Twitch'te nasıl gelişilir?

Ben egoist sürekli küfür eden her şeyi bildiğini sanan tiplerden nefret ediyorum şahsen. Örneğin şunu yap demek yerine yapsaydın daha iyi olabilirdi. Bu tarz söylemler daha samimi geliyor. Çok küçük detaylar seni yükseltir. Ve ne olursa olsun sen sensin başkası olma. Para için kendini değiştirip pazarlayan insanlar çok revaçta...

İzleyicilere oyun içerikleriyle birlikte bol sohbet muhabbet yapabileceğiniz bir yayın ortamı oluşturmalısınız. Bunu tek başına yapabilmeniz zor olduğundan bir ekip toplamanız gerek. Ağzı laf yapan birkaç kişi ile olur kitlenizi yayında tutarsınız. Peki tanıtım nasıl olacak?

Youtube'da Twitch kesitleri paylaşan ve komik video montajlayan yüzlerce kanal var bunların tanıtım gücü çok fazla. Bu kanalların birine duştüğünüz an Twitch yayınlarınızdan kesitler tüm Youtube yayın alemine yayılır. (Bu kanallar birbirinden çok video alır paylaşır.) Bu sayede reklamın kralını yaparsınız. Youtube'dan Twitch'e muazzam bir akış var. Bu şimdiki popüler yayıncılar için de böyle görmüşsünüzdür kesitleri. Youtube'un gücünden faydalanın.

5 Günde 61 takipçi sayısı iyi.

2020 Aralık itibari ile bende yayın açmaya başladım.
19-20-26-27 günlerinde açtım. Ancak etkileşim sağlayamadım açıkça konuşmak gerekirse. İşimden kaynaklı şu an hafta sonları olarak açıyorum. Bu aydan sonra her gün için belli bir zaman ayarlamaya çalışacağım aktifliği yükseltmek için.

Gelişme yapısı hemen olacak bir durum kesinlikle değil.
5 günde 61 takipçiye ulaşman gerçekten iyi.

Yayın kaynağını sosyal medya hesaplarından paylaştıysan eğer belki bunun bir artısı olmuş olabilir.

Gelişmeye devam etmek istiyorsan günde en az 3 saat şart bana göre ilk başlangıçlarda.
Yayın paylaşımları gerçekten ciddi bir avantaj durumu çevreniz varsa.
Tanıdığınız insanlara takip ettirme ve paylaştırma gibi bir etken mevcutsa buda ciddi bir avantaj.

Düzenli yayın.
Tolerans yok. Çok disiplinli düzenli yayın şart. İlk başlarda farklı saatlerde aç. En çok kullanıcının geldiği zamanı 1 aylık sürede tespit et. Ondan sonra hep o saatlerde çok disiplinli şekilde yayın aç. Mesela 30 saat aralıksız yayın değil. Her gün 1-2 saat de olsa düzenli yayın yapmak. Bu sayede Twitch algoritması seni olumlu algılayacak.

Sosyal medyayı kullan. Twitch takipçilerine yayını buradan önceden duyurursan hazırlıklı ani izleyici artışı ile algoritma seni üst sıraya atar.

Gerisi muhabbete ve oynayışa bakar.
5 Günde 61 takipçi sayısı iyi.

2020 Aralık itibari ile bende yayın açmaya başladım.
19-20-26-27 günlerinde açtım. Ancak etkileşim sağlayamadım açıkça konuşmak gerekirse.

Gelişme yapısı hemen olacak bir durum kesinlikle değil.
5 günde 61 takipçiye ulaşman gerçekten iyi.

Yayın kaynağını sosyal medya hesaplarından paylaştıysan eğer belki bunun bir artısı olmuş olabilir.
Akrabalarınıza izletin. İlk barajı aşın gerisini algoritma getirir.

Düzenli yayın.
Tolerans yok. Çok disiplinli düzenli yayın şart. İlk başlarda farklı saatlerde aç. En çok kullanıcının geldiği zamanı 1 aylık sürede tespit et. Ondan sonra hep o saatlerde çok disiplinli şekilde yayın aç. Mesela 30 saat aralıksız yayın değil. Her gün 1-2 saat de olsa düzenli yayın yapmak. Bu sayede Twitch algoritması seni olumlu algılayacak.

Sosyal medyayı kullan. Twitch takipçilerine yayını buradan önceden duyurursan hazırlıklı ani izleyici artışı ile algoritma seni üst sıraya atar.

Gerisi muhabbete ve oynayışa bakar.

Akrabalarınıza izletin. İlk barajı aşın gerisini algoritma getirir.

Sayfa yükleme hatasına düştüğüm için asıl yazım değişmiş. Düzenleyip güncelledim.

Gerekli değerlendirmeleri zaten yaptım ben.
Geçmişte zaten yayıncı bir arkadaşın moderatörü olarak dahi görev aldım. Bu yayıncı her aktif olduğunda hem oyun arkadaşı olarak hem de yetkili bir kişi olarak aktiftim.

Bu sebeple gerekli bazı durumları biliyorum.

Twitch üzerinde istediğin zaman yayın aç tamamen şans işidir takipçinin ve izleyicinin gelmesi.

Biliyorsunuzdur belli başlı yayıncıların saatleri var. Bu kişiler sürekli olarak kendine ayırdığı saatlerde yayın açıyor. Şu anki yaşanan süreçte zaten bu kişiler daha aktif olmaya başladı.

Bu sebeple bu kişileri izleyenler gelip yeni başlayan birini kesinlikle izlemez.
Çekiliş, yarışma gibi etkinlik düzenleyen belli bir kitle oluşmaya başladı ama arkası boş. Bunun etkisi ile artış gösteren kişiler var. Ancak pek uzun ömürlü bir durum değil. Çünkü bunu fark eden izleyici o kişiden başka bir yayıncıya gidiyor.

Benim başlangıcım negatif oldu. Çünkü;
25 yaşında bir bireyim. Çevremde benim gibi oyunlara ve yayıncılara karşı merak durumu yok. Ancak sorun değil. Düzenli bir yayın açma sürecine gelindiği zaman bu durum ortadan kalkıyor.

Aslında ben bu durumlara kafamı hiç takmıyorum.
Yayın izlemekle açmak arasında ciddi bir fark var.

Bir izleyici en kötü cihazlardan yayını izler ancak bir yayıncı açacağı yayını stabil olarak sunmak zorunda.

Çok şükür işimden kaynaklı olsun kullanım açımdan olsun sistemim iyi ekran kartı dışında.
Yayını zaten işlemci üzerinden veriyorum.

İnternet altyapısı sebebiyle verilecek değerlerde durumu görmek lazım.
Test yayınları açılıyor 1-2 dakikalık veya 30 dakikaya kadar uzayan bir durumlar olabiliyor.
Ancak bu biraz yanlış bir mantık doğru olarak görülse de.

Şu anki benim yayın açma sebeplerim tamamen Twitch üzerindeki yayın değerlerine bakmak ve altyapısal bir sorun var mı tespit etmek.

Twitch üzerinde 4 kez yayın açtım ve hiçbirinde sorun yaşamadım.
Ancak facebook üzerinde yayın açtığımda rezalet bir durumla karşılaşıyorum. Bu durum ne peki hemen söylüyorum. Twitch üzerinden en düşük 3800 bitrate verirken olsun, 4500 verirken olsun bir sorun yok. Ancak Facebook üzerinde 2500 versen dahi sorun var.

Belli şartları uygulamayan kişilere facebook ciddi kısıtlama uyguluyor bana göre. Yayın açmak isteyen her kişi facebook üzerinde bitrate sorunu yaşadığını belirtmeye başlamış.

Twitch üzerinde ise yayın kalitesi kısıtlaması var. Örnek olarak 720p açtım diyelim. İzleyici 720p izlemek zorunda kalıyor. Daha düşük bir çözünürlüğe getiremiyor. Yayıncı belli şartları geçtikten sonra bu kısıtlama geçiyor.

Dlive, NimoTV, Nonolive gibi yerlerde durum ne bilmiyorum. Ancak pek ısınamadım bu yerlere açıkçası.
Şu an için Twitch gerçekten başlanılacak tek yer gibi duruyor.

Benim asıl başlangıcım OCAK ayı itibariyle olacak.
Çünkü telif durumu yüzünden bir kaç içerik gördüm ve buna göre bir yapı oluşturmaya çalışıyorum.
Kamerasız bir yayın açıyorum ve bu durumu kameralıya döndüreceğim. Fotoğrafçı olduğumdan kaynaklı kamera sıkıntım yok. Ancak DSLR cihazlar webcam olarak kullanılacak bir cihaz değil asıl olarak yerine bir kamera almayı planlıyorum.

Bu süreçte yayıncıları inceliyorum zaten. Yayınlarda ne açıyorlar, ne dinliyorlar, izleyiciye ne sunuyorlar güncel şartlarda bunun takibindeyim.

Yılbaşından sonra bakalım ciddi bir başlangıç düşünüyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı