Twitch Yayın Yaparken FPS Düşmesi

eneshasimler

Centipat
Merhaba arkadaşlar,

Twitch platformu üzerinden yayın yapan bir kullanıcıyım. Normalde League of Legends yayını yapıyorum ve sorun yaşamıyorum. Ancak FPS oyunlarında aksiyon gereği kalite düştüğü için bitrate yükseltme ihtiyacı duyuyorum. Sistemim gayet iyi darboğaz yapmıyor, soğutması da gayet iyi ancak bitrate yükseltince drop yiyorum. Örneğin, LOL'de 1080P60FPS 3000 bitrate ile hiçbir sorun yaşamıyorum, ancak oyun fark etmeksizin(LOL'de dahil) yayın kalitesini 720P60FPS yapıp 4000 bitrate verdiğimde ilk başta drop yemeyip ilerleyen dakikalarda drop yemeye başlıyorum. Yanlış anlaşılmasın oyun takılmıyor, yayın drop yiyor. Yayın testi yaptım bitrate 3800-4400 arası oynuyor ve hiç drop yok gayet güzel gösterge yeşil iken biraz geçince bitrate kendi kendine 2600'lara düşüyor ve gösterge kırmızı oluyor ve yayında drop oluyor. Modem resetledim, Twitch sunucu değiştirdim yine çözülmüyor.

Sistemim:
i5 9600K işlemci
MSI GTX 1050 Ti ekran kartı
Adata M.2 1TB SSD
Adata 16 GB 3000MHz RAM
Windows 10 işletim sistemi
50 Download / 8 Upload internet hızı (Türk Telekom)

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Encoding ayarlarınızı gözden geçirin. Eğer gpu üzerinden renderlanıyorsa cpu olarak değiştirin. İnternet hızınız yüksek olsa dahi kaliteli görüntüyü aktaracak yeterli gpu gücü yok ise zamanla ısınarak performans kaybı yaşarsınız. Gpu darboğazı gibi görünüyor.

Encoding ayarlarınızı gözden geçirin. Eğer gpu üzerinden renderlanıyorsa cpu olarak değiştirin. İnternet hızınız yüksek olsa dahi kaliteli görüntüyü aktaracak yeterli gpu gücü yok ise zamanla ısınarak performans kaybı yaşarsınız. Gpu darboğazı gibi görünüyor.

Yayını işlemci ile veriyorum. Dediğim gibi bitrate arttırınca bu sorunu yaşıyorum. 3000 bitrate ile akıcı sorunsuz yayın yaparken 4000 bitrate verince FPS düşmesi sorunu yaşıyorum.

Merhabalar yeni yayın yapmaya başladım fps düşmesi yaşıyorum yayın açıkken obs kullanıyorum ekran kartıyla yayın açarken çok fazla düşüş olmuyor ama monitörüm 165hz olduğu için istediğim perfonmansı alamıyorum yardım ederseniz sevinirim
Sistemim

MSI Radeon RX580 ARMOR OC 8GB GDDR5 256 Bit Ekran Kartı

AMD Ryzen 5 1600 3.2GHz 19MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 14nm İşlemci

GSKILL 8GB Ripjaws V Kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Single Kit Ram x2

MSI B450M PRO-VDH PLUS 3466MHz(OC) Soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA mATX Anakart

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı