Twitch'te vergi ödeniyor mu?

Vergi tabii ki de veriyorsunuz. Ama sizin yaşınız küçük olduğu için bu vergiyi aileniz ödüyor olması lazım.
Şirket olayı vergi vermeniz için gerekli olan bir şey o yüzden kuruyorlar.
Twitch Türkiye'de sizin adınıza ödemiyor diye biliyorum Amerika gibi ülkelerde sizin adınıza ödüyor. Emin değilim ama belki değişmiştir.
Vergi ödeme kısmı aldığınız paradan %18 KDV ödüyorsunuz. Birde sanırım yıllık olarak ödenen gelir vergisi var.

Arkadaşlar ben de kendi çapımda ufak bir yayıncı sayılırım çok küçük gelirlerim var 21 yaşındayım. Vergiye tabii miyim?

Vergi vermek zorundasınız. Bunun için şahıs şirketi açmanız gerekiyor. 18 yaşından küçük olduğunuz için bunu ebeveynleriniz üzerinden yapmanız gerekiyor.
29 yaşından küçükseniz ve ilk şirketinizi açıyorsanız 70000TL net kar elde edene kadar sadece KDV ödüyorsunuz. Daha detaylı bilgiyi bir mali müşavirden alabilirsiniz.

Arkadaşlar ben de kendi çapımda ufak bir yayıncı sayılırım çok küçük gelirlerim var 21 yaşındayım. Vergiye tabii miyim?
Aşağıda yer alan açıklamaya bakabilirsin. Şahıs şirketi açman durumunda Gelir Vergisi kaleminden muaf oluyorsun. 29 yaşını doldurduğun zaman bu hak elinden alınıyor.
Twitch özelinde bir fikrim yok. Ancak 29 yaşından küçük olduğun için genç girişimci sayılıyorsun ve Gelir Vergisi ödemiyorsun. Sadece senden Katma Değer Vergisi kesilecek. O da alana göre değişiyor. YouTube için %18 alınıyor. Tabii iş bununla da bitmiyor. Ailenle beraber yaşıyorsan bir yeri home office olarak göstermen vs. gerekiyor. Detaylı bilgi için şuraya bakabilirsin.

Aşağıda yer alan açıklamaya bakabilirsin. Şahıs şirketi açman durumunda gelir vergisi kaleminden muaf oluyorsun. 29 yaşını doldurduğun zaman bu hak elinden alınıyor.

Okudum burayı anladım da 15-20 kazanıyorum yani bunun takibini nasıl yapacakta vergi kesecek. Twitch partner olunca gerekli sanırım bunlar. Bağışları farkli bir site üzerinden alıyorum çünkü.

Okudum burayı anladım da 15-20 kazanıyorum yani bunun takibini nasıl yapacakta vergi kesecek. Twitch partner olunca gerekli sanırım bunlar. Bağışları farkli bir site üzerinden alıyorum çünkü.
Ücretin nereden geldiğinin açıkçası bir önemi yok. Şöyle anlatayım. Bahsettiğin ödemelerin tamamı ticari kazanç olarak görülüyor. 3 sene sonra Gelir İdaresi gelip kapını çalabilir ve senden hem gecikme faizi hem de ceza ile beraber oldukça sağlam bir ücret alabilir. Ayrıca gelecekte bir iş kurmaya çalıştığında da geriye dönük olarak incelemeye takılırsan çok büyük sıkıntılar çekebilirsin. Tüm bunları göze almaya değeceğini düşünmüyorum.

Her kazancınızı devlete bildirmek ve vergisini ödemek zorundasınız.
Ücretin nereden geldiğinin açıkçası bir önemi yok. Şöyle anlatayım. Bahsettiğin ödemelerin tamamı ticari kazanç olarak görülüyor. 3 sene sonra Gelir İdaresi gelip kapını çalabilir ve senden hem gecikme faizi hem de ceza ile beraber oldukça sağlam bir ücret alabilir. Ayrıca gelecekte bir iş kurmaya çalıştığında da geriye dönük olarak incelemeye takılırsan çok büyük sıkıntılar çekebilirsin. Tüm bunları göze almaya değeceğini düşünmüyorum.
Hocam bunları biliyorum zaten fakat 10-20 lira gibi paralardan bahsediyorum bunun için kendime şahsi şirket kurmak akılcı değil atılan yazıda da belirtilmemiş ama bunun için bir alt gelir sınırı vardır diye düşündüğümden yazdım biliyor musunuz diye? Yoksa vergi kaçırmak gibi bir derdim yok.

Hocam bunları biliyorum zaten fakat 10-20 lira gibi paralardan bahsediyorum bunun için kendime şahsi şirket kurmak akılcı değil atılan yazıda da belirtilmemiş ama bunun için bir alt gelir sınırı vardır diye düşündüğümden yazdım biliyor musunuz diye? Yoksa vergi kaçırmak gibi bir derdim yok.

Kesinlikle akılcı değil haklısınız bu işin daha kolay yolu olması lazım fakat devlet her kuruşun hesabını sorabilir. Bunu da bilip riske atmamanız en sağlıklısı olur.
Kesinlikle vergi kaçırmaya çalıştığınızı düşünmedik ki zaten böyle bir şey olsa burada açık açık sormazsınız. Derdinizi çok iyi anlıyorum devletin keseceği vergiyi sorun yapmayıp derdinizin ödeme yapmak için gereksiz prosedürler olduğununda farkındayım ama tek çareniz bu prosedürlere uymak ve yıl içerisinde verginizi ödemek. Ayrıca belirteyim herhangi bir alt limit gibi bir şey yok 5TL kazansanız bile vergisini ödemek zorundasınız.

Kesinlikle akılcı değil haklısınız bu işin daha kolay yolu olması lazım fakat devlet her kuruşun hesabını sorabilir. Bunu da bilip riske atmamanız en sağlıklısı olur.
Kesinlikle vergi kaçırmaya çalıştığınızı düşünmedik ki zaten böyle bir şey olsa burada açık açık sormazsınız. Derdinizi çok iyi anlıyorum devletin keseceği vergiyi sorun yapmayıp derdinizin ödeme yapmak için gereksiz prosedürler olduğununda farkındayım ama tek çareniz bu prosedürlere uymak ve yıl içerisinde verginizi ödemek. Ayrıca belirteyim herhangi bir alt limit gibi bir şey yok 5TL kazansanız bile vergisini ödemek zorundasınız.
Kesinlikle bahsettiğim nokta bu yıl içerisine belki de 100 lira kazanacağım fakat benden bu vergiyi ödeyebilmem için 800 liraya şahıs şirketi açmam.. Neyse mecbur araştırıp kitabına uygun ilerleyeceğiz. Teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı