Tuvalete gitmek ne kadar önemli?

• Konuyu başlatan sial
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 19
  • Görüntüleme 2B
İdrara çok az çıkıyorum, tuvalete günde sadece 1-2 kez gitme ihtiyacı duyuyorum, neden?
1 Günde 3'ün altında idrara çıkmak bireyin yeterince su içmediğinin işaretidir. Eğer ki idrarınızın rengi koyu sarı ve ya kahverengi tonlarındaysa bu yeterince su almadığınızın göstergesidir.

Yeterince su içmezsek ne olur?
Eğer birey gün içinde yeterince su tüketmezse idrarımız daha yoğun bir hal alır ve bu da idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıkla davetiyedir. Kuru ağız, uyku ve yorgunluk, idrarda azalma, ağlarken az gözyaşı dökme, kas zayıflığı, baş ağrısı, baş dönmesi yeteri kadar su almadığınızın habercisidir. Ek olarak aşırı susama, hızlı nabız gibi sorunlar aşırı susuzluk çektiğinizin habercisidir.
Gerçekten çok önemli, ben az su tüketiyordum. Şu anda idrara çıktığımda kan görüyorum. Böbrek ve idrar yolunda çok ağrı, yanma çekiyorum. Kısacası bol bol su için.

birazdan okuyacağınız makale, tamamen Google üzerinden yapılan araştırmaların bir araya getirilmesiyle yazılmıştır. Tüm bilgiler araştırmaya dayalıdır.

ürinasyon (işeme) neden önemlidir?
Ürinasyon sonucu vücudumuzda olması gerekenden fazla olan ve vücudumuza zararlı maddeler dışarı atılır.

bir insan günde ortalama ne kadar işeme ihtiyacı duyar?
Wikipedia'ya göre yetişkin bir insan 24 saat içerisinde ortalama olarak vücut ağırlığının kilogramı başına 20ML idrar atar. Hepimizin de bildiği üzere bu miktar, bireyin gün içinde sıvı gıda tüketimine, bulunduğu ortamın sıcaklığına ve bireyin fiziksel aktivitesine göre artıp azalabilir.

poliüri nedir?
poliüri belli bir zaman aralığında yüsek miktarda idrar üretilip vücuttan atılmasıdır. Gereğinden fazla sıvı gıda tüketmek, fazla kahve, alkol ve kola tüketmekte yüksek miktarda idrar üretilmesine yardımcı olur.

günde kaç defa idrara çıkılmalı?
Günlük idrara çıkma ihtiyacımızı yaş, kullanılan ilaçlar, tüketilen sıvı miktarı gibi birçok faktör etkiler. Uzmanların yorumu ise sağlıklı bir insanın günde 3 - 8 defa idrara çıkmasının normal olduğunu söylüyor.

idrara çok az çıkıyorum, tuvalete günde sadece 1-2 kez gitme ihtiyacı duyuyorum, neden?
1 günde 3'ün altında idrara çıkmak bireyin yeterince su içmediğinin işaretidir. Eğer ki idrarınızın rengi koyu sarı veya kahverengi tonlarındaysa bu yeterince su almadığınızın göstergesidir.

yeterince su içmezsek ne olur?
Eğer birey gün içinde yeterince su tüketmezse idrarımız daha yoğun bir hal alır ve bu da idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıkla davetiyedir. Kuru ağız, uyku ve yorgunluk, idrarda azalma, ağlarken az gözyaşı dökme, kas zayıflığı, baş ağrısı, baş dönmesi yeteri kadar su almadığınızın habercisidir. Ek olarak aşırı susama, hızlı nabız gibi sorunlar aşırı susuzluk çektiğinizin habercisidir.

ne kadar su içmeliyiz?

Gün içinde tükettiğimiz sıvı gıdalar, yaşımız, kilomuz, ve az önce de söylediğim üzere kullandığımız ilaçlara bağlı olarak günde almamız gereken su miktarı değişiklik gösterir bu sebepten dolayı net bir yanıt verilmesi neredeyse imkansızdır. Ancak Arçelik resmi websitesine göre yetişkin bir kadının günlük 2.7 litre, erkeğin ise 3.7 litre sıvı alması gerekiyor ancak bu miktarın hepsi sudan değil, sulu gıdalardan alacağımız toplam sıvı miktarıdır. Ancak sadece gün içinde sulu yiyecekler tüketmek vücudumuzun sıvı ihtiyacını tam anlamıyla karşılamaz.

çok sık işemek
bireyin çok sık tuvalete gitmesi, idrarın aşırı açık renk olması da fazla su içtiğinin göstergesidir. Vücut alması gerekenden fazla su aldığı takdirde kişi su zehirlenmesi yaşayabilir. Su zehirlenmesi, vücutta bulunan sıvılar içindeki elektrolitlerin dengesini bozup, normal beyin fonksiyonlarına zarar verir, ayrıca çok sık tuvalete gitmek sinir bozucu olabilir. Geceleri çok tuvalete gitmek uyku kalitesini düşürür, bir iş yaparken çok sık tuvalete çıkmak ise aşırı konsantrasyon düşürücü bir durumdur.

suyun tadını sevmiyorum, ne yapmam gerek?
Suyunuza limon, elma, tarçın, çilek, üzüm gibi meyveler ekleyebilirsiniz. Her ne kadar kulağa absürt gelse de, su alışkanlığı kazanmanızda ciddi fayda sağlayabilir. Denemekte fayda var :)

midenizi bulandırdıysam hepinizden teker teker özür dilerim. Sadece günlük tuvalete çıkmanın ne kadar önemli olduğunu bilmenizi istedim. İyi akşamlar iyi forumlar :)

Eğer çişini en fazla 3 gün yapmazsan çişinin depolandığı yer vücüdünun içinde patlar! (!)

Yeni konular

Geri
Yukarı