon doları geçti, ABD gibi bir dev bile F22 projesi ve uçak başı birim maliyeti çok yükseldiği için projeyi yarıda bırakmak zorunda kalıp daha az uçak almıştı, ama biz çok çok daha düşük maliyetlerle içinden çıkacağımızı düşünüyoruz. Rusya da çok ciddi bilgi birikimi olduğu halde SU57 projesinin içinden çıkamadı, çok az miktarda ürettiler, onları da kullanıyorlar mı kullanmıyorlar mı belli değil. Yani bunları düşününce kafama oturmayan çok konu oluyor, üstüne bir de bazıları çok abartıp "Kaan F22'den 30 yaş daha genç, elbette ondan üstün olur, F35'i yer yutar" tarzı yorumlar görüyorum. Bu uçaklar yüzlerce hatta F35'ler binlerce üretilmiş, yüz binlerce saat uçmuş, sayısız güncelleme almış uçaklar, daha prototip uçuşu yapan ve hayati parçaları ABD ve İngiltere'ye bağlı olan uçakla bu uçakları kıyaslamak çok absürt değil mi?
Yani "motoru yerli deeel" tayfasından değilim ancak kafama takılan meseleler yüzünden nedense pek de sevinemedim bu uçuşa. Unutmadan, geçen yıl Selçuk bayraktar telefonundan açtığı bir canlı yayında "arkadaşlar gerçekçi olmak gerekirse Türkiye'nin 5. nesil savaş uçağı üretmesi 10-15 yılı bulur" demişti, ama bugünlerde yine aynı çevre 2028 de envantere girecek diyor.

@AngryKebab açıkçası bu sorular gayet normal zira uçağın uçuşunun ardındaki noktaları görmek biraz teknik bilgi ve geri plan istiyor. Bu da Savunma Sanayi haberlerine ya da gelişmelerine uzak kişiler için zor olabiliyor.

Öncelikle radar teknolojisi, 5. nesil uçaklar için elzem noktalardan birisidir. Bu teknoloji için hiçbir zaman ABD bir seçenek olmadı. Aselsan MURAD AESA radar şu an test aşamasında ve MMU, Kızılelma gibi uçaklarda kullanılması planlanıyor. Bunun yanında AESA kadar önemli bir sistem de EO/IR kabiliyetleri. ASELSAN'ın bu nokta da KARAT sistemi çözüm olacak. Hem MURAD hem de KARAT 10 yıldan fazla mazisi olan teknolojiler.

Motor konusunda, yönlendirmeli olması 5. ya da 6. nesil için bir elzem değil. Bu uçağın aerodinamik karakteristiği ile ilgili. Motor ile elde edilen manevra kabiliyeti uygun tasarımla uçağın kontrol yüzeyleri ile de elde edilebilir. Şu an TEI yerli TF6000 motor üzerinde çalışıyor. Bu sene çalıştırılması beklenen motor, KAAN'da kullanılacak yerli motorların çekirdeği niteliğinde olacak.

Projenin toplam bütçesi ile ilgili net bir kaynak olmamakla birlikte verdiğiniz rakamın uzun vadeli doğru olduğunu sanmıyorum. F35 maaliyei içinde, servise girmesi sonrası gereken ek modernizasyon süreçleri ve bunların getirdiği ek maaliyetler de var. MMU'da ise onlarca alt yüklenici olduğundan kesin rakam bilgileri ancak uçak servise girince ortaya çıkacaktır.

RUSYA savaşta kendi gemisini ve uçağını koruyamayan bir ülke şu an. Daha bugün çok kıymetli AWACS uçaklarından birisi dost ateşiyle düştü. Birkaç ay önce de aynı uçak benzer bir sebeple düşmüştü:

Tabii ki de Rusya hafife alınmamalı. Ama 5. nesil uçak teknolojisinde bana göre Çin, Rusya'dan daha iyi bir yol çiziyor.

TUSAŞ'ın açıklamasına göre KAAN'ın motor ve kanopisi harici bileşenleri yerli imkanlarla üretildi. Motor sorunu da 2030'lara doğru çözülecektir. Projenin hayati parçalarında İngiltere'ye bağlı olduğu bana göre doğru değil. ABD ise motor noktasında karar verici olacak. Ben ilk parti F110 motorların alınacağını düşünüyorum.

@AngryKebab açıkçası bu sorular gayet normal zira uçağın uçuşunun ardındaki noktaları görmek biraz teknik bilgi ve geri plan istiyor. Bu da savunma sanayi haberlerine ya da gelişmelerine uzak kişiler için zor olabiliyor.

Öncelikle radar teknolojisi, 5. nesil uçaklar için elzem noktalardan birisidir. Bu teknoloji için hiçbir zaman ABD bir seçenek olmadı. ASELSAN murad aesa radar şu an test aşamasında ve mmu, kızılelma gibi uçaklarda kullanılması planlanıyor. Bunun yanında aesa kadar önemli bir sistem de EO/IR kabiliyetleri. ASELSAN'ın bu nokta da karat sistemi çözüm olacak. Hem murad hem de karat 10 yıldan fazla mazisi olan teknolojiler.

Motor konusunda, yönlendirmeli olması 5. ya da 6. nesil için bir elzem değil. Bu uçağın aerodinamik karakteristiği ile ilgili. Motor ile elde edilen manevra kabiliyeti uygun tasarımla uçağın kontrol yüzeyleri ile de elde edilebilir. Şu an teı yerli TF6000 motor üzerinde çalışıyor. Bu sene çalıştırılması beklenen motor, Kaan'da kullanılacak yerli motorların çekirdeği niteliğinde olacak.

Projenin toplam bütçesi ile ilgili net bir kaynak olmamakla birlikte verdiğiniz rakamın uzun vadeli doğru olduğunu sanmıyorum. F35 maaliyei içinde, servise girmesi sonrası gereken ek modernizasyon süreçleri ve bunların getirdiği ek maaliyetler de var. Mmu'da ise onlarca alt yüklenici olduğundan kesin rakam bilgileri ancak uçak servise girince ortaya çıkacaktır.

Rusya savaşta kendi ge misini ve uçağını koruyamayan bir ülke şu an. Daha bugün çok kıymetli awacs uçaklarından birisi dost ateşiyle düştü. Birkaç ay önce de aynı uçak benzer bir sebeple düşmüştü:

Tabii ki de Rusya hafife alınmamalı. Ama 5. nesil uçak teknolojisinde bana göre Çin, Rusya'dan daha iyi bir yol çiziyor.

Tusaş'ın açıklamasına göre Kaan'ın motor ve kanopisi harici bileşenleri yerli imkanlarla üretildi. Motor sorunu da 2030'lara doğru çözülecektir. Projenin hayati parçalarında İngiltere'ye bağlı olduğu bana göre doğru değil. ABD ise motor noktasında karar verici olacak. Ben ilk parti F110 motorların alınacağını düşünüyorum.

Bilgilendirme için teşekkür ederim, bir dönem çok sıkı takip ederdim zamanla eskisi gibi takip edememeye başladım savunma sanayisini. İngiltere'yi söylememin sebebi projeye danışmanlık düzeyinde yardımcı oluyorlar diye bir yerde okuduğumu hatırlıyorum, tabii yanlış olabilir. ABD motoru konusunda da pakistana atak satışına problem çıkartıp iptal ettirdikleri için o günden beri ABD ile yapılan hiçbir ortaklığa güvenmiyorum. Gerçi almanyasından kanadasına kadar tüm batılı ülkeler silah ve teknoloji satışı konusunda mondros gibi şartlar koyup keyiflerine göre anlaşmaları iptal edip önümüze taş koyabiliyorlar. Yine de inşallah her şey olumlu ilerler.

Bazı siyasi davranışlar da işimizi iyice zora sokuyor. Örneğin geçenlerde cumhurbaşkanımız alman cumhubaşkanı ile yan yana açıklama yaparken çok ağır laflar kullanıp eleştiri bombardımanı yapmıştı. Tam da o gün veya ertesi gün eurofighter alımı için ''almanya itiraz ediyor ama ispanya onları ikna eder'' diye haberler çıkmıştı. Yani bu mesele hiç akıl alır bir iş değil, biz direkt olarak çok sert bir tutum sergileyip bir yandan da x ülke aramızı düzeltir dememiz pek işe yaramıyor gibi, zaten eurofighter mevzusundan da ses çıkmamıştı. Yani teknik olarak işler güzel ilerlese de siyasette yapılacak bazı yanlış veya sert açıklamalar da işimizi yokuşa sürebilir. Rusya ukraynaya devasa bir orduyla girerken bile savaşmıyoruz, küçük bir operasyon tarzı basit ifadeler kullandı ama bizim siyasetçilerimiz suriyenin kuzeyine yapılacak küçük bir sınır ötesi opersayon için bile tüm avupaya restler çekip çok ağır eleştirlier yağdırabiliyorlar. Yani yine inşallah diyeyim, daha mantıklı siyasi adımlar atılır bundan sonra.

Son düzenleme:
@AngryKebab Kanada Türkiye'ye koyduğu ambargolardan; Türkiye'ye oranla daha zararlı çıktı. Sayacak çok şey var ama en iyi örnek, elektro optik sistemler.

Dün ASELFLIR 500'ün Akıncı TİHA ile atış testi vardı. CATS ile başayan süreç öyle bir noktaya geldi ki Türkiye, EO sistemler noktasında Kanada'dan daha iyi bir konumda:

ASELFLIR500'ün 18.000 ft irtifadaki IR performansının, WestCam muadillerine göre daha iyi olması özellikle dikkat çekti bu testte.

Bunun gibi birçok örnek var.

@AngryKebab Bu saydıklarından daha büyük tek bir sorun var. TUSAŞ'ın hala testbed uçağına sahip olmaması. Radar, aviyonik sistemler ve dahasını bu testbet uçaklarında test edip uçağa aktarmak daha sağlıklı oluyor. Yani anlamıyorum, Afrika'dan bir 737-300 vs. bulup bakımını THY'ye yaptırdıktan sonra bunu TUSAŞ'a vermek çok zor bir iş olmamalı. Özellikle yıllar sürecek geliştirme aşamasında testbed'a sahip olmak çok büyük ayrıcalık ve kolaylık olur.

Baksanıza adamlar F-22'nin radome'unu (radar içir herhalde) takmışlar :D

Amerikalıların F-22 ve F-35 için kullandıkları testbed uçakları:

B757_FTB.jpg

12315594515_ce0391bef6_b.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı