Twitch bitrate dalgalanması

Makaleler
5
Yer
Sancaktepe/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Fotoğrafçı
Evimde GIBIRNet firması üzerinden 100/8 olarak iki aboneliğim mevcut. Ancak ben 50/8 kullanıyorum.
Peki neden iki abonelik var. Biri genel kullanıma, diğeri ise yayın için kullanılıyor.

TP-Link TG-3468 Ethernet kartım var ikinci bağlantıyı aktif edebilmek için.

Kullandığım modemler ise ASUS DSL-AC55u ve Vodafone H300s modemlerdir.
Vodafone H300s modem genel kullanım için kullanılıyor.
ASUS DSL-AC55u modem yayın için kullanılıyor.
İki modeminde yazılımı çıkan son sürümleri kullanıyor.

Not: Normalde modem IP adreslemesi 192.168.1.1'dir. Sonrasında bağlı cihazlar 192.168.1.2 ve sonrası olarak IP almaya başlar. Bu değer 192.168.1.254'e kadar devam eder.
Bu etken yüzünden modemlere IP atama ayarlaması yapılmazsa eğer IP çakışması olmakta ve ağ bağlantısının biri pasif kalmaktadır.
Bunun önüne geçmek için özel IP adresleme sınırlandırması, ataması gerçekleştirmek şart.
Peki nasıl oluyor bu işlem. Ben şu şekilde yaptım;

Vodafone H300s modem 192.168.1.1 IP adreslemesine sahip. Dağıtım IP adreslemesini ise 192.168.1.2 ile 192.168.1.99 arası sınırladım.
ASUS DSL-AC55u modem ise 192.168.1.00 IP adreslemesine sahip. Dağıtım IP adreslemesi ise 192.168.1.101 ile 192.168.1.254 olarak ayarlı.

Bu işlem sayesinde 2 ağ bağlantısı IP çakışması yaşamıyor.

Bundan sonraki diğer adımda ise öncelik ataması var.
Vodafone H300s modem için TP-Link TG-3468 Ethernet kartımı kullanıyorum genel kullanımda.
ASUS DSL-AC55u modem için ASUS ROG Crosshair VI Hero üzerindeki Ethernet girişini kullanıyorum yayın için.
Denetim Masası\Ağ ve Internet\Ağ bağlantıları üzerinden;
TP-Link TG-3468 Ethernet kartına sağ tıkla yapıp özelliklerine giriyorum. Açılan pencereden internet protokolü sürüm 4'e tıklayıp yine özellikler seçeneğine tıklıyorum. Açılan pencere aslında bizim bir yandan DNS girdiğimiz yer. Burada gelişmişe tıklıyorum ve açılan pencerede otomatik ölçünün tikini kaldırıp buraya rakam giriyorum. Bende şu an burası 10 olarak mevcut. Sonra tamam ile işlemleri onaylayıp çıkıyorum.
Aynı işlemi ASUS ROG Crosshair VI Hero Ethernet için yapıyorum. Ama burada rakam girmeyi 10 değil 40 olarak yapıyorum. Sonra yine tamam diyerek işlemleri bitiriyorum.

Bu işlemden sonra cihazı yeniden başlatıyorum herhangi bir etkene karşı. Cihaz yeniden açıldığında ise IP atamalarını ve ağ kontrollerini yapıyorum. Hiçbir sorun olmadan kullanabiliyorum.
Not: Öncelik verilen internet her zaman kullanım için geçerli oluyor. Diğer yedek internet oluyor veya manuel olarak işlem alınmasını sağlayan programlarda özel seçimle kullanıma dahil ediyoruz. Öncelik verdiğiniz internetin gitmesi olduğunda bu hat otomatik olarak işlem almaya başlar. Öncelik verdiğiniz internet geri geldiğinde tekrar yedek hizmete döner.

Ağ bağlantılarım şu an yukarıda anlattığım gibi.

Sistem donanımım peki nedir?
AMD Ryzen 7 1800X,
ASUS Crosshair VI Hero AMD X370.
G.Skill 16 GB (2x8GB) flarex DDR4 3200MHz CL14.
MSI GeForce GTX1050 Aero ITX.
Samsung 1TB 970 EVO Plus NVMe M.2 SSD.
Xigmatek Scylla EN8620 240mm sıvı soğutma.
Xigmatek Talon Black edittion Vector 80Plus 750W.
ASUS TUF VG249Q IPS monitör + yan ekran için eski bir monitör var.
Cooler Master masterkeys Lite RGB.
Razer Viper Mini RGB.
Lastvoice BM800 +48v Phantom Power + Lastvoice NB39 stand + PSM-100 shock Mount.
Canon EOS 60D DSLR kamera. (şu an aktif değil. Sabit güç adaptörünün gelmesini, webcam için geniş açı lens alınmayı bekliyor.)

Sistemde ısınma sorunu yok. Donma, anlık takılma, çökme, sürücü çakışması, donanım arızası gibi herhangi bir etken yok.
Yayın sırasında cihazım 65 derece üzerini kesinlikle görmüyor.
Ekran kartı yayın için zayıf diyenler olabilir. Yayını ekran kartından vermiyorum. Laptop üzerinden yayın açanların olduğunu düşürsek zaten sorun olacak bir zayıflık değil.
NVIDIA görüntü yapılandırmasını dahi kaliteden vazgeçip tamamen performans yönelik ayarlamalar yapıldı. Ekran kartını zora sokacak hiçbir işlem olmuyor.

Windows güncellemeleri yapılı.
CPU, GPU, bellek üzerinde yüksek kullanım hataları yok.
Otomatik güncellemeler ve indirmeler kapalı.
Windows üzerinden performans adına kişisel ayarlamaların hepsi yapıldı.

Aktarılması gereken ama yazmayı unuttuğum birçok şey vardır sorun öncesi bilgi kaynağında. Eksik gördüğünüz şeyi sorarsınız.

Facebook, YouTube üzerinde yayın denemeleri yaptım. Hiçbir sorun yok.
Ancak Twitch'e gelince nedense bitrate dalgalanması yaşıyorum. Buna çözüm bulamadım.

Türkiye içi sunucularda hiçbir sorun yaşadığımı görmedim. Paket kaybı dahi yok yaptığım testlerde.
Ancak Twitch sunucularını test ettiğimde paket kayıplarını ciddi anlamda görebiliyorum. Bant genişliği, kalite değerleri ciddi dalgalı.
Hangi Twitch sunucusunu seçersem seçeyim sorun oluyor.

Bu sorun yüzünden yapılan işlemlerden bahsedeyim çözüm arayışında gerçekleştirilen.

• Mtu kaynaklı oluşabilecek paket kaybı, ağ hatalarına karşı kontroller sağladım. Mtu arayışı boşa çıktı. Şu an iki ağ hizmetinde CMD üzerinden 1492 olarak ayarlanmıştır. Modemde yine bu değer varsayılan olarak mevcut.
  • Windows güvenliği izinleri sorun oluşturma durumuna karşı gerekli izinler verildi çözüm olmadı.
  • Tüm güvenlik hizmetleri devre dışı bırakıldı ama çözüm olmadı.
  • Modem güvenlik ayarları kapatıldı çözüm olmadı.
  • VPN kullanıldı çözüm olmadı.
  • DNS kullanıldı çözüm olmadı.
  • Modem kullanımı ve LAN bağlantılarını değiştirdim yine olmadı.
  • ASUS RT-AX82u, TP-Link Archer VR2800 gibi modemler denendi çözüm olmadı.
  • RJ-11, RJ-45 soketlerini kaç kez yeniledim sorun çözümlenmedi.
  • LAN kablosu CAT-6 ve 100% bakır bir kablo. Uzunlukları 50 cm ile 1 metre arası ve hazır kablo değil. Hazır kablo denendi yine çözüm olmadı.
  • Yayın için kullandığım modemde kablosuz ağ bağlantıları tamamen kapalı, sadece tek bir cihaza hizmet vermekte. Bu da çözüm olmadı.
  • Normalde tek bir abonelik kullanıyordum. Diğer kullanım etkenleri sebebiyle sorun oluşma ihtimaline karşı ikinci abonelik alındı yine çözüm olmadı.
  • OBS üzerinden yüzlerce ayar, bitrate değeri kontrolleri sağlandı çözüm olmadı.
  • TwitchTest | r1ch.net üzerinden elde ettiğimiz araçla kontroller sağlanarak işlem alındı yüzlerce kez ama çözüm olmadı.
  • WinMTR, PingPlotter ile kontroller sağlanıp, Gıbırnet ile iletişim kurarak işlemler alındı çözüm olmadı.
  • GIBIRNet firması ile ciddi anlamda iletişim kurularak işlemler alındı. Tüm kontroller sağlandı, hop noktaları kontrol edildi, gerektiği yerde yeni yol atandı. Ancak çözüm olmadı.
Aktarılması gereken ama yazmayı unuttuğum birçok şey vardır. Sormak istediğiniz bir durumu sorabilirsiniz.

Ben sorunun mevcut altyapı kaynaklı, bağlı olduğum portun sorunlu olduğundan şüpheleniyorum. Sonrasında GIBIRNet'in TT üzerinden teslim aldığı noktaya kadar bir sorunun olduğunu düşünüyorum.
Yurt dışı çıkışlarında ciddi bir sorun var gibi ama nedense yok oluyor. Çözemedim gitti bu olayı.
Daha önce Netspeed abonesiydim. Bu firmada yine aynı sorun vardı. Müşteri hizmetleri iyi gibiydi ama teknik birimleri tam bir rezalet. Şu an GIBIRNet firmasında çözüm bulamıyor olsam dahi en azından teknik bilgiye sahip kişilerle iletişim kurabildim. Ancak bu firmadan da ayrılacağım gibime geliyor.
Bu sorun aslında Türk Telekom aboneliğinden çıktığımdan beridir var. Türk Telekom'un diğer firmalara ciddi kısıtlamalar yaptığını dahi kesin olarak görüyorum.
DDoS saldırısı yiyor muyum bilmiyorum. Ancak buna pek imkan vermiyorum. Çünkü bunun için güvenlik seçeneği aktif modemde.
Saha dolabına olan uzaklığımda 69 metre olduğunu ayrıca belirteyim.

Twitch üzerinden yayın açarken benim gibi bitrate düşme sorunu yaşayan varsa konuya yorum yapmalarını rica ediyorum. Bu yorumunda nasıl bir sorun yaşadığını, bu sorunu çözümlemek için ne tür işlemler yaptığını aktarmasını rica ediyorum.

Bu sorunun çözümünü bulan ve sorunsuz bir yayın açabilen varsa gerekli desteğini bekliyorum.

Hangi firmadan hizmet aldığınızı, altyapı türünüzü, paket bilgilerinizi paylaşmayı unutmayın lütfen.

Son düzenleme:
Şimdi tam okumaya üşendim ama şimdi burada siz sorun mu yaşıyorsunuz yoksa çözümü mü anlatıyorsunuz? Açıkçası o kadar anlatmışsınız ama bir kısmında şunları yaparak çözdüm bir kısmında çözemedim falan diyorsunuz. Sorun ne tam olarak yayınlarda sorun mu yaşıyorsunuz? Keşke en başta şu sorunu yaşıyorum şunları denedim olmadı tarzında yazsaydınız.
Okudum şimdi yazmışsınız ama biraz karışık olmuş sanki. Açıkçası nasıl çözülür bilmiyorum. Ama bana sorun internet sağlayıcısı ya da sunuculardan dolayı paket kayıpları olabilir. İnternet sağlayıcısı ile iletişime geçtiniz mi? Geçtiyseniz size neler söylendi? Sunucu hatası olabilir belki. Yardımcı olamıyorum kusuruma bakmayın ama en azından Twitch üzerinden veya internet sağlayıcınızdan destek isteseniz daha doğru olur. Sonuçta siz kendinize düşeni yapmışsınız. Başka bir altyapı üzerinden internete bağlandığınız da sorun devam ediyor mu? Eğer etmiyorsa altyapınızda veya internet sağlayıcı kaynaklı sorun olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi tam okumaya üşendim ama şimdi burada siz sorun mu yaşıyorsunuz yoksa çözümü mü anlatıyorsunuz? Açıkçası o kadar anlatmışsınız ama bir kısmında şunları yaparak çözdüm bir kısmında çözemedim falan diyorsunuz. Sorun ne tam olarak yayınlarda sorun mu yaşıyorsunuz? Keşke en başta şu sorunu yaşıyorum şunları denedim olmadı tarzında yazsaydınız.
Herhangi bir çözüm yok.
Yaşanan sorunu detaylı anlatmak adına kullanım şekli, sahip olunan donanım, yapılan işlemleri aktardım.

Şöyle örnek vereyim size.
Bir çok kişinin şu şekilde konu açması gibi Twitch bitrate dalgalanıyor veya düşüyor, ya da yayında drop sorunu var, ya da yayında bitrate sorunu yaşıyorum diyerek pek çözüm bulunmuyor.
Geçmiş konularda bunu ciddi ispatlıyor.

Şu ana kadar yaşanan, yapılan, tecrübe edilen şeyleri aktararak çözüm arayışına girmek çok daha iyidir uzunca bir yazıma sonuç olsa da.
Çünkü biri bana soru sorduğunda, yönlendirme yapacağında şu ana kadar ne yaptığımı bilmiş olacak.

Zaten detaylı okursanız neyin ne olduğunu anlarsınız. Teknik sonuçlar hiçbir zaman kaynak okumadan ulaşılmaz.

Herhangi bir çözüm yok.
Yaşanan sorunu detaylı anlatmak adına kullanım şekli, sahip olunan donanım, yapılan işlemleri aktardım.

Şöyle örnek vereyim size.
Birçok kişinin şu şekilde konu açması gibi Twitch bitrate dalgalanıyor veya düşüyor, ya da yayında drop sorunu var, ya da yayında bitrate sorunu yaşıyorum diyerek pek çözüm bulunmuyor.
Geçmiş konularda bunu ciddi ispatlıyor.

Şu ana kadar yaşanan, yapılan, tecrübe edilen şeyleri aktararak çözüm arayışına girmek çok daha iyidir uzunca bir yazıma sonuç olsa da.
Çünkü biri bana soru sorduğunda, yönlendirme yapacağında şu ana kadar ne yaptığımı bilmiş olacak.

Zaten detaylı okursanız neyin ne olduğunu anlarsınız. Teknik sonuçlar hiçbir zaman kaynak okumadan ulaşılmaz.

Sonradan okudum ve görüşlerini paylaştım. Galiba siz yazarken bunları benim gönderdiğini görmediniz galiba?

Sonradan okudum ve görüşlerini paylaştım. Galiba siz yazarken bunları benim gönderdiğini görmediniz galiba?
Aynen.
İSS ile zaten iletişime geçildi. Çözüm yok tüm işlemlere rağmen.
Twitch ile iletişime geçildi. Sunucu kaynaklı sorun yok bilgisi paylaştılar.
Geçmişte Twitch kısıtlama yapıyor dediğimde kimse inanmadı. Sonra ortaya çıktı ve sonra bu kısıtlama ortadan kalktı. Bu kısıtlama kişiye değil TR bağlantısınaydı.

Twitch kaynaklı sorun olsa yayıncılar şu an 6K yayın yapmayı bırak, 4500 bitrate bile veremez. Hatta 3500 dahi veremez.
Belli TR yayıncıları 8K bitrate verebiliyor şu an.

İşletmemde yine Gıbırnet aboneliği var. Farklı bir cihaz, farklı bir donanım, yine TT altyapısı ve yine aynı sorun.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı