Twitch fake bit yapanlara ne olacak?

Devlet twitchden twitch yasa dışı bitden para alıyor. Herkes ekmeğinde bir şey yapmaz devlet.
Bu kara paradan twitchinde haberi var ve bu işte ortaklar bunun kanısındayım.Ortak bir dalavare işlemi.
Twich sanki haberi yokmuş gibi sadece yayıncıları hedef tahtası gösterdi senelerdir bu işin içindeler.

Devlet Twitch'den Twitch yasa dışı bitden para alıyor. Herkes ekmeğinde bir şey yapmaz devlet.

Bende böyle düşünüyorum Twitch'in de kişisel log vereceğini düşünmüyorum o yüzden itiraf etmeyenler bir şey kanıtlayamaz gibi. Onu geçtim sadece kendine yayın açıp atanları özellikle hiç bulamazlar bu bahsettiğim kişiler 0 izlenen sadece kenndine bit atıp çıkanlar.

Kredi kartı bilgileri çalınarak kartlarından harcama yapılan kişilerin çoğu bankasının anlaşmalı olduğu özel sigorta şirketlerinden geri ödeme alabiliyor. (Anlaşma gereği ne kadarlık bir ödemeyi kapsadığına ve anlaşmanın detaylarına göre banka/ülke/sigorta şirketine göre farklılık gösteriyor) Alınan bitlerden Twitch %30 komisyonunu alıyor. Yayıncı ve twitch mafyası komisyon düşülmüş kazancı kendi arasında paylaşıyor. Devlet/devletler abonelikten ve bitten vergisini alıyor bu arada Twitch'ten. Yani işin özeti herkes parasını alıyor ve yolunu buluyor. Twitch genelinde yapılan 9.8 milyon dolarlık para aklama işlemlerinin büyük kısmının Twitch Türkiye'de gerçekleştiği iddaa ediliyor. Geniş bir perspektiften bakarsanız ortada bir mağdur yok trajikomik bir şekilde. Öyle ya da böyle herkes parasını kazanıp yolunu buluyor. Bir yayıncının fake bit yapıp yapmadığının "kanıtlanması" çok zor ancak itiraf edenlere karşı yargılama yapılabilir. Kimlerle, hangi platform üzerinde neler konuştu, kazancı nasıl, ne şekilde paylaştı. Bunlarla ilgili verilere, somut kanıtlara ihtiyaç var. Bu işleri yapan "Twicth Mafyası" adı verilen gruba veya bu gruptan kişilere ulaşılabilmesi için arkalarında takip edilebilecek izler bırakmış olmaları gerekiyor. Örneğin bu gruptan birisiyle Discord üzerinden iletişime geçtiği saptanan yayıncı eğer hesap bilgilerini vermeyi reddeder ve fake bit olayına karışmadığını iddaa ederse yetkililerin yapabileceği tek şey Discord'dan bu şahsın hesap bilgilerini istemek olacaktır. Discord bu bilgiyi yetkililerle paylaşır. Şahsın konuştuğu şüphelilerin hesap bilgilerini, log, ip dökümlerini Discord'dan bu sayede alırlar. Ancak bu grubun amatör olmadığını göz önünde bulundurarak bunlardan birşey çıkmayacağını düşünüyorum. Parayı takip etmeleri zor çünkü ödemeyi bitcoin ile aldıkları söyleniyor. Yayıncıların değil grubun peşinden gider yetkili makamlar. Soruşturma açmaza girene dek fake bit olaylarına karışmış yayıncılara odaklanmazlar. Bu suçu işlediği ispatlanan kişiler sadece para cezası alacaktır, yetkili merciler tarafından ibretlik bir yaptırım kararlaştırılmassa. Bu illegal yolla kazandıkları bitlerin tl ederi kadar vergi, artı 5000 güne kadar adli para cezası alırlar en az. Bir günlük adli para cezası 20-100 TL arasında şahsın maddi durumuna göre belirleniyor. Tabii suçu ispatlama kısmı sıkıntılı. İtiraf edenler üzerinden anlaşmaya gidilerek (ceza indirimi vb) başka yayıncılar hakkında delil elde etmeye gidilebilir. Ben şahsen herkesin cebinin dolduğu bu olaylardan birşey çıkacağını pek düşünmüyorum. CC ve cashout olayları internetin varolduğudan beri her yerinde, her saniye dönen şeyler. İnsanların bilinçsiz ve cahil bir şekilde internet kullanımı nedeniyle yaşanıyor tüm bunlar ve her ne kadar şirketler güvenlik önlemleri alsa da önüne geçilemiyor.

Köpek gibi geri ödeyecekler sen git daha evine ekmek zar zor giren bir insandan 10k para çek ve o rahat rahat gezsin :D?

Hiçbir şey olmayacak. Takip ettiğim bir yayıncı vardı Twitch YouTube vs tüm hesaplarını silmiş toz olmuş adam.

Merhaba arkadaşlar, yine bir fake bit olayı yaşandı ve yine kimseye birşey olmayacak. Neden birşey olmuyor bunlara, göz göre göre o paraları alıyorlar. Twitchi geçtim devlet neden birşey yapmıyor? Daha öncede birkaç kişiyi toplamışlardı ama sonra geri saldılar.

Yeni konular

Geri
Yukarı