Twitch yayını için öneriler

QuasimodoDr

Hectopat
Yeni yeni oyun yayını yapmaya başladım.

S20 FE (SD 865) droid cam X uygulaması üzerinden kamera ile görüntümü ve HyperX DuoCast mikrofon üzerinden sesimi alıyorum. Kendi ses ve görüntümü NVIDIA Broadcast üzerinden arka plan silme ve ses gürültü azaltma yaparak yayına ekliyorum. Anakart 3.5 mm ses çıkışından SteelSeries Nova 1 ile oyunların ses çıkışını alıyorum ve OBS üzerinden direkt olarak yayına ekliyorum.

2. monitörümü (21") de Chrome üzerinden Twitch yayın bitrate ve yayın kalitesini kontrol etmek ve OBS üzerinden (anlık kamera kapatma vb gerekirse diye) ayarlamalar için, kullanıyorum. Asıl oyun PC'm 2 hafta önce topladığım (Z790 Tomahawk Max, i7-14700K, Arctic LFII-360, G.Skill Trident Z5 RGB beyaz DDR5-6000MHz 64 GB (2x32 GB), RTX 4080 Gaming OC, Samsung 980 Pro 2TB (W11 işletim sistemi), Patriot P300 2TB (oyun kütüphanesi), FSP Hydro PTM Pro'a tx3.0 (PCI-e5.0) 1200W HPT2-1200M, gen5 güç kaynağı, Masterbox TD500 V2 ARGB mesh kasa, 2K 180 FPS g-sych 27" TUF monitör, Full HD (75 FPS) 21" ASUS 2. monitör) masaütü PC. Laptopum ve 2. masaüstü PC (MPG Trident 3 10th, 10400F, 1160 Super, 32 GB DDR4 RAM) de var. Çift PC yayın denedim ancak Amazon Almanya'dan TUF Gaming capture BOX-CU4K30 almıştım ve bozuk çıktığı (sadece görüntü klonluyor ne PC ne de Mac için yayın kaydı alma/stream becerebiliyordu) için iade ettim ve başka imkanım yok. 21" Full HD monitörümü anakarttan işlemci ekran kartına HDMI ile bağlayarak ve oyun için kullandığım 27" 2K monitörümü DP (monitör ile gelen) ile harici ekran kartına bağlayarak kullanıyorum. 2 adet NVIDIA NVENC chipi olduğu bilgisinden ve bu şekilde işlemci üzerinden yapılana göre aynı bitrate ile daha kaliteli yayın yaptığı için harici ekran kartımdan yayın oluşturuyorum. 2 görüntüyü harici ekran kartından mı yapmalıyım yoksa anakart ve ekran kartından ayrı ayrı mı? 2DisplayPort kablo mu kullanmalıyım (21" 1 DP ve 1 HDMI 27" 2 HDMI ve 1 DP bağlantısına sahip, anakart 1 DP 1 HDMI ve ekran kartı 3 DP ve 1 HDMI çıkışına) yoksa ve zaten sahip olduğum HDMI-HDMI ve DP-DP kabloları mı? Ve hem harici hem de dahili ekran kartını kullanmak mavi ekran vb için bir sebep olur mu? En stabil çözüm?

tp1.png

tp2.png

tp3.png

tp4.png

tp5.png

tp6.png

Dosya Ekleri

• tp2.png
    tp2.png
    31,4 KB · Görüntüleme: 8
Duocast mikrofonun sesi aslında kalitelidir. Bence Boşuna broadcast'e bağlamayın. Onun dışında Twitch chatinizde Bot'unuz olsun. Çift PC yayın açmanıza şimdilik gerek yok. Görüntüleri bence ekran kartından alın ikisini de performansı çok etkilemiyor ve daha zahmetsiz.

Duocast mikrofonun sesi aslında kalitelidir. Bence Boşuna broadcast'e bağlamayın. Onun dışında Twitch chatinizde Bot'unuz olsun. Çift PC yayın açmanıza şimdilik gerek yok. Görüntüleri bence ekran kartından alın ikisini de performansı çok etkilemiyor ve daha zahmetsiz.
sadece harici ekran kartı ile daha mı stabil olur daha mı performanslı yoksa 2si de mi ?

Geri
Yukarı